Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  SGK Tüp bebek deneme sayısı ikiden üçe çıktı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  devletin tüp bebek yardımı,devletin tüp bebek yardımı hakkı,devlet kaç defa tüp bebek masrafını karşılıyor,tüp bebek deneme şansı devlet yardımı,tüp bebek yapıcam devletten kaç hakkım var,tüp bebek torba yasası hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Yeni yasaya göre vatandaşlar ilk denemede yüzde 30, ikincisinde yüzde 25, üçüncü denemede yüzde 20 oranında katılım payı verecek
  Halen Türkiye’de yılda yaklaşık 45 bin tüp bebek tedavisi yapılıyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, bu sayının nüfusa oranlandığında 70 bine kadar çıkarılması gerektiğini belirtiyor.

  Tedaviye ihtiyacı olduğu halde hastaların önemli bir kısmının maddi nedenlerle yardım alamadığını vurgulayan Dr. Hakan Özörnek, “Yeni torba yasanın SGK’nın karşıladığı uygulama sayısını 2’den 3’e çıkarmasıyla birlikte özellikle maddi nedenlerden ötürü tedavisini tamamlayamayan pek çok hasta tüp bebekten yararlanabilecek” dedi.

  2010 yılında transfer edilen embriyo sayısına sınırlama getirilmesiyle hastaların toplam gebelik şanslarının düştüğüne işaret eden Dr. Hakan Özörnek, şunları söyledi:

  “30 yaşındaki bir hastanın üçüncü tedavisini SGK üzerinden yapma hakkı yoktu. Pek çok gebe kalma potansiyeli olan hasta 3. kez deneyemediği için tüp bebek tedavilerinden uzaklaşmış oluyordu. Dolayısıyla bu üçüncü tedavinin ücretinin devlet tarafından ödenecek olması, hiç tedavi olmamış hastalara tedavi şansı verdi. Torba yasayla tanınan hak, şimdiye kadar tedavisini yaptırmış ama başarılı olamamış hastaların yaklaşık yüzde 40’lık bir kısmına üçüncü bir şansın verilmesi anlamına geliyor.”

  Uygulama sayısı tedavi şansını etkiliyor

  Tüp bebek tedavilerinde başarısızlığın en önemli nedenlerinden birinin hastaların tedaviyi bırakması olduğunu ifade eden Dr. Özörnek, “Biz ailenin her koşulda eve çocuk götürmesini isteriz. Uygulama sayısı ne kadar artarsa tedavinin başarı şansı da o kadar artar. Bu nedenle SGK tarafından karşılanacak uygulama sayısının 2’den 3’e çıkarılmasını çok önemli buluyorum” dedi.  Yeni torba yasa ile artık bebeği olmayanlar rahat nefes alacaklar . Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, tüp bebek tedavisi ile ilgili bir düzenlemenin torba tasarıda olduğunu açıkladı.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Torba Yasa ile kurumun tüp bebek tedavisinde karşıladığı deneme sayısının iki’den üç’e çıkarılacağını söyledi.

  Mevcut uygulamada tüp bebek yaş sınırı, 2 çocuğa kadar 39 yaştır, 3 çocukta ise yaşın 43’e kadar çıkarılma çalışması başlatıldı.

  “Torba yasa” da , TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, taşeron ve madenlerde çalışan işçilere yönelik düzenlemeleri de içeren İş Kanunu ile bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarıda tüp bebek tedavisi ve doğum borçlanması gibi çalışma hayatındaki kadınlara yönelik önemli düzenlemeler bulunuyor.

  Tüp bebek tedavisinde Sosyal Güvenlik Kurumu İki tüp bebek denemesi kadar ilaç ve tedavi masraflarını ödediğini söyleyen İlhan, torba yasa ile birlikte tüp bebek tedavide üç tüp bebek denemesi kadar masrafların kurum tarafından karşılayacağını belirtti.

  Bu zamana kadar imkansızlıklar için de olup da çocuk sahibi anne baba olamayanların bu yasa ile tedaviye devam edecekler..


   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113
  Torba Yasa öncesinde sayının artmasının haricinde bir gelişme daha var. Daha önceden başından evlilik geçmiş ve ikinci kere evlenmiş ama ikinci evliliğinden çocuğu olmayan kişilerle ilgili torba yasadan önce tüp bebek izni yok iken şimdi buda değişmiş durumda daha sonradan da evlenmiş olsanız bebek istiyorsanız tüp bebek için izin veriliyor. Bu sabah haberlerde dinlemiştim yaş sınırıda değiştirilmiş birde evlilik süresinin 3 yıl olması gerektiği de gdeğiştirilmiş. Rapor alabiliyor iseniz mutlaka tüp bebek denemesi yapabiliyorsunuz. Onun haricinde haberlerde raporun zor alındığı söylenmişti ama yinede alınıyor. Dileyen kişiler ilk bebek için özel hastanelerde yüzde 30 ikincisi için yüzde 25 ve üçüncü bebek için yüzde 20 katkı payı ödeyerek tüp bebek denemesi yapabiliyorlar.
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
SGK Tüp bebek deneme sayısı ikiden üçe çıktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SGK anlaşması olan ve olmayan Tüp bebek merkezleri

  SGK anlaşması olan ve olmayan Tüp bebek merkezleri

  sgk anlaşmalı tüp bebek merkezleri istanbul tüp bebek sgk anlaşmalı bursa merkezi doktorları umut merkezi fiyatları 2011 Evet Tüp bebek yapacak arkadaşlarım;Anlaşmalı kurumları bilginize sunar Nur topu gibi evlatlarınızın olmasını diliyorum:) İSTANBUL ASM SGK anlaşması yok MEMORIAL Belli değil- Ağustos un ilk haftasından sonra belli olacak. ALMAN HASTANESİ İki hafta içinde belli olacak...
 2. SGK Tüp Bebek Katılım Payı Hakkında Bilgiler

  SGK Tüp Bebek Katılım Payı Hakkında Bilgiler

  sgk tüp bebek katılım payı 2013, sgk tüp bebk, tüp bebek sgk Sevgili melekler, tüp bebk tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için önemli bir konu olan SGK Tüp Bebek Katılım Payı Ücretleri hakkındaki yasa bilgilerini sizlerle bu sayfamızdan paylaşıyoruz... YARDIMCI ÜREME YÖNTEMİ TEDAVİLERİ (TÜP BEBEK) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel...
 3. SGK Tüp Bebek Denemesi için artık 2 değil 3 denemeyi ödeyecek

  SGK Tüp Bebek Denemesi için artık 2 değil 3 denemeyi ödeyecek

  tüp bebek tedavisini devlet yardımı,sgk tüp bebek denemesi kaç kez,tüp bebek tedavisi ve sgk,tüp bebek tedavisinde sgk dan yararlanmak için şartlar,tüp bebek tedavisi ve sgk hakında bilgiler Torba yasada yapılan SGK kanunundaki değişiklikle, tedavisinin başka tıbbî bir yöntemle mümkün olmaması nedeniyle yapılacak yardımcı üreme yöntemi tedavisinde deneme sayısını 3 e çıkarılmaktadır....
 4. Tüp bebekte ikiz üçüz şanşı artıyormu?

  Tüp bebekte ikiz üçüz şanşı artıyormu?

  tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik,tüp bebek tedavisinde üçüz gebelik,tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik,tüp bebek tedavisinde ikiz bebek şansı,tüp bebek tedavisi ve çoğul gebelik hakkında bilgiler Tüp bebek yaptırmak için başvuru yapanların aklında elbette ilk gelecek olan bir bebek sahibi olmaya çok daha yaklaştığı ama ikinci olarak gelen ise acaba ikiz mi yoksa üçüz mü olacak sorusu...
 5. SGK Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor?

  SGK Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor?

  Uzun bekleyişin ardından,bebek sahibi olamayan çiftler için artık tüp bebek yöntemi var.Tüp bebek tedavi yöntemine başvuran çiftlerin anne baba olma şansları oldukça yüksek.Ülkemizde,yaklaşık yirmi yıl önce tüp bebek tedavisi yapılmaya başlanmıştır.Tüp bebek yönteminin uygulanabilmesi için,bazı testler yapılır.Kısırlık başta olmak üzere,başka sebeplerden dolayı anne baba olamayan çiftler için...

Sayfayı Paylaş