Etiketler:
 1. Monera

  Monera Forum Okuru

  SGK görmüyor, vatandaş işitmiyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işitme cihazlarında ödemeyi durdurunca sistem kilitlendi. Vatandaş mağdur, cihaz satanlar şaşkın. Yaklaşık 2.5 milyon kişiyi ilgilendiren işitme cihazları satışında büyük bir belirsizlik yaşanıyor. 81 ilde 81 farklı uygulama mevcut. Doktor raporuyla medikal firmalarına giden SSK’lı ancak parasını öderse cihaza sahip oluyor. SGK’dan ödeme alamayan şirketler vatandaşa, “Sen parasını bize öde, faturayla SGK’ya git, belki tahsil edersin” diyor. Piyasadaki işitme cihazlarının fiyatı ise 300 YTL ile 800 YTL arasında değişiyor. Ve 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Tabii mevcut uygulama nedeniyle sigorta karşılamadığı için sadece parası olanlar sağlığına kavuşabiliyor.
  EMEKLİ SANDIĞI DA ÖDEMİYOR
  Sağlıkta yeni uygulamaya konulan tebliğler ve SGK’ya devir nedeniyle benzer sorunlar emekli sandıklarında da yaşanıyor.
  Sistemde yaşanan karmaşa 2.5 yıl önce uygulamaya konulan ihale sistemine dayanıyor. Devlet 2005 yılında daha ucuza cihaz almak için ihaleye çıkıyor ve farklı farklı firmalardan 39 bin cihaz alarak işitme sorunu yaşayan vatandaşlara kendi eliyle dağıtıyor. Bu uygulama 2007 Haziran ayına kadar devam ediyor. Sorunlar da uygulamanın bitmesiyle başlıyor. SGK, cihazlar için bir fiyat belirmediği gibi satış ve ödeme sistemleriyle ilgili net bir uygulamayı da hayata geçiremiyor. Ödemeler aksıyor, şartnameye uygun olmadığı öne sürülerek bazı firmalara paraları ödenmiyor. Tabii bu süreçte üretici firmalar cihazları yeniliyor. Daha ucuz ve daha kapsamlı cihazlar üretiliyor. Ama SGK, eski cihazlarda ısrar ediyor, bu yüzden de sigortalılar daha modern dijital cihazlardan yararlanamıyor. Sosyal güvenlik kurumları ve illere göre değişen uygulama sorunlar yumağını çığ gibi büyütüyor.

  ÇOCUKLAR OKULA GİDEMEYECEK
  Daha da ilginç olanı ise eğer kısa vadede sorunlar çözülmezse yakında okula başlayacak binlerce duyma özürlü çocuğun eğitim hakkı engellenecek.
  Diğer önemli bir nokta ise yeterli denetim yapılamaması! SGK’nın ucuz cihazları tercih etmesini fırsata çevirmek isteyen uyanık bazı satıcıların yurda çok sayıda kaçak cihaz soktuğu belirtiliyor. Özellikle Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde satılan ucuz cihazları kaçak yollardan yurda sokan birçok satıcı milyonlarca liralık haksız kazanç elde ediyor.

  BAKAN: FİYAT BELİRLEMESİ YAPILIYOR Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Sacit Yıldız’ın ‘Neden işitme cihazı verilmiyor’ sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik şu yanıtı verdi: “Fiyat düzenlemesi yapılıyor.”
  Yaklaşık bir yıldır bu sorunla boğuşan vatandaşların önemli bir kısmının artık evden çıkamadığı, fiyat belirleme konusundaki sorunlar giderilmezse bu yıl da 100 binlerce duyma özürlü vatandaşın mağdur olacağı belirtiliyor.
  SGK, duyma özürlüler için yapılan kulağa cihaz yerleştirilen koklear implant ameliyatı için yaklaşık 25 bin YTL ödüyor, ama 100 bin koklear hasta adayına 700-800 YTL için sırtını dönüyor.

  < Konu Resmi..>   
SGK görmüyor, vatandaş işitmiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayko Cepkin - Görmüyorsun

  Hayko Cepkin - Görmüyorsun

  yolum uzun ömrüm kısa ben vurgunum bir cımbıza 3 gün geçti göremedim arıyorum yana yana yok kimse bilmiyor kimseee durdurak bilmez ah bu gönül sürünerek bak geçti bir ömür suçlu olan bensem söyle bileyim tut elimi yanına geleyim ne haldeyim bilmiyorsun viraneyim görmüyorsun kederdeysem içiyorsam sebep sensin biliyorsun yok yine dönmüyor niyee dur durak bilmez ah bu gönül sürünerek bak...
 2. SGK'dan vatandaşlara sigorta uyarısı

  SGK'dan vatandaşlara sigorta uyarısı

  Hayali şirketlerde vatandaşları sigortalı göstererek devleti dolandıranlara karşı SGK uyarıda bulundu. SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanı Mustafa Apaydın, bin 265 kişiyi sigortalı gösterme vaadiyle kandıran 43 paravan şirketin sahiplerinin suç örgütü kapsamında yargılanacağını belirtti. Apaydın, "Herhangi bir yerde çalışmadan sigortalı göstereceklerini iddia edenlere hiç kimsenin kanmaması...
 3. Önüne baksana! Görmüyor musun?

  Önüne baksana! Görmüyor musun?

  Önüne baksana ! - -Görmüyor musun ? g ö r m ü y o r u m ! Gözüme perdeler indirdi bu sol yanımın sızısı Yüzüme hüzün serpti dudaklarıma dokundurduğu ayrılığı Ağlattı sızlattı y a k t ı - canımı Yapayalnız bıraktı beni Ellerime en acısından bir kaç anı bıraktı ve gitti g i t t i Neyin eksik ' gül ' demeyin! Herşeyi olan hiçbirşeyim artık Gördüğüm tek şey 'O' d...
 4. Tutsana ellerİmİ, gÖrmÜyor musun?

  Tutsana ellerİmİ, gÖrmÜyor musun?

  Tutsana ellerİmİ, gÖrmÜyor musun? Seyretmediğim ve belkide seyredip acı çekmekten korktuğum bir filmin müziklerini dinliyorum şimdi. Aslında yıllardır orada duran bu müzikler şimdi bir film ile yeniden buradalar. Ara sıra geçmişten duyduğumuz bir kaç melodi ile iç geçirip sonra onları hafızamızdaki kuytu köşelerde tutuyoruz demek ki. Ama bir şarkının bir de hikayesi olursa daha bir...

Sayfayı Paylaş