1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  SEZARYEN ÖNCESİ HAZIRLIKLAR VE YAPILMASI GEREKENLER

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sezeryan nedir,sezeryan nasıl yapılır,sezeryana girmeden neler yapılmalı,sezeryana girmeden yapılması gerekenler,sezeryan olucam ne yapmalıyım ,sezeryan hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Sezaryen ameliyatından önceki günlerde hastanın evinde yapması gereken ve hastaneye yatış yapılan gün hastanede uygulanan bazı hazırlıklar vardır. Bunların çoğu diğer ameliyatlardaki hazırlıklara benzemesine rağmen sezaryen ameliyatında doğum gerçekleşmesinden dolayı bazı farklılıklar da içerir. Aşağıda belirtilen hazırlıklar daha önceden tarihi belirlenmiş sezaryenler için geçerlidir. Bazı durumlarda acilen sezeryan kararı verilebildiği için o durumlarda bu hazırlıklar yapılmadan ameliyata almak gerekmektedir.

  Hastaneye gitmeden önce evde yapılması gereken hazırlıklar:
  - Genellikle ameliyattan bir gün önce hastanın duş alması önerilir. Bunda amaç ameliyat sahasının daha temiz olması ve enfeksiyon riskinin azalmasıdır.
  - Sezaryen ameliyatına bir hafta kala karın bölgesi ve pubik (genital) bölgeye traş veya ağda uygulanmaması önerilir. Traş veya ağda yara yeri enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Ameliyat günü hastanede gerekirse personel tarafından ameliyat sahasındaki tüyler traş edilir.

  - Diyabet, hipertansiyon, guatr, astım gibi hastalıklar edeniyle ilaç kullanan hastalar ilaçlarını hastaneye giderken mutlaka beraberinde götürmelidir. - Hastaneye giderken yanınızda mutlaka doğum çantanızı ve bebek için gerekli diğer mazlemeleri alınız. Buraya tıklayarak doğum çantası malzemeleri hakkında ayrıntılı biilgi alabilirsiniz.
  - Sezaryen için hastaneye giderken gebelik ile ilgili takip kağıtları ve tahlillerinizin bulunduğu dosyayı mutlaka yanınızda götürmelisiniz.
  - Ameliyata 24 saat kala sigara, alkol ve doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında rastgele hiçbir ilaç (ağrı kesici dahil) almamanız gerekir. (Sigara ve alkol gebelikte zaten asla alınmamalıdır.)
  - Gebelikte heparin ve diğer kan sulandırıcı diye adlandırılan ilaçları ameliyattan ne kadar önce bırakmanız gerektiği konusunda doktorunuza danışmalısınız.

  Sezaryenden kaç saat önce yemek yemeli?
  - Ameliyata hastanın yaklaşık 8 saatlik açlık ile girmesi gereklidir. Yani ameliyattan önceki 8 saat hiç yiyecek, içecek, su dahil alınmamalıdır. Ameliyat sabah yapılacaksa bir gece önce hafif bir akşam yemeği yenilerek gece 11-12'den sonra tamamen yiyecek içecek kesilmelidir. Çok ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Aşırı meyve tüketimi gibi karında şişlik yaratacak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle alınmaması gereken bir yiyecek veya içecek yoktur ancak fazla yemek yenmemelidir. Mide ve barsakları bozabilecek değişik normalde tüketmediğiniz riskli gıdalardan kaçınınız. Ameliyat öğleden sonra yapılacaksa doktorunuza danışarak sabah erken saatte az miktarda besin alabilirsiniz.

  Hastanede yapılan hazırlıklar:
  - Hastaneye yatış yapıldıktan hemen sonra yapılacak ameliyat ve diğer işlemlerle ilgili hastayı ve eşini bilgilendiren yazı verilir, hasta işlem hakkında, olası yan etkiler ve riskler hakkında bilgilendirilerek imzalı onayı alınır. Hasta yazıyı imzalamadan önce işlemler ve ameliyatlar hakkında anlamadığı, merak ettiği her konuyu doktoruna sorup öğrenebilir.
  - Ameliyattan önce hastanede lavman ile barsakların boşaltılması sağlanır.
  - Ameliyat bölgesinde fazla tüylenme varsa serviste veya ameliyathenede bunlar traş edilir.
  - Muayene ve ultrason gerekirse yapılır.
  - Ameliyat tahlilleri yapılır ve anestezi uzmanı hastayı değerlendirerek anestezinin şekline karar verir.
  - NST çekilmesi veya doppler aleti ile bebeğin kalp atışları kontrol edilebilir.
  - Ameliyat ile ilgili tahliler bazı hastanelerde ameliyat günü hastaneye yatış yapıldıktan sonra yapılır, bazı hastanelerde daha önceki günlerde yapılır. Bu tahlil sonuçları ile beraber anestezi doktoru anne adayını muayene eder ve anestezi açısından değerlendirir. Anestezinin şekli hakkında hastaya bilgi verir.
  (bkz: spinal anestezi ile sezaryen)
  - Hastanın kalp hastalıkalrı veya astım v.b. başka hastalıkları varsa bunlarla ilgili uzman doktorların da değerlendirmesi gerekebilir bazen.
  - Ameliyattan önce su ve yeme-içme yasak olsa da tansiyon, guatr gibi hastalıkları olan hastaların ameliyattan önce sabah bir kaç yudum su ile bu ilaçlarını alması önerilir veya bir gün önce evde almanız önerilen bazı ilaçlar olabilir. Ancak bu konuları mutlaka doktorunuza danışarak planlayınız, farklı uygulamalar olabilir her hasta için.

  Ameliyathanede uygulanan hazırlıklar:
  - Ameliyat odasında anestezi uzmanı, kadın doğum uzmanı, ameliyat hemşireleri ve anestezi teknisyenleri ile diğer yardımcı personeller bulunur.
  - Ameliyathaneler enfeksiyon riskini azaltmak için nispeten hafif soğuk olurlar. İlk başta üşüme hissedebilirsiniz ancak daha sonra üstünüz örtülünce üşüme hissi geçecektir.
  - İdrar sondası uygulanır. (Bazı yerlerde ameliyathaneye gelmeden servis katında uygulanır.)
  - Anestezi uzmanı tarafından uygun anestezi (spinal veya genel anestezi) uygulanır. Daha sonra hastanın üzeri yeşil örtülerle örtülür ve ameliyat hazırlığı başlar.

  Ameliyattan sonra:
  - Bebek doğar doğmaz ısıtıcı altında temizlenir. Gerekirse çocuk doktoru tarafından muayene edilir, gerekli değilse daha sonra serviste muayenesi yapılır.
  - Nadiren bebek için küvez veya yoğun bakım gerekirse bebek hemen o bölüme transfer edilir.
  - Bebeğin durumu iyi ise doğumdan kısa süre sonra anneye gösterilir ve anne ile teması sağlanır.
  - Doğumdan genellikle 6 saat sonra annenin sulu gıdalar yemesine izin verilir, bu saate kadar ağızdan hiçbir yiyecek, içecek alınmaz. Anca bu süre hastaya ve ameliyata göre değişebilir o yüzden mutlaka doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmelisiniz.
  - Ameliyattan genellikle 6 saat sonra idrar sondası çıkarılır ve hastanın ayağa kalkmasına izin verilir.
  - Ameliyattan sonra 6-12 saat süre ile serum ve damardan ilaç tedavileri devam eder.
  - Sezaryen ameliyatından sonra kan uyuşmazlığı olan çiftlerde bebeğin kan grubuna bakılır ve eğer bebeğin kan grubu pozitif ise anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bebek kan grubu anne ile aynı yani Rh negatif çıkarsa Anti-D immunglobulin (kan uyuşmazlığı iğnesi) yapılmasıne gerek yoktur.
  - Genellikle ameliyattan 24-48 saat sonra yara yerindeki bandaj açılır. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.
  - Sezaryen ameliatından sonra hasta genellikle hastanede 1 veya 2 gün kalır, daha sonra taburcu edilir.

  Hastaneye giderken yapılmaması gerekenler:
  - Makyaj yapılmaması gerekir.
  - Tırnaklara parlatıcı veya oje sürülmemelidir.
  - Takma kirpik kullanılmamalıdır.
  - Takma diş varsa hastaneye giderken kullanılabilir ancak hastanede ameliyattan önce çıkarılması gerkecektir.
  - Kontak lens kullanılmamalıdır. Ameliyat günü gözlüklerinizi kullanmalısınız.
  - Her tür takı ve kolye, yüzük v.b takılmamalıdır. Bunları hastanede güvenle saklamanız zor olacağı için evde iken çıkarmanız faydalı olacaktır.
  - Piercing varsa evden ayrılmadan çıkarılmalıdır.


   
SEZARYEN ÖNCESİ HAZIRLIKLAR VE YAPILMASI GEREKENLER konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik öncesi yapılması gerekenler

  Gebelik öncesi yapılması gerekenler

  gebelikte dualar kan vermeden önce yapılması gerekenler gebelik için dualar gebelik duası belirtileri oncesi yapilmasi gerekenler Gebelik öncesi yapılması gerekenler İdeal olan tam olarak hazır olunduğunda gebe kalmaktır Annelik bir kadının hayatının en önemli ve özel parçasıdır.Çoğu kez başka hiçbirşey annelik...
 2. saça yapılması ve yapılmaması gerekenler

  saça yapılması ve yapılmaması gerekenler

  cuma günü yapılmaması gerekenler SAKIN YAPMA Paket lastiği gibi üzeri kaplanmamış çıplak lastikleri toka niyetine kullandığında, saçlarına ne büyük bir eziyet ettiğini biliyor musun? Saç telleri rahatlıkla bu lastiğe dolanır; hem düğüm olur hem de çabucak kırılırlar. DOĞRU OLAN Saçını toplamak için lastik bir toka kullanmak istiyorsun, saçının sağlığı için üzeri kumaş ya da iplik dokuma...
 3. evlilik öncesi yapılması gerekenler

  evlilik öncesi yapılması gerekenler

  düğün öncesi yapılması gerekenler kan uyuşmazlığında yapılması gerekenler düğünde alınması Evlenmeden önce neler yapmalı Niçin evleniriz; Temelde hepimiz başka insanlarla iletişim kurmayı arzu ederiz. Olgunlaştıkça da bu his bizi yakından ve derinden sevecek bir kişiyi özleyip, aramaya iter. Almakta vermekte sevginin olmazsa olmaz bölümleridir. Biri olmadan öteki pek uzun ömürlü olmaz....
 4. Tatile çıkarken ve Uçak yolculuğunda Yapılması Gerekenler

  Tatile çıkarken ve Uçak yolculuğunda Yapılması Gerekenler

  uçakta yapılması gerekenler uçağa binerken yapılması gerekenler ucak yolculukta ayak şişmesi Tatile veya Yolculuk Yapmaya Hazırlanırken Yapılması Gerekenler Yolculuk için hazırlanan valizin sık sık boşaltılıp yeniden doldurulması beklen­medik kazalara yol açabilir. Güzellik malzemeniz çantanın içine dökülebilir. Bunu önlemek için stik fondötenler, gü­neş kremleri deodoranlar, deri...
 5. Sezeryan öncesi yapılması gereken hazırlıklar

  Sezeryan öncesi yapılması gereken hazırlıklar

  sezeryan ameliyatı öncesi hazırlıklar,sezeryan öncesi hastane hazırlıkları,sezeryan öncesi kaç saat yemek yememeli,sezeryan ameliyatı öncesi yapılması gereken hazırlıklar hakkında bilgiler Sezaryen ameliyatından önceki günlerde hastanın evinde yapması gereken ve hastaneye yatış yapılan gün hastanede uygulanan bazı hazırlıklar vardır. Bunların çoğu diğer ameliyatlardaki hazırlıklara...

Sayfayı Paylaş