Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  SGK'nın İPC cezalarına itiraz yolları

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  sgk ipc sgk ipc itiraz cezaları nedir kabahat S.G.K'nın uygulayacağı idari para cezaları ile bu cezalara itiraz yolları 5510 sayılı kanunun 102. maddesinde düzenlenmiştir.
  Yasada sayılan cezalar dışında ceza uygulanamaz. Cezaların yanında sayılan fiiller dışında başka fiiller için de ceza uygulaması yapılamaz. Yani hem fiil hem de cezanın yasada belirtilmesi gerekir.


  102. maddede sayılan cezalar yasanın değişik maddelerinde düzenlenmiş iş yeri veya işe giriş bildirgesi verilmemesi, defter kayıt veya belgelerinin belirtilen sürelerde ibraz edilmemesi, denetim elemanlarına güçlük çıkartılması gibi fiiller karşılığı düzenlemiş cezalardır.

  Cezalar asgari ücrete endekslenmiş ve fiile göre asgari ücretin katları şeklinde düzenlenmiştir.
  İdari para cezalarına itiraz yolları da yine 102. maddede düzenlenmiştir.


  Tebliğ ile tahakkuk eder İdari para cezaları ilgiliye tebliğ ile tahakkuk eder. Tebliğin tebligat kanuna uygun olarak yapılmış olması gerekir. Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde SGK’ya veya SGK’nun ilgili hesaplarına yatırılır.

  İtiraz takibi durdurur
  On beş gün içinde ödeme yapılacağı gibi bu süre içinde ödeme yapılmadan Sosyal Güvenlik Kurumuna itiraz edilebilir. Yapılan itiraz sonuçlanana kadar takibi durdurur.
  İtirazı reddedilmesi durumunda, itirazı reddedilen kararın tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde idare mahkemesine başvurabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir.

  İtiraz edilmeden ödemeye indirim
  İdari para cezalarının, itiraz edilmeden veya yargı yoluna başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde peşin ödenmesi halinde, dörtte üçü tahsil edilir.

  Peşin ödeyip yargıya da gidilebilir
  İdari para cezası peşin olarak ve indirimli ödenip daha sonra da yargı yoluna gidilebilir. Fakat dava sonucu SGK lehine sonuçlanırsa bu durumda daha önce eksik ödenen %25’lik kısım gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir.
  Mahkemeye başvurulması idari para cezasının takip ve tahsilini durdurmaz. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde ödenmeyen idari para cezaları, 89’uncu madde hükmü gereğince hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir.
  İdari para cezaları ile ilgili 5510 sayılı yasada hüküm bulunmaması halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanacaktır.

   
SGK'nın İPC cezalarına itiraz yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. itiraz

  itiraz

  Rüyasında bir şeye itiraz eden kimse iş yaşamında kendisine hazırlanan bir komployla karşı karşıya demektir.
 2. Ceza Yollar Uzun

  Ceza Yollar Uzun

  Yelken açtım tayfamla yeni bi sayfa açtık biz yüksek yerde snypa ek sular burda kaynar baktık herkes naylon çıkmış rap'ler kayboldukları kanyolda çarptı kamyon üstte biz susturduk zarzor.. sıınırımız yok sinirimiz bol günler agresif gelsede bizbizeyiz güleriz sabrımız taşarsa birleşiriz aradaki farkı göremeyen köprüyü asla geçemez geldik işte summer cem'le bu kez bastır hayta bize her yapılan...
 3. Alkollü Araç Kullanmak-Trafik Zabıtasının Yetkisi-İdari İtiraz Yolunun Kapalı Olması

  Alkollü Araç Kullanmak-Trafik Zabıtasının Yetkisi-İdari İtiraz Yolunun Kapalı Olması

  Alkollü Araç Kullanmak-Trafik Zabıtasının Yetkisi-İdari İtiraz Yolunun Kapalı Olması 1.ve 2.defa alkollü araç kullanılması halinde Trafik Zabıtası yetkilidir. İstisnalar hariç itiraz yolu kapalıdır. Ancak İdare Mahkemesi nezdinde 2577 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde İptal davası açmak mümkündür. 1-2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/6.maddesine göre alkollü araç kullandığı teknik...
 4. Köpeklerinin Kakasını Yol Ortasında Bırakanlara İtirazım Var!

  Köpeklerinin Kakasını Yol Ortasında Bırakanlara İtirazım Var!

  köpek kakası yol ortasında bırakanlar köpeklerini gezdirenler sahipleri yolda ki köpek pislikleri ile ilgili bilgiler burada melekler Kimse bana ''Sen hayvan sevmiyorsun !'' diyemez.Diyenin alnını karışlarım.Şimdiye kadar iki sefer köpek besledim.Birinin çişiyle başemedik,diğerinin yaramazlıklarından komşular rahatsız oldu,başka kişilere sahiplendirdik.Üstelik ikisi de büyük ırktı. İlki...
 5. trafik cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır

  trafik cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır

  Kızlar birşey soracam, geçen trafikte bana ceza kestiler ama yanlış bir uygulamaydı bana göre, suçum yoktu. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum.Nasıl dilekçe yazacağım ?

Sayfayı Paylaş