Sezeryanla doğum yaptım Dikiş yerlerimin sızlaması normal mi ?

Uzman SühaN

Administrator
Sezeryanla doğum yaptım Dikiş yerlerimin sızlaması normal mi ?
sezeryan sonrası dikişlerde ağrı olması,sezeryan sonrası dikişlerde ağrı olması normalmi,sezeryan dikişinde ağrı olanlar,sezeryan dikişi hakkında bilgiler

Diğer birçok ameliyat gibi sezeryan ameliyatından sonra da çeşitli ağrılar olmakta ve farklı yöntemler ile bu ağrılar giderilmektedir. Doğumumu sezeryanla yaptım, dikiş yerlermin hala sızlaması normal mi diyorsanız aşağıda ki bilgilere göz atmanız faydalı olacaktır.
Sezeryan doğum sonrası ağrıları, dikiş yerlerinin sızlaması
Sezeryan ile doğum sonrasında ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için ağrı kesici ilaçlar, anestezi-ağrı kesici yöntemler ile bu sorunun ortadan kaldırılması kolaylaşmıştır. Bu ağrıların ve dikiş yerlerinin sızlamasının başlıca nedeni cilt ve cilt altında yer alan dokuların kesilmesi ve yeniden iyileşme göstermesidir.

Ayrıca normal doğumda olduğu gibi sezeryan ile doğumda da rahmin kasılması ağrıların artmasına neden olabilir.
Sezeryan sonrasında ağrıların azalması için ne yapılır?

Sezeryan ile doğumdan sonra ağrılar ilk 3-4 saat içerisinde fazla olmakta ve bu sırada belden iğne ile ilaç vererek bu ağrılar azaltılmaktadır. Hastaya ameliyat sonrasında ilk gün verilen serum ve içerisinde yer alan ağrı kesiciler de ağrıların azaltılması konusunda etkili olmaktadır.
Sezeryan ile doğum sonrasında ağrı ne zaman geçer?
Sezeryan ile doğumdan 6 saat sonra ağrılar tamamen geçmeye başlayacak ve yerini küçük sızılar alacaktır. Bu süre sonunda hastanın ayağa kalkması ve yürümesi kolaylaşmakta fakat kaslar nedeniyle zaman, zaman kasılmalar olabilmektedir. Ameliyattan bir gün sonra ise ağrının büyük oranda ortadan kalkmış olması gerekmektedir.
Doğumu sezeryanla yaptım, dikiş yerlerimin sızlaması normal mi?
Bu kişiye ve yönteme bağlı olarak değişmekle birlikte, 7-10 gün arasında dikiş yerlerinde görülen sızılar tamamen geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda 6 aya varan sürelerde dikiş yerleri sızlamaya devam etmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri