Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  SGK'ya verilen İşe Giriş Bildirgesinde Tarih yanlış yazılırsa ne yapmalıyız?

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  sgk işe giriş sgk işe giriş bildirgesi verme süresi bildirgesi ne zaman verilir düzeltme SGK'ya verilen İşe Başlama Bilgirgesi biliyorsunuz İnternet ortamında verilmektedir. Yanlışlıkla yada hayatın olağan akışı içerisinde işverenlerin işe başlama tarihini hatalı yazdıklarına ve idari para cezası uygulamasına maruz kaldıklarına da rastlanmaktadır. İşe başlama tarihinin yanlış yazıldığı dönemler sene döndüğü için özellikle yılbaşlarında daha çok tekrar etmektedir.

  İşverenin sigortalıya ait işe giriş bildirgesini yanlış yazdığına dair beyanının kurum tarafından işleme alınabilmesi için delil niteliği taşıyan belgelerle desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi halde işverenin sigortalı işe giriş bildirgesinde işe başlama tarihini sehven yanlış yazdık, kurumca düzeltilsin talebi kabul edilmemektedir. Bu nitelikte bir hata yapan işverenin talebinin kabul edilmesi için yapması gereken işlemler aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

  - Kuruma hatalı işe giriş bildirgesinin verildiği aynı gün içinde düzeltme dilekçesi verilmedir.

  - Aynı gün içerisinde verilecek düzeltme dilekçesine iş akdinin kurulacağı günün yazılı olduğu ve notere tasdik ettirilmiş iş sözleşmesi eklenmelidir.


  - İşe başlama tarihini doğru yazıldığı sigortalı bildirim belgesi mutlaka aynı gün içerisinde sigortalıya imzalatılarak kurum kayıtlarına intikal ettirilmelidir.
  - Aynı gün içerisinde ikametgah sureti, sabıka kayıt belgesi, sağlık raporu alınmalı bu belgeler de düzeltme dilekçesine eklenmelidir.

  - Bildirimin yapıldığı gün sigortalı bir başka işyerinde çalışmakta ise çalıştığı işyerinden çalışma belgesi alınmalı ve düzeltme dilekçesine bu belge de eklenmelidir. Mümkünse adı geçen işyeri tarafından vizite kağıdı alınarak işçi viziteye çıkarılmalı, gerekirse 1 günlük rapor alması sağlanmalıdır.

  İşveren tarafından yapılan talebe ve talebe karine teşkil eden eki belgelere rağmen kurum gerekli düzeltmede bulunmaz ve idari para cezası uygularsa cezaya tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde itiraz edilmeli, sonuç alınamadığı takdirde 1 aylık süre içerisinde idari mahkemeye dava açılmalıdır. Böyle bir haksızlık olduğunda da mahkeme hakkımız olduğunuda unutmayalım.   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  İnanılmaz güzel bilgiler handanca sağolasın, özellikle yılbaşından hemen sonraki aylarda malesef bu tür problemlerle karşılaşıyor ve cezaya maruz kalıyorduk bu dediklerinizi bi daha olursa uygulayacağız :)
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

SGK'ya verilen İşe Giriş Bildirgesinde Tarih yanlış yazılırsa ne yapmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşe ilk giriş tarihiniz çok ama çok önemli

  İşe ilk giriş tarihiniz çok ama çok önemli

  ssk giriş tarihi ilk işe giriş tarihi öğrenme ssk öğrenme ilk işe sorgulama sorgulama Emeklilik maaşının bağlanabilmesi için 3 şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunların ilki sigortalılık süresi, ikincisi prim ödeme gün sayısı ve üçüncüsü ise yaş şartının sağlanmış olmasıdır. SSK’lılar (4/1-a) için sigortalılık süresi; ilk defa çalışmaya başlanan yani SGK’ya sigortalı olarak beyan...
 2. SGK'ya işe girişi verilen sigortalı işe başlamazsa ne yapmalıyız?

  SGK'ya işe girişi verilen sigortalı işe başlamazsa ne yapmalıyız?

  işe giriş bildirgesi iptali sigortalı işe giriş bildirgesi nedir iptal dilekçesi ssk iptali evrakları nelerdir İşverenlerin SGK 'ya yanlış yada eksik yapılan her işlem bir şekilde İPC cezasına çarptırıldığını biliyoruz.Bu durumların olmaması için uygulamaların doğru yapılması gerekiyor. Bildiğiniz gibi 5510 sayılı kanunun 4-1/a bendi kapsamında sigortalı sayılanlara ait sigortalı işe...
 3. Facebook giriş sayfası açılmıyor ne yapmalıyım

  Facebook giriş sayfası açılmıyor ne yapmalıyım

  facebook giriş sayfası facebook giriş sayfası açılmıyor Arkadaşlarım benim evdeki bilgisayardan o kadar deniyorum olmuyor bir türlü bu facebook giriş sayfasını açamıyorum. Acaba bir yerde hatamı yapıyorum
 4. google chromeda giriş sayfası değişmiyor ne yapmalıyım

  google chromeda giriş sayfası değişmiyor ne yapmalıyım

  Selamlar herkese, google chrome açıyorum ve ne kadar uğraşırsam uğraşayım giriş sayfasını değiştiremiyorum ne yapmama lazım yardım edin
 5. İlk işe giriş tarihim ( Ssk ) nasıl öğrenebilirim

  İlk işe giriş tarihim ( Ssk ) nasıl öğrenebilirim

  Ssk Sgk ilk işe giriş tarihi sorgulama bulma öğrenme hakkında yararlı bilgiler Değerli Melekler, biraz önce sizlere ssk sorgulama kategorisinde nezaman emekli olurum hakkında yararlı şeyler paylaşmış, aynı konu içinden de ilk işe giriş tarihini yazmanız gerektiği hususunu belirtmiştim. Sizler ilk işe giriş tescil tarihini öğrenebilirsiniz. Bunun için hemen aşağıda bulunan bağlantıya...

Sayfayı Paylaş