Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sezeryan doğum en fazla kaç defa yapılabilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anne adaylarının en merak ettiği sorulardan biri de kaç kere sezaryen ile doğum yapabilecekleridir. Sezaryen yaptıktan sonra normal doğum önerilmediği için özellikle merak edilen bir konudur. Kaç sezaryenden sonrasının tehlikeli olduğu, sezaryenin riskleri gibi konular doktorlara oldukça yaygın şekilde sorulur. Özellikle de kadının ilk doğumuysa ve sezaryen doğum tercih ediyorsa ya da sezaryen doğum gerekiyorsa ve çok çocuk istiyorsa bu soru oldukça önemlidir.
  Sezaryen doğumun kaç kere yapılabileceğine dair varılan ortak görüş, uzmanlar tarafından 3 olarak belirlenmiştir. 3’ten fazla sezaryen yapmak mümkündür ancak çeşitli riskler de peşinden gelir.

  Yapılan her sezaryen doğumda karın içerisinde yapışıklıklar artış gösterecektir. Bu sebeple de yapılacak diğer ameliyat daha da zorlaşacaktır. Bunun dışında sezaryen doğumun sayısı arttıkça bebeğin eşinin yani plasentanın aşağıya yerleşme( plasenta previa) riskinde ve plasentanın rahime yapışma (plasenta akreata) riskinde artış gözlenebilecektir. Bunlar istenmeyen ve riskli durumlardır. Saydığımız riskler ilk 3 sezaryen doğumda da geçerlidir. Yapılan her ameliyatın kendine özgü riskleri mevcuttur. İlk sezaryenin dahi kendine özgü riskleri bulunur. Fakat sezaryen doğumun sayısı arttıkça bu risklerin yaşanma olasılığı da artar. Özellikle de 4.sezaryende bu riskler oldukça artış göstermektedir.

  Bundan dolayı da yapılan ilk doğum dahi zorunlu değilse sezaryen yapılmamalıdır. Normal doğumun mümkünse ilk tercih olarak tutulması gerekir.  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  FAZLA SAYIDA SEZARYEN DOĞUM YAPMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

  Yapılan sezaryen doğumun sayısı ile doğru orantılı olarak çok sayıda sezaryen operasyonu yaşayanlarda çeşitli risklerin görülme sıklığının daha fazla olduğu saptanmıştır. Bunlar:

  Plasenta previa adı verilen önde gelen bebeğin eşi durumu. Doğum kanalı plasenta tarafından kapatılabilir.
  Plasenta akreata adı verilen bebeğin eşinin rahim duvarına sıkıca yapışması sorunu
  Mesane yaralanması
  Barsak yaralanması
  Rahim yaralanması
  Histerektomi
  Kan nakli ihtiyacının artması
  Karın isziyonundan herni riski
  Diastazis rekti adı verilen iç organların fıtıklaşması
  Barsak tıkanması
  Annenin yoğun bakım ihtiyacından artış
  Yara bölgesinde enfeksiyon
  Uterin enfeksiyon


  Kaç kere sezaryen yapmak uygundur?

  Sezaryen ile bebeğini dünyaya getiren anne adayları için bilinmesi gereken sezaryen doğumun 3’ten sonra ciddi riskleri de peşinden getirdiğidir. 3’ten fazla sezaryen doğum yapılabilir. Ancak riskleri oldukça fazladır. Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlarda anne adaylarının karın içi yapışıklıkları her geçen gün artış gösterebilir ve oldukça ciddi riskler ihtiva eden, zorlayıcı durumlara yol açılır.

  Bir kadın için sezaryen ile yapılan doğumun, 2 – 3 kereden fazla yapılması genellikle tavsiye edilmez. 3’ten fazla sezaryen doğum yapmak, mümkündür. Ancak her yapılan artı 3 sezaryende bebek de anne de riske girebilir. Bundan dolayı da şayet çok zorunluluk halinde değilse, sezaryen doğumun yapılması önerilmez.

  Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapabilmek için aranan şartlar:

  Kadın, sezaryen ile doğum yaptıktan sonra normal yolla doğum konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
  İlk olarak kadının pelvis çatısı normal doğuma elverişli bir yapıda olmalıdır. Annede herhangi bir çatı darlığı sorunu olmaması gerekir.
  Bebeğin ağırlığı, pozisyonu ve geliş şekli de normal doğuma elverişli olmalıdır. Bu şekilde normal yapılabilir ve sezaryene ihtiyaç kalmaz.
  Kadının rahminde şekil bozukluğu ya da önceki doğumlarında rahmin yırtılması gibi bir sorun var ise sezaryen ile doğum gerekli olabilir.
  Normal doğum için rahimden daha önce myom alınması yani myomektomi operasyonu geçmişi bulunmaması gerekir.
  Kadın daha önceki doğumlarında yatay kesili bir ya da en fazla iki sezaryen geçirmiş olması gerekir.
  Hangi durumlarda sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılmaz?

  Sezaryen yapılan doğumda uygulanan dikey kesi mevcutsa
  Rahim, doğum sırasında açılmış ise (rüptür)
  Daha önce farklı sebeplerle rahme uygulanmış cerrahi müdahalelerde derin kesiler uygulanmış ise
  Mevcut hamilelikte normal doğumu zora sokacak faktörler mevcut ise,
  Bebek iri ise,
  Maakat ya da yan geliş söz konusu ise,
  Sezaryen yapılma sebebi hala devam ediyorsa normal doğum yapılmaz.


   
Sezeryan doğum en fazla kaç defa yapılabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezeryan doğum sebepleri nelerdir % kaç risklidir

  Sezeryan doğum sebepleri nelerdir % kaç risklidir

  kaç haftalıkken sezeryan yapılır sezeryan hangi haftada yapılır kaç haftalıkken sezeryanla doğum sezeryanla doğum Sezaryen nedenleri nelerdir? Annenin çeşitli hastalıkları, fetal sıkıntı (distres), bebeğin bir an önce doğurtulmasını gerektiren riskli gebelikler, psikolojik...
 2. Kağıt En Fazla Kaç Kere Katlanabilir?

  Kağıt En Fazla Kaç Kere Katlanabilir?

  kağıt, kaç kere katlanır, nasıl katlanır, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Hiç denediniz mi bilmiyorum?Çok ilginç ve gerçek.. Hepimizin günlük hayatta yaptığı birşey olan kağıt katlama hakkında gerçek bir bilgi… Hiç farkettiniz mi? Herhangi bir kağıt parçasını ne kadar büyük olursa olsun 7 defadan fazla ikiye katlayamazsınız. Denemeye...
 3. Bir güvercin en fazla kaç yumurta yapar

  Bir güvercin en fazla kaç yumurta yapar

  Selam.Ben güvercin besliyorum ve buna yeni başladım.Acaba diyorum bir güvercin en fazla kaç yumurta yumurtlar ?
 4. bebek kaç kiloysa normal doğum yapılabilir?

  bebek kaç kiloysa normal doğum yapılabilir?

  34 haftalik gebeyim oglum suan 2 800 gram doguma daha var o zamana kadar ne kadar olur ve normal dogum icin bebegin kilo siniri nedir acaba bilgi verirmisiniz?
 5. Aşılama en fazla kaç kere yapılabilir?

  Aşılama en fazla kaç kere yapılabilir?

  Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur. Verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir plastik...

Sayfayı Paylaş