1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Seviyeli Tartışmanın Yolları

  Konu, 'Kadınlar ve Erkekler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Sevgilinizle tartıştınız ya da tartışmak üzeresiniz.. Ancak sorun şu ki birbirinizi kırmadan tartışamıyorsunuz ya da tartıştıktan sonra yeniden barışmanız zaman alıyor. Ne yapmalısınız?
  Çiftler neden tartışırlar?

  • Bazen bir tartışma daha derindeki bir konunun maskesidir. Burada önde gelen bir ilişki uzmanı sık rastlanan kavgaların derinine iniyor.
  • Unutmayın uzmanlar tartışmanın aranızdaki yakınlığın olmazsa olmaz parçası olduğunu belirtiyor. Bu, karşınızdaki kişiyi boşvermek yerine aranızdaki sıkıntıyı gidermeye, ortak bir yol bulmaya çalıştığınızı gösteriyor.
  Tartışırken neleri yapmalı ve yapmamalı?

  • Sevgilinize kızgınsanız ona öfke dolu bir mesaj göndermeyin. Sizin kızgın olduğunuzdan hab erdar olmayabilir. Eve geldiğinde hemen tartışmaya başlarsanız bu da hoş olmaz. Onunla tartışacağınız zamanı iyi seçmelisiniz. Eğer konuyu tartışırken ikiniz de aynı ruh halinde değilseniz hiçbir şey çözümlenemez.
  • Asıl konuyu tespit edip tartışın. Tartışmalar genellikle yüzeydeki değil de çok daha derinlerdeki bir sıkıntıdan çıkar. Oysa bu iletişimi güçlendirmez. Erkekler biyolojik olarak tiz kadın sesinden kaçmaya programlıdır, bu yüzden nefes alın ve sükunetinizi koruyun. Örneğin karnınıza iki derin nefes çekip ve hayatınızdaki iyi bir şeyi düşünüp sinir sisteminizi rahatlatabilirsiniz.
  • Eleştirilerinizi biriktirmeyin. Tartışmayı bir konu üzerinde sınırlandırın. Eleştirilerinizi çığ gibi üzerine yığmanız ikinizin de kafasını bulandırır ve asıl meseleyi gizler. Odak noktanızı korumak sorunu çözmeye ve yenilerini yaratmamaya yarar. Kendinizi tekrarlamayın. Alaycılık ve sözlü hakaretler ucuz numaralardır. Dengeli davranmak ise olgunluk gerektirir.
  • Erkekler saygı gördüklerini hissettiklerinde olumlu olurlar. Tartışmayı yönetemeyeceğinizi hissediyorsanız "Konuşmak için çok sinirliyim. Bunu ...(istediğiniz saatte) tekrar konuşsak olur mu?" deyin. Unutumayın tüm anlaşmazlıklar hemen bir oturuşta halledilebilir diye bir şey yok.
  • Kızgın olduğunuzda rakibinizin diz çöküp yenilgiyi kabul etmesini isteyebilirsiniz. Oysa "Üzgünüm" dediyse bunu samimi kabul edin ve ondan 'doğru dürüst' özür dilemesini beklemeyin.
  • Hayat devam ediyor. Duymak istediğiniz şeyi (bir özür, daha iyi olmayı deneyeceğine dair bir söz, niye öyle olduğuna dair bir açıklama, vs.) duyduğunuz zaman, o noktadan sonrası biraz bencillik olur.
  • Yüksek sesle dillendirin. Bir tür değişiklik üzerinde anlaşmaya vardığınızda detayları dile getirin ki ikiniz de beklentilerinizin ne olduğundan emin olun.
  Barışma sonrası nelere dikkat etmelisiniz?

  • Hayata devam etmeden önce, sizin için konunun kapandığını söyleyin ve onun için de aynı olup olmadığını sorun. Böyle yapmanız onun da görüşüne de saygı duyduğunuzu gösterir.
  • Tartışmadan sonra konuyla ilgili espriler yapmayın. Hele başkalarının önünde hiç atıfta bulunmayın.
  • Bu kendini koruma içgüdüsünü artırır.
  • Tartışmayı bitirdiyseniz tekrar bu konuda birşey söylemeyin. Bu tartışmaları sonlandıramadığınızı düşünmesine neden olabilir.
  • Zor bir tartışmanın ardından erkek arkadaşınızın sevdiğiniz yanlarını düşünün. Tartışıp konuştuktan sonra rahatladığınızı ve hala onu sevdiğinizi sözle ya da mesajla gösterin. Emin olun o da size böyle söyleyecektir.
  • Tartışma sonrasında içten bir sarılma veya okşama aranızda sorun olmadığını daha iyi anlatabilir. Bu "sana kızgınım ama yine de seni seviyorum" anlamına gelir.
  ivillage.mynet.com
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Seviyeli Tartışmanın Yolları
  Paylaşım için teşekkürler
   
Seviyeli Tartışmanın Yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tartışma Yöntemi Terapisi

  Tartışma Yöntemi Terapisi

  TARTIŞMA YÖNETİMİ TERAPİSİ Yazan: Patricia Muradi Tartışma genellikle problem haline gelmiş belli bir durumun çözümüne yönelik olarak yapılan sözlü bir fikir alış verişidir. Sonuçta biri veya diğerinin fikri galip gelir, kimi zaman orta yol bulunarak anlaşma sağlanır, bazen de sonuçsuz kalır. Sonuçta haklı olanın fikrinin ortaya çıkması iyidir de, tartışma adabından habersiz ve...
 2. Tartışma

  Tartışma

  Rüyada bir mesele için bir arkadasiniz veya esiniz ile tartistiginizi görmek, çok zor durumda bulundugunuza ve bundan kurtulmak için çareler aradiginiza isarettir.
 3. Dizi bitti tartışma bitmedi

  Dizi bitti tartışma bitmedi

  Kıriz herkesi vurdu tabi inşllah kısa zamanda alırlar emeklerinin karşılığını:) AVRUPA YAKASI'NIN YAPRAK'I HALE CANEROĞLU PARALARINI ALAMADIĞI YÖNÜNDEKİ İDDİALARI DOĞRULADI. "Avrupa Yakası" dizisinde canlandırdığı 'Yaprak' karakteri ile büyük beğeni kazanan Hale Caneroğlu, ilk albümünün ekim ayında piyasaya çıkacağını söyledi. Tatil için geldiği memleketi Samsun'da...
 4. İnkarcılarla gereksiz tartışmalara girmemiştir

  İnkarcılarla gereksiz tartışmalara girmemiştir

  İnkarcılarla gereksiz tartışmalara girmemiştir Peygamber Efendimiz, Allah'ın varlığını, Kuran'ı ve kendisinin peygamberliğini inkar edenlere karşı çok sabırlı ve anlayışlı bir tutum izlemiş, hiçbir zaman zor ve baskı kullanmamıştır. Hatta, onların arasında adaletli bir tutum izleyeceğini ve kendileri ile gereksiz tartışmalara girilmeyeceğini belirtmiştir. Peygamber Efendimizin Allah'ın emrine...

Sayfayı Paylaş