SGK Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor?

Uzman SühaN

Administrator
SGK Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor?
Uzun bekleyişin ardından,bebek sahibi olamayan çiftler için artık tüp bebek yöntemi var.Tüp bebek tedavi yöntemine başvuran çiftlerin anne baba olma şansları oldukça yüksek.Ülkemizde,yaklaşık yirmi yıl önce tüp bebek tedavisi yapılmaya başlanmıştır.Tüp bebek yönteminin uygulanabilmesi için,bazı testler yapılır.Kısırlık başta olmak üzere,başka sebeplerden dolayı anne baba olamayan çiftler için tüp bebek umut ışığı oluyor.


Anne adayından alınan yumurta ile babadan alınan sağlıklı spermleri kullanarak,döllenme işlemi gerçekleştiriliyor.Bu işlemden sonra anne rahmine döllenmiş yumurta tekrar enjekte ediliyor.Artık günümüzde,kısırlık tanısı konulan ve asla çocuğun olmaz denilen bir çok çift,tüp bebek yöntemi ile anne baba olabiliyor.
01.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Belirlenen Bazı Koşullar Şunlardır:


Tüp bebek tedavi yöntemi için anne adayının 23 yaşında olması gereklidir.Aynı zamanda 40 yaşından gün almamış olmalıdır.

Anne baba olmak isteyen çiftlerin genel sağlık sigortası en az 5 yıllık olmalı ve sigorta piriminin en az 900 gün ödenmiş olması gerekmektedir.

Bebek sahibi olabilmek için diğer tedavi yöntemleri denenmiş ve olumsuz sonuç alınmış olduğuna dair belgelerin olması gerekir.

Çiftlerin normal yollardan bebek sahibi olamadığını ve gerekli yöntemlerin denendiği,yetersiz kaldığını belirten bir raporun olması durumunda.2016 TÜP BEBEK FİYATLARI BU LİNKTE

Tüp bebek tedavisi biraz pahalı bir uygulamadır.Dünyada,gelişmiş ülkelerde uygulanan tüp bebek tedavi ücreti yaklaşık olarak on bin doları bulmaktadır.Ülkemizde ise tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak 3000 tl yi bulmaktadır.Bunun yanı sıra tüp bebek yöntemi uygulanması için 1400 ile 1700 dolar arası uygulama maliyeti alınır.İlaç maliyeti olarak da yaklaşık olarak 1500 ile 2500 tl arası ücret alınabilir.Bu ücretler tüp bebek merkezlerinin sizlere sunduğu hizmete ve ek tedavi yöntemlerine değişiklik gösterir.Tüp bebek yaptırmak isteyen aileler,tüp bebek merkezlerine başvurmadan önce bir kenara 5000 tl kadar para ayırmalıdırlar.


Eğer herhangi bir kuruluşa bağlıysanız,mesela emekli sandığı gibi,tüp bebek yönteminde size sağlanan avantajları kullanabilirsiniz.Sağlık bakanlıklarına bağlı ya da üniversite hastanelerinden,tüp bebek tedavisine uygundur diye çiftler rapor almalı.Bu rapor ile birlikte,tedavinizin 1.123 tl lik kısmı size ödenecek olan ücrettir.

Tüp bebek tedaviniz tamamlandıktan sonra ilaç verildiği takdirde,raporunuz ile ilacınızın %80 bölümünü,kurumunuz ödemektedir.
 
Üst