1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  şeytan kimin gözlerinden öper?

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  ŞEYTAN KİMİN GÖZLERİNDEN ÖPER?
  Bugün ben bir soru soracağım sizlere. Bakalım cevabını rahatça verebilecek misiniz, yoksa başınızı öne eğip düşünecek misiniz?


  Bence ikisi de güzel sonuçtur.

  Başınızı öne eğip düşünseniz de güzel. Çünkü düşünmek kadar faydalı bir çalışma olamaz.
  Cevabı hemen verseniz de güzel. O takdirde sorunun cevabına zihin yoracak kadar konuyla meşgul oluyorsunuz demektir ki bu da gerçekten güzeldir.  Evet, yazımıza başlık olarak aldığımız soruyu bir daha tekrar edelim isterseniz:
  – Şeytan kimin gözlerinden öper?
  Biliyorum diyeceksiniz ki:
  – Şeytan birinin gözlerinden öperse o kimsenin işi kötü demektir. Çünkü şeytanın gözlerinden öptüğü kimse şeytanı memnun edecek hayat yaşıyor, işler yapıyor da ondan dolayı şeytan gözlerinden öpüyordur.


  Yoksa şeytan hangi hayırlı işten memnun olur ki, tutsun da iyi hal ve hayat üzere olan birinin gözlerinden öpsün, takdir ve tebrikte bulunsun.


  Evet, bu değerlendirme doğrudur.
  Şeytan gerçekten de birinin gözlerinden öpüyorsa o kimse hayatını ve kendini iyi düşünmeli, yaşayışına şöyle bir çeki düzen vermelidir. Zira şeytanın gözlerinden öptüğü insana melek yaklaşmıyor, melek tebrik etmiyor, meleğin yaklaşacağı bir hayat yaşamıyor demektir.


  Sözü daha fazla uzatmadan şeytanın gözlerinden öptüğü kimseye bakalım isterseniz.
  Ama bunu ben söylemeyeyim.
  Zira benim söylediğimin fazla inandırıcı ve bağlayıcı yanı olmayabilir.
  Buyurun, Efendimiz (sas)in hadisinden inceleyelim konuyu.


  Ne buyuruyor Efendimiz Hazretleri bakın:
  – Kimin yaşı ilerlediği halde ameli gerilerse şeytan o kimsenin gözlerinden öper!
  Evet, şeytanın gözlerinden öptüğü insan işte bu insandır.
  – Yaşı ilerlediği halde ameli, ibadeti, iyi hali ilerlemeyen insan!
  Şeytan bu kimseden öylesine memnun ve mutlu oluyor ki, eğilip gözlerinden öpme derecesinde yakınlık duyuyor, sen benimle arkadaşsın, yaşın ilerlediği halde amelin ilerlemiyor, gittikçe ibadetsiz, amelsiz hale geliyor, sanki benim gibi oluyorsun diye medihte bulunuyor.  Hadisin devamında şu ilave de vardır:

  – Yaşı kırkı geçtiği halde hayrı şerrini geçmeyen, hâlâ hayrı az, şerri çok olan insanın da gözlerinden öper şeytan!
  Demek ki insanın hayrı gittikçe çoğalmalı, şerri de azalmalı ki, hayatından kâr ediyor, ziyanından kurtuluyor sayılsın, gidiş iyiye doğru diye düşünülsün.

  Yaşı kırkı geçen adamın hâlâ hayrı az; ama şerri devam ediyorsa Allah (cc) yardım eylesin o ilerleyen yaş sahibine. Hesabını vereceği bir hayatın sonuna doğru ilerlediği halde hazırlığında bir ilerleme olmuyor.
  Çünkü her geçen gün hayırlı işleri çoğalacağına yerinde sayıyor, şerli işleri çoğalıyor, öbür tarafa kötü hazırlıklarla gidiyor demektir. Böylesine bir gidiş hayra alamet değildir.
  Bundan dolayı Efendimiz Hazretleri hatırlatma yapıyor, yaş ilerledikçe amel gerilemesin, hayırlar azalmasın, şerler devam etmesin, buyuruyor.
  Yani ilerleyen yaşla eşit şekilde amel de, iyilikler de ilerleyerek devam etsin, her geçen gün güzelliklerde çoğalmalar olsun. Böylece hayat hedefini bulsun, gayesine ersin.
  Ne dersiniz, iğneyi başkasına çuvaldızı kendimize mi yöneltelim?
  Şöyle bir nefs muhasebesi mi yapalım? Ne halde, ne durumdayız kendimizi bir gözden mi geçirelim?  Sakın şeytan bize de muhabbet duyuyor, bizim de gözlerimizden öpmeye niyetleniyor olmasın!


   
şeytan kimin gözlerinden öper? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şeytan

  şeytan

  Şeytan bir gün büyük bahçeli, koskoca bir malikaneye girmiş. Merdivenleri çıkmış. Bir kuzu görmüş. Kuzunun boynunda bir ip varmış. Şeytan ipi çıkarmadan yalnızca biraz gevşetmiş. Kuzu ipin gevşemesiyle hareket etmeye başlamış ve malikanenin önünde bulunan aynayı görmüş.şaşırınca bir hamle yapıp aynayı kırmış. Çıkan gürültüye evin hizmetçisi gelmiş. "Sen ne yaptın? Ben şimdi burayı...
 2. Şeytan

  Şeytan

  Yalan ve şehvete, sahte mutluluklara, her türlü kötülüklere ve kötülük odaklarına; Şeytanı görmek sahtekar, aşırı hırslı, kıskanç ve mağrur, laubali ve kendisine her iki dünya için zararlı olan düşmana; Onu görmek inançsız, iki yüzlü ve kıskanç olmaya, ŞŞeytan, samimi Müslüman için güçsüz ve aciz bir düşmana; Onunla düşüp kalktığını görmek faiz yemeye ve diğer kötü fiilleri işlemeye; Şeytanı...
 3. Hangimizi öpersiniz???

  Hangimizi öpersiniz???

  SELAM FISTIKLAR:meçhul: hangimizi öpüceksiniz??? Beni mi??:meçhul: Beni mi???:meçhul: Beni mi??:meçhul: YOKSA BENİ Mİ???:nur:
 4. gözün kimi arıyo:)

  gözün kimi arıyo:)

  Evet ArkadaşLar :) Forumda Gözünüzün Aradığı Üye Kim ?? :) :abo:
 5. şeytan

  şeytan

  şeytan ile ilgili atasözleri ve deyimler istiyorum

Sayfayı Paylaş