1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sezeryan doğumun faydaları

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğumun vajinal şekilde gerçekleşmesi yani normal doğum hem bebek hem de anne için en ideal, en mükemmel doğum yöntemidir. Bu sebeple normal doğumun avantajları elbette ki diğer doğum yöntemleri ile kıyaslanamaz. Fakat bazı durumlarda normal doğumun gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Bu sebeple sezaryen doğuma başvurmak gerekebilir. Bu sebeple annem ve bebek normal doğumla karşılaşabileceği risklerden korunmuş olur.

  Sezeryan doğum, vajinal doğumun yapılamayacağı ya da riskli olabileceği durumlarda uygulanır. Normal doğumun bebek ve anne için riskli olabileceği durumlarda sezaryen doğum kaçınılmaz olmaktadır. Bunun dışında sezaryen doğum, dünya çapında çeşitli sebeplerden dolayı en yaygın olarak tercih edilen doğum haline gelmiştir. Bunun birçok sebebi vardır. Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan sezaryen, daha sonra tüm dünyayı etkilemiştir. Günümüzde ise normal doğuma olan teşvik arttırılmaya çalışılmaktadır. Bunun sebebi de şayet ki şartlar elverişli ise, herhangi bir risk teşkil etmiyorsa en uygun olan annenin normal doğum yapmasıdır. Yalnızca isteğe bağlı olarak yapılan sezaryenler anne adayı için herhangi bir avantaj sağlamaz. Bunun dışında anne adayını ve bebeğini çeşitli faydalardan mahrum bırakır. Ancak sezaryen yapılması gerekiyorsa, elbette ki sezaryenin uzun ve kısa vadede yararlarından söz etmek mümkündür.


  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
  Tercihe bağlı olarak sezeryan doğum yapmak anne adayları bu avantaj ve dezavantaj şemasını bilmeli ve buna göre karar vermelidir.

  Sezaryen olarak yapılan doğumlarda anne adayının karın boşluğundan rahmine ulaşılır. Rahim açılır ve bebek dünyaya getirilir. Sezaryen olarak yapılan doğumlar, normal doğum oranlarından fazladır. Sezaryenin bebek ve anne açısından çeşitli faydaları mevcuttur. Bunlardan biri de sezaryenin genel olarak tercih edilme sebebi olan anne adayının acı çekmemesidir. Genellikle kadınlar normal doğumda acı çekmekten korktukları için sezaryen doğumu tercih etmektedir.
  Sezaryen olarak yapılan doğumun bebek için en önemli avantajı ise bebeğin doğum sırasında riske girmemesidir. Bebek, oldukça rahat bir şekilde anne adayının karın boşluğundan alınır.
  Bunun dışında sezaryen doğumun en önemli amacı ise dünyaya gelen bebeklerin akıl ve zekâ bakımından geride kalmasını engellemektir. Bebekler annelerinin karnında, uterusun içersinde yer alır. Plasenta adı verilen bebeğin eşi ile bebek, göbek bağı ile birbirine bağlıdır. Bebek de anne adayına bu göbek bağı ve bebeğin eşi sayesinde bağlı durumdadır. Doğumun başlaması ardından sancılar dolayısıyla göbek kordonunun sıkışma riski bulunur. Bundan dolayı da bebeğe giden oksijen ve kan oranında düşük gözlemlenebilir.
  Bu faktörler sebebiyle de bebeğin beynindeki hücreler ölebilir. Şayet bu durum kısa süre içinde tespit edielemz ise meydana gelen beyin hücrelerinin ölmesi dolayısıyla ileride geri zekalılık ya da sakat olma riskleri meydana gelir. Bunun dışında bebekte gelişen bu sorun kimi zaman anlaşılamayacak kadar hafif olabilir. Çoğunlukla bebek artık büyüdükten ve öğrenim hayatına başladıktan sonra bu problem fark edilebilir. Çocuk derslerinde ve okulunda başarılı olmakta zorlanabilir.

  Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlar, karın ameliyatı ile yapılır. Karından cerrahi işlemlerle girilmesi ve rahimden bebeğin alınmasıdır. Fakat akıldan çıkarılmaması gereken, sezaryen operasyonlarında narkoz nedeni ile meydana gelebilecek riskleri unutmamak gerektiğidiri. Sezaryen yapılan doğumlarında en büyük faydalarından biri, bebeğin normal doğumda karşılaşabileceği risklerin en aza indirilmesidir.
  Ancak sezaryen olarak yapılan doğumlarda bebek doğumun ilk zamanlarında çeşitli solunum sorunları ile karşılabilir. Fakat yalnızca sezaryen de değil normal doğumda da bebek dünyaya geldikten sonra solunum problemleri fark edebilir. Bu noktada anne ve baba adayının endişe etmemesi gerekir. Bu durumun geçici olduğu bilinmelidir. Genel anestezi altında uygulanan sezaryen operasyınunda anne adayı doğum yaptıktan sonra ve bilinci yerine geldikten sonra ağrı duyabilir.
  Annenin anesteziden ayılıp kendine gelme süresi ise 1-2 saati bulabilir. Fakat epidural anestezi sayesinde sezaryen olarak yapılan doğumlarda anne adayı doğumdan sonra ağrı problemi karşılaşmaz.Genellikle doğum yapıldıktan sonra anne adayı 2 gün hastanede istirahat eder. Kesi yerlerinin düzelmesi ise bir haftayı bulabilir. Bu zaman zarfında anneye yardım edilmesi gerekir.


   
Sezeryan doğumun faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezeryan Ameliyatla Doğum Yapmak

  Sezeryan Ameliyatla Doğum Yapmak

  sezeryan doğum kaç saat sürer bebek doğurma ameliyatı oyunları sezeryan oyunları doğum ameliyatı oyunu oyunu Sezeryan doğum, bebeğin anne karnından rahmin açılarak çıkartılmasıdır. Normal doğumun mümkün olmadığı zamanlarda ya da annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eden her durumda sezeryan doğuma gereksinim duyulmaktadır. Sezeryan doğuma karar verildiğinde, 38.haftadan sonra hamilelik...
 2. Sezeryanla Doğum..

  Sezeryanla Doğum..

  sezeryan oyunları sezeryan doğum oyunları hamile doğurtma hamile kadını doğurtma kordonları bağlatmanın zararları Sezaryan nedir? Sezaryan ile doğum Can'ın ve sonunun , Anne'nin karnından uterusu açarak çıkartılmasıdır. Can'ın ve Anne'nin sağlığını tehdit eden her durumda ya da vajinal yolla doğumun imkansız olduğu durumlarda sezaryan yapılır. Sezaryan ameliyatı dünyanın bildiği en eski...
 3. Sezeryan doğumda anestezi

  Sezeryan doğumda anestezi

  sezeryan doğumda sonda takılması doğumda anestezi spinal sezeryan nedir spinal sezeryanda anestezi Sezeryan doğum gerçekleştiği zaman mutlaka uygulanması gereken aneztezi hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri aktarıyorum. Ameliyathaneye girdikten sonra anestezi uzmanı, ameliyat boyunca sıvı alabilmeniz için kolunuza damar içi serum takar ve daha sonra epidural veya spinal blok yerleştirme...
 4. sezeryan doğum olacam ama....

  sezeryan doğum olacam ama....

  merhabalar iki haftaya kadar doğumum gerçekleştirilecek. doktorum sezeryanda karar verdi ama ben yinede korkuyorum sezeryanda genel anestezimi yoksa epudralimi tercih etmiliyim bilmiyorum hangisi daha rahat bir doğum olur acaba fikir verirmisiniz. Bu şekilde doğum yapan kişilerin önerilerini bekliyorum
 5. Sezeryanla doğum yapmanın zararları

  Sezeryanla doğum yapmanın zararları

  Anne adaylarının büyük bir kısmı normal doğumdan korkar. Gerek şehir efsaneleri, gerekse normal doğumla ilgili mitler anne adaylarını sezaryen doğum yapmaya iter. Ancak sezaryenin bir ameliyat olduğunu unutmayınız. Sezaryen gerekli durumlarda yapılması gereken bir doğum yöntemidir. Sezaryen doğum yapacaksınız, doğumunuz büyük bir ihtimalle planlı olarak yapılacaktır. Bu sebeple doğuma hem...

Sayfayı Paylaş