1. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul

  Sevgiye yer kalmadı mı?

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Sevgiye yer kalmadı mi?

  Uzakdoğu’da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli olan incelik, anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti.

  Bir gün tapınağın kapısına bir yabancı geldi. Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi. Burada sezgisel buluşmaya inanılıyordu, kapıda tokmak ya da can, zil türünden ses çıkaran bir gereç yoktu.

  Bir sure sonra kapı acildi, içerdeki "bilgelik arayıcısı" kapıda duran yabancıya baktı. Bir selamlanmadan sonra sözsüz konuşmaları başladı. Gelen yabancı, tapınağa girmek ve burada kalmak istiyordu.


  İçerdeki bir sure kayboldu,sonra elinde ağzına kadar suyla dolu bir kapla dondu ve kabı yabancıya uzattı. Bu "Yeni bir arayıcıyı kabul edemeyecek kadar doluyuz" demekti. Yabancı tapınağın bahçesine dondu, dalından kopup yere duşmuş bir gül yaprağını dolu kabın içindeki suyun üzerine bıraktı. Gül yaprağı suyun üstünde yüzüyordu ve su taşmamıştı.
  İçerdeki Budist saygıyla eğildi ve kapıyı açarak yabancıyı içeriye aldı. Suyu taşırmayan bir gül yaprağına her zaman yer vardır. Bu sevgiydi ve sevgiye her zaman yer bulunurdu.

  Nicedir hayatımızda sevgiye yer bulamadığımızı düşündüm.
  Bize sevgiyi anlatan bir olayı haber yapamıyoruz.
  Bize sevgiyi anlatan bir kişiyi dinlemiyoruz.
  Bize sevgiyi anlatan bir duyguyu görmüyoruz.
  Bize sevgiyi anlatan bir yazı yazmıyoruz, böyle bir yazıyı okumuyoruz.

  Bir Polonya filminde Nazi donemi anlatılıyordu. Nazi komutanı güzel bir evi komutanlık merkezi yapmıştı. Evin güzel sahibesi üst kata çıkmıştı ve az görünüyordu. Komutan bu kadına asık olduğunu anladı ve aralarında söyle bir konuşma geçti:

  - Madam, aşkımız beni zayıf düşürüyor.
  - Hayır komutan, se vginiz sizi insan yapıyor.

  İnsan ruh da doğanın bir parçasıdır ve doğa gibi boşluk kabul etmez.
  İçinde sevgiyi barındıramaya insan nefretle dolar ve insanlıktan uzaklaşır. Nefret etmeden birine kötülük yapamazsınız. Nefret etmeden birini öldüremezsiniz. Nefreti içinde barındırmak isteyen insan önce kendisinden nefret etmek zorundadır.

  İçinde nefreti yaşatan insan yüreğindeki sevgiyi kovmuştur. Artik onu bulması çok zordur ve bunun ağır bedelini ödeyecektir.


  Sevgisizlik ağır bir yüktür ve insan bundan kurtulmak için çok kotu şeyler yapar.

  Acımak sevgi değildir, üstünlüğün kabulüdür.

  Hoşgörü sevgi değildir, istemediğine katlanmaktır.
  Bağımlılık sevgi değildir,gereksinmenin karşılanmasıdır.
  Sevgi, değer vermesini bilmektir.
  Sevgi, yasama hakkini kabul etmektir.
  Sevgi, varolma ktan kıvanç duymaktır.
  Sevgi, birlikte olmaktan sevinç duymaktır.
  Sevgi, eşitliğin duyumsanmasıdır.
  Sevgi, bütün yapay ayrımların hayattan çıkarılmasıdır.
  Sevgi, bilinçtir.
  Sevgi, insan olmaktır.

  Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve yerine parayı koyduk. Para için yaşıyoruz, para için eğitim görüyoruz, para için meslek ediniyoruz, para için çalışıyoruz, para için birbirimizi çiğniyoruz, para için birbirimizi aldatıyoruz, para için savaşıyoruz.

  Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve yerine ustun olmayı koyduk. Ustun olmak için yaşıyoruz, ustun olmak için yarışıyoruz, ustun olmak için kendimizden başkasının aşağı olmasına çalışıyoruz.

  Sevgiyi hayatımızdan kovduk ve nefreti içimize çağırdık.
  Birbirimizden nefret ediyoruz nefretle yaşıyoruz,nefretle çalışıyoruz, nefretle dövüşüyoruz, nefretle olduruyoruz.

  Para , ustun olmak ve nefret etmek hayatimizi dolduruyor. Hayatimizi da savaşlarla, dünyayı yağmalamakla, birbirimizi boğazlamakla geçiyor.

  Sevginiz olmadıktan sonra daha çok paranız olsa, daha ustun olsanız, daha çok toprağınız, eviniz arabanız, maliniz olsa ne olur?

  Sevginiz yok ve hiçbir şeyiniz yok.
  Belki de yeniden öğrenmemiz gereken budur.

  SERDAR GÜRSOY   
Sevgiye yer kalmadı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sevgiye yer kalmadı mı?? çok güzel okuyun mutlaka

  sevgiye yer kalmadı mı?? çok güzel okuyun mutlaka

  İnsan ruhu da doğanın bir parçasıdır ve doğa gibi boşluk kabul etmez. İçinde sevgiyi barındıramayan insan nefretle dolar ve insanlıktan uzaklaşır. Nefret etmeden birine kötülük yapamazsınız. Nefret etmeden birini öldüremezsiniz. Nefreti içinde barındırmak isteyen insan önce kendisinden nefret etmek zorundadır. İçinde nefreti yaşatan insan yüreğindeki sevgiyi kovmuştur. Artık onu bulması...
 2. Sevginiz karşılıksız mı?

  Sevginiz karşılıksız mı?

  2008 test sevginiz karşılıksız mı Onu çok seviyor ama ne yazık ki sevginizin karşılıksız olduğuna inanıyorsunuz. Yoksa siz platonik aşkın çemberine düşmüş bir kurban mısınız? Umudunu yitirme, kim bilir belki o da seninle aynı duyguları paylaşıyordur! Sevginiz karşılıksız mı?
 3. Sevginin mevsimi var mı?...

  Sevginin mevsimi var mı?...

  Bana sor, en cevapsız sorularını bana sor. Yılların kararttığı aynalardaki izbe kırıkları bana sor. Acıyan yanlarını avuçlamadan tut ellerimi, sızlayan yerlerimi kanayan yanlarımı kandırdığın, ama genede acısını durduramadığın yanlarını bana sor. Bir kaçış fırsatı daha veriyorum sana ellerinden ve gözlerinden uzağa, aynalardan adımlardan, adlardan kaçabildiğin kadar uzağa...
 4. İnsanlara karşı güvenim kalmadı mı diyorsunuz?

  İnsanlara karşı güvenim kalmadı mı diyorsunuz?

  insan, guven, duygu, kazanmak, zaman konularini okumaktasiniz Sevgili Melekler, Güven duygusu kolay kazanılmaz. Buna karşın, güvenin kaybedilmesi çok kolaydır. Bu nedenle, güven duymak, başkalarının güvenini kazanmak ve bu güven duygusunu korumak gerçekten emek ve zaman harcanmasını gerektiren bir süreçtir. İnsanlarla güzel iletişim içinde olan; anne-babasından ve diğer insanlardan iyi...

Sayfayı Paylaş