Sezaryen Doğumlar Neden Arttı?

T

TİTAN

Forum Okuru
Sezaryen Doğumlar Neden Arttı?
sezaryen doğumları, artış sebepleri, avantajları, dezavantajları, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

sezaryen-258.jpg


Sevgili melekler,
Normal doğumun en sağlıklı doğum yöntemi olduğu bilinmesine rağmen,ne yazık ki sezaryen doğum keyfi olarak seçilmektedir.Sebebi ise doğum sancılarının çekilmemesidir.Fakat sezaryenin bir cerrahi müdahale yöntemi olduğunu gözardı denen anneler, acaba bebek ve anne için bu müdahalenin dezavantajlarından haberdarlar mı?

Araştırmalar sonucu sezaryeni tercih eden kadın profili daha çok eğitim seviyesi yüksek kişilerde ortaya çıkıyor. Devlet hastanelerinden daha çok özel hastanelerde daha fazla uygulandığı da araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar arasında.

Sezaryen, her şeyden önce cerrahi bir girişim olduğu için bu tür ameliyatlarda karşılaşılan tüm riskleri taşıyor. Örneğin ameliyat sonrası enfeksiyonlar yönünden önemli olumsuzluklar yaşanabiliyor.

Çeşitli çalışmalarda sezaryen ile doğum yapan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının doğumu bu yolla olmayan kadınlara göre üç kat daha fazla görüldüğü belirtiliyor. Diğer yandan rahim içi enfeksiyonlar da oldukça sık görülebiliyor.
Sezaryen ile olan doğumlarda bebekler için de riskler vardır. Anesteziye bağlı olarak bebeklerde solunum durması gelişme riski yüksektir.

Sezaryenle doğurtulan bebeklerde, acil sezaryen olguları ve vaginal doğum olgularına göre daha sık oranda geçici nefes darlığı, solunum durması, beynin havasız kalması durumları daha sık görülmektedir.
 
Üst