Sezeryan ameliyatından sonra cinsellik ne zaman başlayabilir?

Uzman SühaN

Administrator
Sezeryan ameliyatından sonra cinsellik ne zaman başlayabilir?

sezeryan sonrası eşimle nezaman birlikte olurum,sezeryan sonrası birliktelik,sezeryan sonrası ilişki,sezeryan sonrası cinsel yaşam hakkında bilgiler

se.jpg

Sezaryenden sonra lohusalıkta cinsel ilişki başlaması için ideal süre 4-6 hafta kadardır. Bu süre lohusalık dönemidir ve bu dönemde annenin bütün vücudu toparlanarak doğum öncesi formunu almaya çalışır. Doğu sonrası kanama ve akıntı bu sürenin sonunda biter. Anne kendisini fiziksel ve psikolojik olarak doğum sonrası bebek bakımı sürecine alıştırmış olur. Ancak bu süre şart değildir bazı çiftler daha kısa sürede ilişkiye hazır hissedebilirler, bazı çiftlerde ise daha uzun süre gerekebilir. İdeal olarak 4-6 hafta belirtilse de çiftler hazzı hissettikleri ve istedikleri takdirde daha erken cinsel ilişkiye girilmesinin anneye veya ameliyat bölgesine, dikişlere bir zararı olmaz.

Sezaryenden sonra cinsel istekte azaltma veya değişiklik olur mu?

Özellikle ilk bir ay annenin ameliyattan sonrası ağrı, yorgunluk ve bebekle ilgilenmesinden dolayı cinsellik konusunda isteğinde azalma olabilir, bu normaldir ve daha sonra düzelecektir. Ayrıca sezaryenden sonra 4-6 hafta azalarak devam eden kanama, lekelenme, akıntı vajinanın normal hali kadar ilişkiye elverişli olmasını engelleyebilir, bu da eşlerin ilişkiden aldığı zevki azaltabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben sezeryandan sonra uzun süre eşimle birlikte olamadım daha doğrusu canımın yanmasından korktum belki benimle birlikte birçok sezeryanla doğum yapan kadın aynı duyguyu yaşamıştır dişe düşünüyorum sadece cinsel ilişkide değil sanki her an dikişlerim açılacak tekrar dikiş atılacak duygusu oldu bende bide sezeryan bölgemin uyuşuk olmasına hiç alışamadım orada hissizlik oluşuyor buda gerçekten çok can sıkıntısı yaşatıyor

Zamana bırakmak yapılacakların en güzeli canım benim. Zamana bırakın kendiliğinden olması gerekenler olur biraz rahat olun lütfen.

Geri