Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  SGK, 88 bin hastaya mektup yazdı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kurum, 88 bin hastanın adresine mektup göndererek tedavi ve ilaç faturaları hakkında bilgi verdi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczane ve hastaneleri vatandaş aracılığı ile izlemeye başladı.

  Hastaya ait bilgilerin yer aldığı mektup geçmiş olsun dilekleriyle başlıyor. Vatandaşlara ulaşan bilgi notunda "Devlet sizin adınıza bu kadar harcama yaptı." mesajı da yer alıyor. Faturalarda vatandaşın gittiği hastanelerin isimlerinin yanı sıra yapılan tedaviler de ayrıntılı olarak anlatılıyor. Hastalar SGK'dan gelen mektupu inceleyerek kendileri üzerinden abartılı işlemler yapıldığı izlenimi edinmesi halinde SGK'ya şikayette bulunabiliyor.

  SGK, her geçen yıl artan sağlık harcamalarını kontrol altına alabilmek çin denetimlerini yoğunlaştırdı. Özel, devlet ve üniversite hastanelerinden gelen faturalaraı sıkı takibe alan Kurum, bu konuda vatandaşlardan da yardım talep etmeye başladı. Yeşilkart ve kamu çalışanları hariç 3 yılda yaklaşık 15 milyar Türk Lirası artan sağlık harcamaları hastalar üzerinden doğrulatılıyor. Vatandaşların kimlik numaralarına kayıtlı hastane ve eczane işlemleri provizyon sisteminden alınarak, hastalara postalanıyor.

  Faturalarda hastanın ödediği tahlil, tetkik ve ameliyat paraları ile devletin yaptığı harcama yer alıyor. 10 bin liranın üzerinde sağlık harcaması yapanlara ulaşan mektupta sağlık harcamalarındaki artışa dikkat çekiliyor. İlk etapta 88 bin adrese gönderilen mektupla toplamda 178 bin hastaya ulaştırılacak. Hasta lehine yapılan düzenlemelerin hastane, eczane ve optik firmalarınca suiistimal edildiğine işaret edilen mektupta "Sağlık Karnesi ve Hasta Yakını Sevk Kağıdı uygulamalarının kalkması ve Kimlik Numarası üzerinden müstahaklık sorgulaması yapılması nedeniyle bazı Sağlık Hizmet Sunucuları tarafından 'sağlık hizmeti almadığınız halde sağlık hizmeti almışsınız gibi' kurum adına fatura düzenlendiği anlaşılmıştır." ifadeleri yer alıyor.

  "ŞİKAYET EDİN YASAL İŞLEM YAPALIM"


  Söz konusu usulsüzlükler sebebiyle sağlık harcamalarının yükseldiğine dikkat çekilerek, vatandaştan yardım isteniyor: "Kurum olarak şahsınız adına 2008 yılında almış olduğunuz sağlık hizmetlerine ait giderler ekte yer alan tablolarda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

  Tablolarda belirtilen sağlık (hastane, ilaç, optik vb.) hizmetlerinin tarafınızdan alınmadığı kanaatinde iseniz, adınıza Kurumumuza fatura düzenleyen Sağlık Hizmet Sunucuları hakkında (hastane, eczane, optik vb.) yasal işlemlerin yerine getirilebilmesi için ilinizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne dilekçe ile ya da gsstedavi@sgk.gov.tr adresine e-posta ile müracaat etmenizin bir vatandaşlık görevi olduğunu önemle istirham ediyoruz."
   
SGK, 88 bin hastaya mektup yazdı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğmamış meleklerınıze mektup yazın.

  doğmamış meleklerınıze mektup yazın.

  kürtaj olan bebeğin mektubu video BebeĞİm Benİm , Olurda Hanİ BİrgÜn Bana Gelİrsen Avazim Çikana Kadar BaĞirip Herkeze Duyuracam .annee Oluyorum ,bebeĞİm Gelİyor.anneme Haber VereceĞİm ''anne Bende Anne Oluyorum'' Dİye. Sonra İkİ Yildir Senİ Bikmadan Beklİyen Babana Haber VereceĞİm SÜprİzler Yaparak.kİm Bİlİr Belkİ AĞliyacaĞim Ama Mutlulukdan Olacak BebeĞİm.bu Sefer Goz YaŞlarim YanaĞimi...
 2. yokluğuna bir mektup yazdım ...

  yokluğuna bir mektup yazdım ...

  sevgiler sevdamın karşılığı yokluğuna adanmış bir mektup şimdi sana gelen , sana vuslat edebilen ne kadardı geçen zaman bir tesadüfün arkasında gizlendiğinden beri... vuslatına adanmış şiirlerinin yanına ekler misin ismimi? gizli özneydin sen her kurduğum devrik cümlemde. hangi diyarlardaydın ışıkların kamaştıramıyordu gözlerimi , giydiğin elbiseler ne renkti ki , böylesine gizleyebilmişti...
 3. Natalie Portman'ın Değerli Elbisesi 88 bin TL

  Natalie Portman'ın Değerli Elbisesi 88 bin TL

  natalie Portman natalie portman resimleri Sizi bilmeme ama ben bir elbiseye 88 bin TL vermem melekler zaten o parayı bulsam kendime bir ev alırım hahaha Ama fakirin lafı zenginin parası demişler :D:D Dünyaca ünlü Natalie tabi benim gibi düşünmemiş Maşallahh parada bol gitmiş kendine 88 Bin TL Çok Güzel Elbise almış melekler:abo: yaaa :D:D işte haberimizin detayı sizlerle :D:D Natalie...
 4. SGK, 112 bin kişiye paralarını geri verecek

  SGK, 112 bin kişiye paralarını geri verecek

  Sosyal Güvenlik Kurumu,eksik prim Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), primlerini işçilerinden daha düşük gösteren Bağ-Kur’lu 112 bin kişiye prim borcu çıkarıldığını anımsatarak, eksik prim gerekçesiyle tahsil edilen tutarları iade edeceğini açıkladı. SGK’da 2014 Ağustos ayında devreye giren yeni geliştirilen program sayesinde, primlerini işçilerinden daha düşük gösteren Bağ-Kur’lular tespit...

Sayfayı Paylaş