Sezeryan ameliyatında dikiş izleri ne zaman geçer?

Uzman SühaN

Administrator
Sezeryan ameliyatında dikiş izleri ne zaman geçer?
sezeryan ameliyatında dikişler ne zaman iyleşir,sezeryan ameliyatında dikişler ne zaman kaybolur,sezeryan ameliyatında dikişlerin iyleşme süresi,sezeryan ameliyatı hakkında bilgiler


ist2_367185_keloid.jpg
Sezeryan ameliyatı sonrasında yapılan dikişler uterus, fasya, cilt altı ve cilt üzerine uygulanmaktadır. Yapılan dikişlerin hem dikiş bölgesinin sağlığını koruması hem de estetik açıdan bir sorun yaratmaması gerekmektedir.
Bu yazımızda sezeryan ameliyatı sonrası dikiş izleri ve dikişlerin ne zaman iyileşeceği hakkında sık sorulan sorulara cevaplar sunulmuştur.
Sezeryan ameliyatı sonrası dikiş izleri
Sezeryan ameliyatı sonrası atılan dikişler hem estetik açıdan hem de yara bölgesinin enfeksiyon vb. tehlikelere karşı korunması açısından önemlidir. Sezeryan ameliyatlarında yapılan dikiş yöntemleri ise şunlardır.


Cilt altında dışarıdan görünmeyecek şekilde dikiş atılır. Bu yöntemde genellikle kendiliğinden eriyen materyaller kullanılmaktadır. Estetik dikiş olarak adlandırılan bu yöntem az miktarda iz bırakmaktadır.
Cilt üzerine tel zımba ile atılan yöntemde ise ameliyattan 2 hafta sonra materyaller ağrısız şekilde alımaktadır.


Cilt üzerine tek, tek ip ile atılan dikişler ise kendiliğinden erimeyen materyallerin kullanıldığı uygulamalardır. Bu yöntemde dikişler bir hafta sonra alınmaktadır.
Yapıştırıcı bant yöntemi ise pek fazla gerilim yaratmayan basit ve kullanışlı bir yöntemdir.
İlk iki yöntem sık kullanılan ve önerilen yöntemler olup, pek ağrı, sızı yaratmamakta ve estetik açıdan minimum sorun teşkil etmektedir.
Dikişler ne zaman iyileşmeye başlar? Ameliyattan ne kadar süre sonra dikişler alınır?
Ameliyat sonrası cildin üst tabakası 24-48 saat içerisinde oluşmaya başlamaktadır. Su ile temasın ameliyat sonrası en az 3 gün sonra gerçekleşmesi önerilir. Cildin tamamen yerini alması ve kapanması ise bir haftayı bulabilmektedir.
Uygulanan yönteme göre erimeyen bir dikiş yapılmış ise ortalama 1 – 2 hafta içerisinde dikişler alınmaktadır.
 
Üst