Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sezeryan Ameliyatla Doğum Yapmak

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  sezeryan doğum kaç saat sürer bebek doğurma ameliyatı oyunları sezeryan oyunları doğum ameliyatı oyunu oyunu Sezeryan doğum, bebeğin anne karnından rahmin açılarak çıkartılmasıdır. Normal doğumun mümkün olmadığı zamanlarda ya da annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eden her durumda sezeryan doğuma gereksinim duyulmaktadır.

  Sezeryan doğuma karar verildiğinde, 38.haftadan sonra hamilelik sezeryan ile sonlandırılır. Doğumun sezeryan olmasını gerektiren durumların başında, bebeğin ters duruşu ve bebeğin çok iri olması gelmektedir. Bebeğin yan gelmesi, çoğul hamilelik olması, annenin kemik yapısının darlığı, bebekte doğumsal anomalilerin olması, plasentanın rahim ağzını kapaması, annedeki bazı rahatsızlıklar sezeryanı gerektirmektedir.

  Sezeryan doğum ameliyatı, dünyanın en eski ameliyatlarındandır. Zamanla hem cerrahi hem de anestezi tekniklerindeki gelişmelerin ve ilaç sektöründeki yeni buluşların etkisi ile sezeryan günümüzde güvenli ve kolay bir ameliyat haline gelmiştir. Operasyon yaklaşık 40 dakika - 1 saat arasında sürer. Ameliyat başladıktan sonra 10 dakika sonra bebek anne karnından çıkarılır.

  Sezeryanın en önemli avantajı, bebek açısından oluşabilecek risklerin az olmasıdır. Ama herşeye rağmen sezaryan bir operasyondur. Karın açılmaktadır ve karın içi iltihaplanma riski her zaman vardır. Dikişlerde ve cilt altında kanama ile karşılaşılabilir. Bu nedenle sezeryan, hastanelerde ve konusunda uzmanlaşmış doktorlarca yapılmalıdır.

  Doğum öncesinde doktorla verilen sezeryan kararından sonra, hastaneye 30-60 dakika kadar erken gidilmelidir. Epidural ya da genel anestezi farketmeksizin 6 saat önceden hiçbirşey yenmemeli ve içilmemelidir. Ameliyattaki kas gevşeticilerin etkisiyle mide içeriğinin akciğerlere kaçmaması açısından midenin boş olması önemlidir. Ayrıca takı kullanılıyorsa hepsi çıkartılmalı, oje de sürülmemelidir.

  Hastanede odaya yerleştikten sonra, genellikle lavman ile bağırsakların boşaltılması sağlanır. Ameliyat öncesi, kan tetkikleri de yapılır. Ameliyat odasında ise epidural ya da genel anestezi sonrasında anneye sonda takılır. Tüm karın bölgesi, antiseptik solüsyonlarla temizlendikten sonra steril örtüler örtülür ve ameliyata başlanır.

  Ameliyat kasık bölgesinin yaklaşık 3-4 cm üzerinden yatay olarak 10-15 cmlik bir kesi ile başlar. Anne karnındaki bebeğe ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilip, doğum bitince tekrar dikilmektedir. Kesilen tabakalar sırasıyla; cilt, cilt altı yağ dokusu, kasların koruyucu kılıfı, karın ön duvarı kası, karın iç zarı, uterus zarı, uterus kası ve amnion zarıdır.

  Doğumda bebek çıkarıldıktan sonra göbek bağı bağlanır ve kesilir. Sonrasında çocuk doktoruna verilerek ilk muayenesi yapılır. Annede ise bebekten sonra, plasenta çıkarılır ve rahimin içi zarlardan temizlenir. Tabakalar dikildikten sonra, cilde estetik dikiş yapılarak ameliyat sonlandırılır.

  Cilt dikişi tamamlandıktan sonra, yara antiseptik solüsyon ile temizlenir ve pansuman yapılıp kapatılır. Anneye genel anestezi uygulanmış ise uyanmaya başlar ve yarım saat kadar gözlem altında bekletilerek, odaya çıkarılıp yatağa alınır. O gün sonda ve serum çıkarılmadan hasta dinlendirilir. Odasına alınan annenin yanına ilk sütünü verebilmesi için bebek getirilir. Saatte bir annenin tansiyonu, idrar çıkışı ve kanama kontrolü yapılır.

  Ameliyattan 6-8 saat sonra hemşirelerin getirdiği sıvıları almak gerekmektedir ve yavaş yavaş ayağa kalkarak dolaşmaya başlanmalıdır. Operasyon esnasında barsak hareketleri durduğundan, hareketlenmelerini ve normale dönmelerini sağlamak için bu şarttır. İlk gün olmasa da mutlaka ikinci gün yürümeye başlanmalıdır.

  Annenin normal hayatına dönmesi genelde 4-5 gün kadar sürmektedir. Ayrıca, hastanın en az 6 hafta ağır işlerden kaçınması gerekmektedir. Zaman zaman dikiş yerlerinde ağrılar olabilir. Doktor kontrollerine zamanında gidilmeli ve önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.
   
Sezeryan Ameliyatla Doğum Yapmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezeryanla Doğum..

  Sezeryanla Doğum..

  sezeryan oyunları sezeryan doğum oyunları hamile doğurtma hamile kadını doğurtma kordonları bağlatmanın zararları Sezaryan nedir? Sezaryan ile doğum Can'ın ve sonunun , Anne'nin karnından uterusu açarak çıkartılmasıdır. Can'ın ve Anne'nin sağlığını tehdit eden her durumda ya da vajinal yolla doğumun imkansız olduğu durumlarda sezaryan yapılır. Sezaryan ameliyatı dünyanın bildiği en eski...
 2. Sezeryan doğumda anestezi

  Sezeryan doğumda anestezi

  sezeryan doğumda sonda takılması doğumda anestezi spinal sezeryan nedir spinal sezeryanda anestezi Sezeryan doğum gerçekleştiği zaman mutlaka uygulanması gereken aneztezi hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri aktarıyorum. Ameliyathaneye girdikten sonra anestezi uzmanı, ameliyat boyunca sıvı alabilmeniz için kolunuza damar içi serum takar ve daha sonra epidural veya spinal blok yerleştirme...
 3. Sezeryan ameliyatında dikişlerin açılması

  Sezeryan ameliyatında dikişlerin açılması

  sezeryan oldum dikişim patladı,sezeryan oldum dikişim açıldı,sezeryan ameliyatında dikişlerin tutmaması,sezeryan ameliyatında dikişi patlayanlar,sezeryan ameliyatı ve dikişlerin açılması hakkında bilgiler Sezeryan ameliyatı öncesi ve sonrasında kadınların en büyük korkusu dikiş izlerinin kalıcı olması ve uzun süreli rahatsızlık yaratmasıdır. Sezeryan ameliyatlarında cilt ve cilt altı...
 4. Sezeryan ameliyatı sonrası ilişki

  Sezeryan ameliyatı sonrası ilişki

  szeryan sonrası birliktelik zararlımıdır,sezeryan sonrası ilişki ne zaman olmalı,sezeryan sonrası ilişkinin zararı varmı,sezeryan sonrası birliktelik hakkında bilgiler Sezaryenden sonra lohusalıkta cinsel ilişki başlaması için ideal süre 4-6 hafta kadardır. Bu süre lohusalık dönemidir ve bu dönemde annenin bütün vücudu toparlanarak doğum öncesi formunu almaya çalışır. Doğu sonrası kanama ve...
 5. Sezeryanla doğum yapmak günah mı haram mı yardımcı olur musunuz ?

  Sezeryanla doğum yapmak günah mı haram mı yardımcı olur musunuz ?

  Kızlar selamlar ben yaklaşık olarak 7 aylık hamileyim öyle bi ağırlaştım ki anlatamam tuvalete gittiğimde korkuyorum eşim beni yürüterek götürüyor. Sanki bebek aşağıdan düşecek te tajalette kalacakmışım bebeksiz kalacakmışım gibi hissediyorum. Bi arkadaşımla konuşur ken kendine zarar verdiğin gerekçesi ile sezeryan doğumun gühah ve haram olduğunu söyledi bana. Bu gerçekten doğru mu ? Dinen...

Sayfayı Paylaş