1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sevim Çağlayan kimdir?

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sevim çağlayan kimdir, kısaca hayatı, hayatı, hakkında bilgiler, haberler, biyografi, biyografisi, filmleri  1961 ve 1978 yılları arasında 7 filme imzasını atan Sevim Çağlayan hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda...


  < Konu Resmi..>


  Sevim Çağlayan (9 Haziran 1934 - 19 Ocak 2000), Türk sanat müziği sanatçısı ve aktris. Konya'da dünyaya gelen Çağlayan, sadece Türk sanat müziği alanında değil, oyunculuk alanında da bilinen bir sanatçıdır.

  Hayatı

  Birçoğu bebekken ölen on ikisi kız, altısı erkek, toplam on sekiz kardeşin arasında en küçüğü olarak 9 Haziran 1934 tarihinde dünyaya gelen Çağlayan'ın babası Mustafa Avni Bey adında bir komiserdi. Babasının tayin edilmesi nedeniyle ailecek Konya'dan Giresun'a ve daha sonra da Ankara'ya taşındılar. Ailesi onu zengin ve orta yaşlı bir avukat olan Namık Ambarcıoğlu ile evlendirmek için henüz on iki yaşındayken sanatçının yaşını dört yaş büyüttü ve evliliğin yasal olmasını sağladı. Dört sene süren evlilikten sonra Çağlayan, profesör mertebesine yükselmiş bir doktor olan İlhan Bumin ile evlendi. Eşindeki sanatsal yeteneği fark eden Bumin, Çağlayan'a Mithat Fehmen'den şan ve piyano dersleri aldırmaya başladı.


  Çağlayan bir süre sonra İlhan Bumin ile boşandı ve Ankara Radyosu sınavlarına girerek girişi kazandı. İki yıl boyunca kadro bekleyen Sevim Çağlayan'ın adı yavaş yavaş radyolarda duyulmaya başladı. Babasından gizli bir şekilde sınava girdiği için "Çağlayan" soyadını kullansa da yine de babası Mustafa Avni Bey tarafından fark edilince, babası onunla ölümünden kısa bir süre önceye kadar konuşmadı. Ancak sanatçının babasıyla annesi aynı yıl içinde öldü.


  1958 yılında popülerliği çok ileriyken, milli basketbolcu Yılmaz Gündüz ile evlendi. Yılmaz Gündüz eşini sahneye çıkması yönünde destekleyince, Çağlayan radyodan ayrılarak İstanbul'daki Kazablanka Gazinosu ile anlaşıp çalışmaya başladı.


  Yılmaz Gündüz yıllarca eşinin menajeri olarak kaldı. Sahnede yalnızca kulağa değil göze de hitap etmenin gerekli olduğunu dile getiren de odur. Gündüz, kapağında Jayne Mansfield'in olduğu Hayat dergisinden esinlenerek eşi için yeni bir kıyafet tasarlama girişiminde bulundu. Ankara'daki ünlü terzi Mükerrem Hanım'a yaptırılan bu aşırı transparan kıyafetle Ankara Göl Gazinosu'nda sahne alan Çağlayan, hem karakolluk oldu hem de gazinonun kapatılmasına neden oldu.


  Bir süre sınra Yeşilçam'ın da ilgisini çeken Çağlayan, Ahmet Mekin ve eşi Yılmaz Gündüz ile beraber "Sokaktan Gelen Kadın" filmini çekti ve sinemaya adım attı. Bu süre için birkaç filmde daha başrol oynadı. Bir süre sonra Yılmaz Gündüz'den ayrılan Çağlayan, dokuz ay da müzisyen Cengiz Coşkuner ile evli kaldı.

  Kimi kez resmî, kimi kez imam nikahlı olmak üzere toplam on üç kere evlenen sanatçı, her evliliğine çocuk doğurabilmek için çaba sarfetti. Ancak çocuğu olmayınca üç kez ameliyat geçirdi ve en sonunda İtalya'da, Sophia Loren'in de doktoru olarak bilinen doktora muayene oldu. Çabaları sonuç veren sanatçının iki erkek çocuğu dünyaya geldi. 1960-1965 yılları arasında çocuklarını Almanya'da okutmak üzere bu ülkeye gider ve burada da sahne almayı sürdürdü. On sene sonra döndüğü Türkiye'de tutunamayınca hızla ününü kaybetti.

  Zamanında "şahane kadın" olarak bilinen Çağlayan, 19 Ocak 2000 tarihinde hayatını kaybetti.


  Filmleri

  Sokaktan Gelen Kadın – 1961
  Sevenler Ölmez – 1963
  Zennube – 1965
  Ölmek Var Dönmek Yok – 1966
  Hedef Ankara – 1966
  Bir Garip Yolcu – 1972
  Hayat Kadınları – 1978


   
Sevim Çağlayan kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mesude Çağlayan kimdir, hayatı

  Mesude Çağlayan kimdir, hayatı

  Mesude Çağlayan kimdir, hayatı hakkında bana bilgi verirseniz iyi olur. Sağoılun çok teşekkür ediyorum.
 2. Mesude Çağlayan Kimdir?

  Mesude Çağlayan Kimdir?

  mesude çağlayan mesude çağlayan, kimdir, hayatı, biyografisi, başarıları, ile ilgili bilgiler burada melekler Opera sanatçımız Mesude Çağlayan'ın hayatı hakkında ki bilgilerimizi paylaşıyoruz melekler ; Türk operasının öncülerinden biri olan soprano Mesude Çağlayan, 1918’de doğdu.Çağlayan, 21 Haziran 1940 yılında, Ankara Halkevi sahnesinde konservatuvar öğrencilerince gerçekleştirilen...
 3. çağlayan topaloğlu kimdir

  çağlayan topaloğlu kimdir

  çağlayan topaloğlu kimdir biyografi bilgileri varsa lütfen bu başlık adı altında paylaşın arkadaşlarım.
 4. Armağan Çağlayan Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler

  Armağan Çağlayan Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler

  Bu konu; armağan çağlayan hayatı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, son dönemlerde önce Beren Saat için ağır eleştirilerde bulunan, en son Bergüzar Çağlayan için "oyuncu" sıfatının kullanılmasına tepkisini attığı tweetlerle gösteren sivri dilli televizyoncu Armağan Çağlayan 'ın hayatı hakkında ki bilgilerimiz şöyle.. 8 Nisan 1966 tarihinde İstanbul'da doğdu....

Sayfayı Paylaş