Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Shell İcra Kurulu Başkanı'ndan Türkiye ile Açıklamalar

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Shell Türkiye’nin 85’inci kuruluş yıldönümü için Türkiye’ye gelen Royal Dutch Shell İcra Kurulu Başkanı Jeroen Van Der Veer, "20-30 yıl sonra Türkiye’ye baktığımızda bu coğrafyada boru hatlarından oluşan bir tabak spagetti görüntüsüyle karşılaşacağız" dedi. Veer, petrol fiyatlarındaki hızlı yükselmeyi de, düşüşü de öngöremediklerini belirtti.
  ROYAL Dutch Shell İcra Kurulu Başkanı Jeroen Van Der Veer, bundan 30 yıl sonra bakıldığında Türkiye’de boru hatlarının ’bir tabak spagetti’ görüntüsü sergileyeceğini söyledi. Shell Türkiye’nin 85’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye’yi ziyaret eden Veer, petrol fiyatlarının geleceğine ilişkin bir tahmin yapamayacağını belirtti. Türkiye’deki boru hattı projelerine ilişkin bir soru üzerine Jeroen Van Der Veer, şöyle konuştu: "Kuzeybatı Avrupa’da büyük rezervlerin bulunmasının ardından bu kaynakların Güney Avrupa’ya aktarılması için pek çok boru hatları döşendi ve burada ’bir tabak spagetti’ görüntüsü oluştu. Türkiye’de de 20-30 yıl sonra aynı görüntü oluşacak."

  Fiyatları öngöremedik

  Petrol fiyatlarının gelecekte geleceği seviyeye ilişkin bir tahmin yapmaktan kaçındığını söyleyen Jeroen Van Der Veer, "140 dolara yükseldiği zaman da, şimdi 52 dolara gerilediği zaman da bu fiyat değişimlerini tam olarak öngöremedik. Shell muazzam bir şirket ama petrol fiyatlarının önümüzdeki 6 ayda nerede olacağına dair bir fikrimiz yok" dedi.

  Türkiye başarı yazdı

  Shell’in Türkiye’de son 10 yılda, özellikle 1997 yılından sonra bir başarı öyküsü yazdığını vurgulayan Veer, "1997 yılında zorlu bir durumdaydık ve geçen bu sürede başarılı bir şirket yarattık. Ve bu büyük ölçüde Türk çalışanlar sayesinde gerçekleştirildi. Türkiye’de kadınlar da en önde" diye konuştu.

  Mali kriz geçmedi

  Veer, global mali krize ilişkin bir soruyu da, "Mali kriz geçti deniliyor ama bu bir illüzyon. Mali kriz henüz geçmedi. Bunun Türkiye’ye yansımaları olacaktır. Türkiye’deki kadrolarımız çok bilinçli ve önlemlerini alıyor" diye yanıtladı. Veer, petrol fiyatlarındaki düşüşün yatırım kararlarına etkisi konusunda, yatırım için mutlaka fiyatların çok yüksek olması gerekmediğini belirterek, şöyle konuştu: "Dünyada geliştirilecek daha çok doğal gaz ve petrol var. ’Petrolün varil fiyatı 50 dolar seviyesinde de olsa bunu geliştirebilir misiniz?’ diye sorarsanız, evet bunu yapabiliriz. Vergi ve gayri maddi hak ödemelerinin çok yüksek olmazsa, bu fiyat düzeyinde de petrol ve doğalgaz kaynaklarını geliştirebiliriz."

  Ucuz mu, pahalı mı ikilemi

  Veer, kendileri için petrol fiyatlarının düşük olmasının mı yüksek olmasının mı tercih edilir olduğuna ilişkin bir soruya şu yanıı verdi: "Varil fiyatının yüksek olması, arama ve üretim faaliyetleri açısından kısa vadede kárımızı artırır, ancak uzun vadede bu durum pek çok ülkede ekonomik zaaf yaratır. Petrol fiyatlarının inişi ve çıkışı konusunda her zaman karmaşık duygular içindeyiz, her zaman ikilem yaşarız."

  Irak’taki petrol ihalesine Türk ortakla girebiliriz

  JEROEN Van Der Veer, Güney Irak’ta doğalgaz çıkarılması konusunda Irak’la bir anlaşma imzaladıklarını, bir ortak girişim oluşturma sürecinde olduklarını söyledi. Veer, Irak’ta önümüzdeki yıl yapılacak petrol ihalesi için de hazırlıkları sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu: "Bir konsorsiyum oluşturulması gerekiyor. Bu konsorsiyumda Türk şirketi de olabilir. Irak’taki petrol ihaleleri öncesinde durum, aynı liseli gençlerin kızlı-erkekli partilerinde olduu gibi bir ortam. Herkes birbirini süzüyor."

  Türkiye’de çıkardığımızpetrolün yüzde 80’i suydu

  SHELL Türkiye Başkanı Canan Ediboğlu, Shell’in 1995 yılına kadar Türkiye’nin doğusunda üretim yaptığını hatırlatarak, "Burada günde 15 bin varil ham petrol çıkarıyorduk. Yüzde 80’i suydu. O dönemde Shell’in en maliyetli operasyonlarından biriydi. Varili 10 dolara mal oluyordu" dedi.

  AB: Türkiye’den geçen hat enerjide güven veriyor

  ENERJİ güvenliği ve dayanışması 2’inci eylem planını hazırlayarak üye devletlere gönderen Avrupa Birliği Komisyonu, Nabucco projesiyle Türkiye-Yunanistan-İtalya boru hattı bağlantısını "AB’nin en önemli enerji güvenliği öncelikleri" arasında gösterdi. Hazar Havzası ve Ortadoğu’dan çıkarılacak doğalgazı Avrupa’ya taşıyacak Türkiye üzerinden geçen güney gaz koridorunun, Avrupa’nın gelecekteki ihtiyacının karşılanmasına büyük katkı sunacağı vurgulandı. Eylem planında, AB Komisyonu ve üye ülkelerin, ortak hedefler doğrultusunda bölgedeki üretici ve transit ülkelerle çalışması gerektiği dile getiriliyor.

  hurriyet.com


   
Shell İcra Kurulu Başkanı'ndan Türkiye ile Açıklamalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. icra

  icra

  Rüyada bir borçtan dolayi evine veya isyerine icra memurlarinin geldigini görmek, bir miras meselesi için akrabala-ri ile arasinin açilacagina, icra memurlarinin evinden bazi esyala-ri alip götürdüklerini görmek, bekledigi mirastan alacagi payi alamayacagina; icra memurlari tarafindan önceden alinip götürülen mallarin kendisine geri verildigini görmek, mirastan oldukça önemli para...
 2. TOBB Başkanı'ndan Açıklamalar

  TOBB Başkanı'ndan Açıklamalar

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Benim en çok zoruma giden, ağırıma giden ülke olarak başkasından talimat almak" dedi. Hisarcıklıoğlu, ’fahri doktora ünvanı’ aldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde, "Dünyadaki Ekonomik Kriz ve Türkiye’ye Etkileri" konulu bir sunum yaptı. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve AB’ye herkesin kızdığını,...
 3. Kaçırılan Türk gemisi ile irtibat kuruldu

  Kaçırılan Türk gemisi ile irtibat kuruldu

  Somali'de korsanların kaçırdığı Türk gemisinin kaptanıyla irtibat kuruldu. Somali açıklarında kaçırılan Yalçın Sabancı'ya ait Ya-Sa Neslihan adlı kuruyük gemisiyle irtibat kuruldu. Şirket avukatı Fehmi Ülgener, geminin kaptanının saat 09.00 sıralarında kendilerine telefon ettiğini belirtti. Ülgener, "Kaptan İbrahim Örnekoğlu, şirkete telefon ederek temasa geçti. Kısa bir telefon...
 4. 'Türkiye ile Ermenistan uzlaşıyor'

  'Türkiye ile Ermenistan uzlaşıyor'

  Wall Street Journal, iki ülkenin ilişkileri düzeltme yolunda uzlaşmaya varmak üzere olduklarını yazdı. ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye ve Ermenistan'ın sınırlarını açma ve ilişkilerini düzeltme yolunda bir uzlaşmaya varma yolunda olduklarını ve bunu yakında açıklayabileceklerini yazdı. Gazetenin Brüksel mahreçli ve Amerikalı diplomatlara dayandırarak...
 5. Türkiye İle İlgili Şiirler

  Türkiye İle İlgili Şiirler

  türkiye şiirleri türkiye şiirleri kısa türkiye ile ilgili şiirler ile ilgili bilgiler burada melekler. '' Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda, şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda '' demiş Mehmet Akif Ersoy :) Bu yüce şairimizi de rahmetle andıktan sonra sizleri birbirinden Türkiye şiirleri ile başbaşa bırakıyoruz melekler :) Türkiye şiirleri kısa ya da uzun şiirlerle bu güzel...

Sayfayı Paylaş