1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Sıcak Bölge İnsanları Dahamı Tembeldirler ?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  "Soğuk hava, insanı dinç ve dinamik yapar, sıcak ise gevşetir. Onun için sıcak bölgelerde yaşayan insanlar biraz tembel olurlar." Bu yaygın inanç yeni değil. Montesquieu 1748’de yayımlanan Yasaların Ruhu’nda bu inancı bir teori haline getirmişti: "Sağlıklı bir insanı sıcak va kapalı bir yere koyun, ciddi bir kalp sıkıntısı yaşayacaktır. Böyle bir ortamda ondan zor bir iş isterseniz, pek sıcak bakmadığını göreceksiniz."
  Bu inanç ve "kuvvetler ayrımı" kavramının babası büyük filozofun bu teorisi çökmüş durumda.

  Hatta, Union des Banques Suisses’in (UBS) 71 metropolde yaptığı araştırmaya göre, gerçek bunun tam tersi bile denebilir. Dünyanın en çalışkan insanları kimler dersiniz? Bildiniz, Güney-Doğu Asyalılar. Rekor, Güney Koreliler’de: bir Seullü bir Parisli’den yüzde 56 daha çok mesai yapıyor ve üçte biri kadar izin kullanıyor. Barselonalılar, Amsterdamlılar’dan daha çalışkan. Bir Dubali, bir Londralı’dan yılda 268 saat daha çok mesai yapıyor. Hatta, güneşin ve denizin memleketi Miami’de insanlar, Kuzey’deki Torontolular’dan senede ortalama bir hafta daha fazla mesai yapıyorlar.

  UBS raporunda yıllık mesai saatleri ve yıllık resmi izin rakamları verilen 70 metropolde yaşayanlar, yılda ortalama 1.845 saat mesai yapıyor, 20 gün resmi izin kullanıyorlar. İstanbul, yılda ortalama 2.030 saat mesaiyle Bangkok’la 16’ıncı sırayı paylaşıyor; yılda 15 gün resmi tatille de (Yeni Delhi, Bogota ve Toronto ile birlikte) en az izin kullanan 16’ıncı dünya şehri.

  Özetle, sanılanın aksine sıcak ülkelerde yaşayan Güney-doğu Asyalılar’ın, Güney Amerikalılar’ın Batı ve Kuzey’de yaşayanlardan az dinlenip çok çalıştığı ortaya çıkıyor.

  Ama, Montesquieu’nün formülünü ters yüz etmek için de çok acele etmeyin. Sıcak iklimlerin insanları, soğuk iklimde yaşayanlardan daha çalışkan ama... zenginlerin hayat seviyesini yakalayana kadar. Cepleri para gördükçe onlar da çalışma temposunu düşürüyor ve tatilin tadını çıkarmaya başlıyorlar.

  (Metodoloji: eğitim sektörü hariç 13 meslek dalında çalışanların ortalaması alınmıştır. Yıllık mesai saatine yıllık resmi izin ve resmi tatiller dahildir. Yıllık izine resmi tatiller dahil değildir.)

   
Sıcak Bölge İnsanları Dahamı Tembeldirler ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tembel işi kadınbudu köfte

  Tembel işi kadınbudu köfte

  MALZEMELER Dana kıyma Maydanoz 2 Yumurta 1 çay bardaği kadar pirinç Tuz, karabiber 1 çorba tabağı kadar un HAZIRLANIŞI 1 yumurta, kıyma, tuz, karabiber, ince kıyılmış maydanoz ve yıkanmış çiğ pirinci iyice karıştırıp yoğurun..Yayvan bir tencereye irice parçalar halinde şekillendirdiğiniz köfteleri yanyana arada pek boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Köftelerin üzerine çıkacak kadar su...
 2. tembel adamın yasası

  tembel adamın yasası

  tembel adamın yasası  İnsan yorgun doğar ve dinlenmek için yaşar.  Çalışmak yorar.  Gündüz dinlen ki gece rahat uyuyabilesin.  Yarin yapabileceğin işi bugünden yapma.  Dinlenen birisini görünce otur ona yardım et.  Oturmak mümkünse ayakta durma, yatma imkanın varsa oturma.  Tembellikten kimse ölmemiş ki.  Çalışma isteği duyunca bir yere otur ve o isteğinin geçmesini bekle!
 3. fuat tembel

  fuat tembel

  Microyu ver kız sana gel işte rapim korsanı yere ser ateşin etrafında çember dans etmeyen herkes tembel (4x) Batı Berlin geri geldi yoooo kaldır elleri yooo yooo yoooo kalksın kalçayı salla yoo aksın rap yıldız parla yoo yavaş depar at sessiz bağır ali atıpın beyni sağır fuatı çağır aştım senin gibi citleten çıkmadım oturmak mesleğim gaz çıkar adım adım kenetse olması gereken gazetede...
 4. Tembel Nil

  Tembel Nil

  sevgilisi ile görüntülenen ünlü şarkıcı Nil Karaibrahimgil aşk hayatı ile ilgili neler söyledi haberimizde....... SEVGİLİYLE SİNEMA KEYFİ! NİL KARAİBRAHİMGİL, UZUN SÜREDİR BİRLİKTE OLDUĞU REKLAMCI SEVGİLİSİ SERDAR ERENER’LE FİLM İZLEDİ.... U2’nun üç boyutlu konser filmi “U2 3D”yi izleyen Karaibrahimgil, “Uzun süredir bir sevgilim var. Onunla evlenip çocuk yapmak istiyorum ama biraz...
 5. tembeller sevemez

  tembeller sevemez

  Sevmek tembellerin iş değildir.Sevmek gayret göstermektir...Sevmek çalışmaktır..Sevgi adına çalışmak:) Sevmenin olmazsa olmazlarından biri de dikkat kesilmektir. Sevdiğinize dikkat kesilmek. Birisini sevip sevmediğiniz ya da sevilip sevilmediğinizi ölçmek için terazidir dikkat kesilmek. Eşlerle, ergenlerle, çocuklarla, yaşlılarla çalışırken hep geçer konuşma içinde? Seviyor musun?...

Sayfayı Paylaş