1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sezeryan ameliyatında narkozun zararı olabilir mi ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sezeryan doğumunda narkoz zararlımıdır,sezeryan doğumunda narkozun yan etkisi varmı,sezeryan doğumunda narkozun yan etkileri,sezeryan doğumu ve narkoz hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Doğumların bazılarında bebeğin normal doğum ile gerçekleşmesi bazı sebeplerden dolayı olamayabiliyor. Bu durumlarda ise karın ile rahme uygulanan cerrahi ameliyat ile doğum yapılıyor. Uygulamanın adı sezeryandır.
  Sezeryan ameliyatından önce hemşireniz sizi ameliyata hazırlayacaktır. Mide asitinizi engellemek için size antiasit bir şurup içirirler. Bu anestezi de akciğerlerinize kaçacak mide sıvısının size zarar vermemesi içindir.

  Sizin cerrahi ameliyat sırasında ağrıyı hissetmemenizi sağlamak için narkoz (anestezi) uygularlar. Doğumda ameliyat ile sonuçlanması ile anestezi gerçekleşeceği zaman) spinal ya da epidural anestezi uygulanabilir.

  Narkoz ( genel anestezi) uygulaması ;
  Başlangıç olarak damar yolu açılıp, serum verilmektedir. Göğüs üstüne alıcılar yapıştırılmaktadır. Bu şekilde kalp ve dolaşım sistemi monitörize edilmektedir.
  Kolunuza tansiyon aleti ve parmağınıza ise oksijen miktarını ölçen alet takılmaktadır. Tabii ameliyat ekibi de hazırlığa başlar. Maske adı verilen ağız ve burunu kaplayan bir alet ile %100 olmak üzere oksijen solutulur. Bu uygulamada önemli olan entübasyon adı verilen aşamadır.
  Ağız boşluğundan solunum yollarına doğru entübasyon tüpü yani plastik bir tüp takılmaktadır. Solunum bu tüpe bağlanan oksijen ile devam eder. Oksijen verildikten sonra ise sinir sistemi içi bir ilaç verilir. Ve ardından bu aşamada bir kas gevşetici uygulanır.


  Bu tüplerin yerleşmesinden sonra anne adayına oksijen ve daha derinleşmesini sağlayan anestezi gazları solutmaktadır. Bu gazların solumasıyla birlikte ağrı hissi tamamen ortadan kalkar ve aynı zamanda olup bitenler anne hatırlamaz.
  Narkoz ( genel anestezi) zararları ;
  *Aspirasyon
  Bu anestezinin riski, öksürme refleksinin devre dışı olması ile bir kusma oluştuğunda mide içeriğinin kusmayla beraber solunuma kaçmasıdır Bu akciğer için tehlikelidir. Asit akciğer hücrelerini parçalar ve besin artıkları ile solunum yollarını tıkar. Aspirasyon riskiniz en az indirmek için anestezi öncesi 6-8 saat önce yemek ve su ihtiyaçların gidermelidirler.
  *Zor Entübasyon
  Genellikle şişman adaylarda ve bazı sebeplerle boynun kısa olması ( çene-boyun yapısı ) gibi bu aşama zor ve imkansız olur. Ama deneyimli bir anestezist bu durumlar zor olsa bile de entübasyon tüpünü yerleştirebilir.
  *Aşırı kanama
  Bu gazların bazıları uterusu gevşetici etki yaratabilir. Tabii deneyimli anestezist zarar vermeyecek kadar bu gazların en az gevşetici özelliği olanı kullanırsa sorun yaşanmaz.
  *Yeni doğan bebekle olan sorunlar
  Sezeryanın başlangıcından sonuna kadar bebeğin sağlıklı bir şekilde ve süre çok uzamadan doğmasını sağlamaktır. Süre ne kadar uzarsa o kadar etki büyür. Deneyimli bir kadın doğum uzmanı olabildiğince kısa sürede bebeğin doğmasını sağlarlar.


   
Sezeryan ameliyatında narkozun zararı olabilir mi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezeryanın bebeğe zararları

  Sezeryanın bebeğe zararları

  Selam kızlar doğumum yakında ve ben hala sezeryan mı nomal doğum mu yapacağıma karar vermiş değilim. Sizce hangisini yapmalıyım. Sezeryanın bebeğe zararları olduğundan bahsedilmekte bana bilgi verin lütfen.
 2. Sezeryan ameliyatında dikişlerin açılması

  Sezeryan ameliyatında dikişlerin açılması

  sezeryan oldum dikişim patladı,sezeryan oldum dikişim açıldı,sezeryan ameliyatında dikişlerin tutmaması,sezeryan ameliyatında dikişi patlayanlar,sezeryan ameliyatı ve dikişlerin açılması hakkında bilgiler Sezeryan ameliyatı öncesi ve sonrasında kadınların en büyük korkusu dikiş izlerinin kalıcı olması ve uzun süreli rahatsızlık yaratmasıdır. Sezeryan ameliyatlarında cilt ve cilt altı...
 3. Sezeryan ameliyatı sonrası ilişki

  Sezeryan ameliyatı sonrası ilişki

  szeryan sonrası birliktelik zararlımıdır,sezeryan sonrası ilişki ne zaman olmalı,sezeryan sonrası ilişkinin zararı varmı,sezeryan sonrası birliktelik hakkında bilgiler Sezaryenden sonra lohusalıkta cinsel ilişki başlaması için ideal süre 4-6 hafta kadardır. Bu süre lohusalık dönemidir ve bu dönemde annenin bütün vücudu toparlanarak doğum öncesi formunu almaya çalışır. Doğu sonrası kanama ve...
 4. Sezeryanla doğum yapmanın zararları

  Sezeryanla doğum yapmanın zararları

  Anne adaylarının büyük bir kısmı normal doğumdan korkar. Gerek şehir efsaneleri, gerekse normal doğumla ilgili mitler anne adaylarını sezaryen doğum yapmaya iter. Ancak sezaryenin bir ameliyat olduğunu unutmayınız. Sezaryen gerekli durumlarda yapılması gereken bir doğum yöntemidir. Sezaryen doğum yapacaksınız, doğumunuz büyük bir ihtimalle planlı olarak yapılacaktır. Bu sebeple doğuma hem...
 5. Hamilelik döneminde ameliyat olmak riskli midir?

  Hamilelik döneminde ameliyat olmak riskli midir?

  Gebelik sürecinde çeşitli nedenlerden dolayı cerrahi müdahale gerektiren durumlar olabilir. Bu ameliyatlar gebeliği ilgilendiren ya da gebelikle hiç bir bağlantısı olmayan yani bazı hastalıklara bağlı olarak ihtiyaç duyulan ameliyatlardır. Ameliyatın yapılması, acil ve planlı olmak üzere iki grupta incelenebilir. Gebelik ile ilgili olan ameliyatlar Rahim ağzına dikiş atılması gereken...

Sayfayı Paylaş