1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sevindiren zam

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Uzun süredir kötü günler yaşayan tekstilde ilk olumlu sinyaller gelmeye başladı.
  Avrupa'dan viskon ipliğe gelen taleplerin artması ile birlikte hem ipliğin fiyatı 4 liradan 4.5 liraya yükseldi, hem de kapanan bazı fabrikalar yeniden üretime geçti.

  Yurtdışı talebinin pamuktan viskona yöneldiğini anlatan sektör yetkilileri, bu sayede viskon üreticilerinin tam kapasite ile çalıştığını belirtiyor.

  Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, ekonomik kriz nedeniyle Avrupalı alıcıların geçen yılın son döneminden itibaren durdurduğu siparişlerini son günlerde tekrar başlattığını ifade etti.

  Geçen dönemde kriz nedeniyle yeni alım yapmayan Avrupa'daki mağazaların indirimler uygulayarak raflarını boşalttığını, yeni sezonla birlikte paniğin geçtiğini, artık yeni ürünlere ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Ünlütürk, “Son günlerde siparişlerde canlanma var.

  Henüz geçen senenin aynı dönemine oranla daha aşağıdayız. Normalde Nisan, Mayıs ve Haziran ayları bizim en yoğun sezonumuzdur. Yaptığımız görüşmelerden anladığımız kadarıyla geçen seneyi geçebileceğiz” şeklinde konuştu.

  İPLİĞİN FİYATI YÜKSELDİ

  Piyasadaki hareketliliğin tüm fabrikalara yansımaya başladığını, uzun süredir kıpırdamayan pamuk fiyatlarının yükseliş yönünde harekete geçtiğini dile getiren Ünlütürk, viskon ipliğin kilogram fiyatının da bir haftada 4 TL'den 4,5 TL'ye yükseldiğini ifade etti.

  Geçen dönemde bir çok iplik fabrikasının kapandığını, istihdam açısından kötü sonuçlar verse de kriz ortamına ayak uydurabilen firmaların ayakta kaldığını dile getiren Ünlütürk, kapanan bazı iplik fabrikalarının ise tekrar üretime başladığını kaydetti.

  Ünlütürk, yoğunluk nedeniyle şu anda iplik sipariş etmek isteyenlere iki haftadan önce yanıt verilemediğini belirtti.

  Ünlütürk, işlerin açılmaya başlamasının krizin bittiği anlamına gelmediğini, çoğu işletmenin çok düşük karlarla, kapısını açık tutmak için çalıştığını savundu. Krizden çıkış noktasında Türkiye'nin önemli avantajlar yakalayabileceğini belirten Ünlütürk, şunları söyledi:

  "Avrupalı alıcıların artık daha küçük siparişlerle mal istemesi ve raflara çıkmak için sürecin çok kısalması, Uzak Doğu veya diğer uzak ülkeler yerine hızlı teslimat yapabilen Türk firmalarını ön plana çıkaracak. Ancak AB'nin verdiği teşvikleri iyi kullanan İtalya, İspanya ve Portekiz'deki firmalara karşı fiyatlarımız daha yüksek kalmaya başladı.

  Bir kaç sene öncesine kadar 'artık tekstilden silindi' denilen Portekiz, fırsatı en iyi değerlendiren ülke haline geldi. AB'nin verdiği teşviklerin benzerini alamamamız halinde Türkiye, büyük bir fırsat kaçıracak."

  MAYIS'TA DAHA DA ARTACAK
  Sektörün hazır giyim ve konfeksiyon dalında da siparişlerde hareketlilik olduğunu doğrulayan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, Mayıs ayı için siparişlerin daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

  Eskinazi, Avrupa pazarı için iyimser olmalarına rağmen Rusya pazarında sorunların halen halledilemediğini belirterek, şunları kaydetti:

  "Siyasi çabalara rağmen halen Rusya bize kapalı. Gümrükteki problemleri devam ediyor. Kırmızı hat uygulamasında bir değişiklik yok. Tarife dışı engeller devam ediyor. Rusya pazarına Ukrayna gibi başka pazarlardan girmeye çalışıyoruz ancak orada da engel koyuyorlar. Bu nedenle özellikle Laleli sıkıntı içinde. Sorunların temelinde siyasi nedenler yatıyor. Bu konu acil çözüm bekliyor.”   
Sevindiren zam konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zam

  Zam

  Rüyada her hangi bir maddeye zam yapildigini görerek sinirlendiginizi görmek, ücretinize veya maasiniza zam yapilmasini istediginize ve bunun reddedildigine isarettir.
 2. Philips Krizde işçisini sevindiren şirket oldu

  Philips Krizde işçisini sevindiren şirket oldu

  Küresel ekonomik kriz Hollandalı elektronik devi Philips'i olumsuz etkiledi. Şirket yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde 57 milyon avro zarar ettiğini, ancak tekrar personel çıkarmayacağını bildirdi. Şirket geçen yılın ilk çeyreğinde 294 milyon avro kar etmişti. Dünyanın en büyük aydınlatma malzemeleri ve Avrupa'nın en büyük elektronik üreticisi Philips'in, bu yıl ilk çeyrekte...
 3. Ramazanda zam üstüne zam geliyor...

  Ramazanda zam üstüne zam geliyor...

  Maalesef günümüzde birçok kaybolan değerlerin yanısıra eski Ramazanlarıda arar olduk arkadaşlar Özellikle fakir insanların çok daha iyi geçirecekleri bir ay olmalıyken Ramazan ayı ne yazzıkki bunu fırsat bilen esnafların çoğu bu ayda daha çok gıdalara zam yapıyor.. Aslında bu ayda daha çok geriye çekilse fiyatlar daha çok yüzü gülse insanların ve evlerine daha fazla gıdayı götürebilseler...
 4. Emekliye Zam

  Emekliye Zam

  malülen emekli maaş zamları 2010 2,5 milyon emeklinin maaşı zamlanıyor 2000 yılından önce SSK'dan emekli olanların maaşlarına yapılacak zamda sona gelindi .SGK'nın yaptığı çalışmaya göre emekliler arasında dengesizliği gidermek için düşük maaşlıya yüksek, yüksek maaşlıya ise daha az iyileştirme yapılacak İsa Yazar'ın haberi Ayrılacak kaynak yıllık 3 milyar civarında olacak. Düzenlemeden...
 5. İphone fiyatlarına zam üstüne zam geldi

  İphone fiyatlarına zam üstüne zam geldi

  Geçtiğimiz aylarda online satış mağazası Apple Store'da yer alan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'a zam yapan Apple, bu ürünlere sessiz sedasız bir zam daha yaptı. Söz konusu zamın ardından iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın Türkiye satış fiyatları aşağıdaki gibi oldu: iPhone 6 (16 GB) - 2,699 TL iPhone 6 (64 GB) - 3,099 TL iPhone 6 (128 GB) - 3,499 TL iPhone 6 Plus (16 GB) - 3,099 TL iPhone 6...

Sayfayı Paylaş