Etiketler:
 1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  sıcak günlerde oruç sıcak günlerde oruç tutmak sıcakta tutmak sıcaklarda . Sıcak Günlerde Oruç Tutmak
  Diğer bir hadis-i şerif. Ebû Bürde ve Ebû Mûsâ RA'dan İbn-i Ebid-Dünyâ (Rh.A) rivayet etmiş. Buyuruyor ki Peygamber Efendimiz bu ikinci hadis-i şerifte:
  (İnnallàhe teàlâ kadà alâ nefsihî ennehû men attaşa nefsehû lillâhi fî yevmin hàrrin, kâne hakkan alellàhi azze ve celle en yerviyehû yevmel-kıyâmeh.)
  "Hiç şüphe yok ki Allah-u Teàlâ Hazretleri kendisine karar aldı, kendi zât-ı celîli üzerine hükmetti, öyle yapmayı kararlaştırdı, kaza buyurdu ki: (Men attaşa nefsehû lillâhi fî yevmin hàrrin) Kim çok harâretli, çok sıcak bir günde, Allah rızası için nefsini susuz bırakırsa, yâni oruç tutarsa..." Ağzı kuruyor, dudakları kuruyor. (Kâne hakkan alellàhi azze ve celle) "Azîz ve Celîl olan Allah-u Teàlâ Hazretleri üzerine hak olur, yâni muhakkak öyle yapar. (En yerviyehû yevmel-kıyâmeh) Kıyamet gününde onu suya bol bol kandırır, bol bol sular. Kıyamet gününde ona su ihsân eder."
  Biliyorsunuz, kıyamet gününde güneş tepeye yaklaştırılacak. Ancak sadaka verenlerin, zekât verenleri hayırları kendi başlarına gölge edecek. herkes güneşin altında terlere batacak. Terler yeryüzünün içine yetmiş arşın işleyecek. Dizlere kadar, bellere, omuzlara kadar, kulakları hizasına kadar gelecek. İnsanlar terde yüzecekler, korkular çekecekler, harâretten çok sıkıntılara düşecekler.
  İşte o günde Cenâb-ı Hak ona su verip kana kana içirtir. Suya kandırır. Böyle yapmak Cenâb-ı Hakk'ın üzerine, kendisinin hükmü üzere, hak olur. Allah-u Teàlâ Hazretleri kendisi böyle kararlaştırmış. Muhakkak kulunu böylece taltif edecektir.
  (Kâne ebû mûsâ yetevehhal-yevmeş-şedîdel-harrillezî yekâdül-insânü yenselihu fîhî harran feyesùmuhû.)
  "Bu hadisin râvîsi, bu hadis-i şerifi Peygamber Efendimiz'in söylediğini duyup da bize nakleden Ebû Mûsâ el-Eş'arî RA, böyle şiddetli, hararetli günleri gözlerdi, araştırırdı, bulmağa gayret ederdi. İnsanın içinde sanki ruhunu teslim edecek, ruhu bedenden çıkacak gibi olacağı sıcak günleri arardı, gayret ederdi, o günde oruç tutardı." Neden?.. İşte o, "Kendisini Allah yolunda bir gün susuz bırakanı, Allah kıyamet gününde suya kandıracak!" müjdesine ermek için.

  Şimdi niye bu hadis-i şerifi seçip size okudum?.. Şu anda Türkiye'de kış mevsimindeyiz. Yazlar uzun gündüzlü olur, kışlar kısa gündüzlü olur. Yâni Türkiye'de oruç tutmak kolay. Ama ben Avustralya'daki dostlara telefon açıyorum, "Nasılsınız, ne yapıyorsunuz?" diye. "Aman o kadar şiddetli sıcak var ki, sıcaktan bayılıyoruz. Çok şiddetli hararet var, yerlere seriliyoruz." diyorlar.
  Hem onlar duysunlar, o hararette oruç tuttukları için ne kadar sevap aldıklarını anlasınlar diye, orucun mânevî bakımdan ne kadar kârlı olduğunu anlatmak istiyorum. Hem de tabii bu yıllarda Türkiye'de Ramazanlar kısa günlere geliyor ama, şimdi bizim bulunduğumuz İsveç'te de öyle ama, Ramazan her yıl onbir gün, onbir gün sonbahara doğru geri gelecek, sonunda yıllar geçince yaza gelecek. O yıllara eriştiğimiz zaman, İsveç'tekiler çok çok uzun oruç tutacaklar. O zaman da Avustralya'dakiler kısa günlere denk geldiği için kısa oruç tutacaklar.
  Demek ki Cenâb-ı Hak böyle çok zahmet çeken, meşakkat çekip de orucu Allah rızası için tutana, o meşakkatinin karşılığını kat kat veriyor. Ondan dolayı da, Allah-u Teàlâ Hazretleri mahzun etmiyor, mahrum bırakmıyor. İbadetleri ne kadar zorluk altında olursa olsun, Allah'ın emrini yüksünmeden, çekinmeden, kaçınmadan tutmağa gayret edelim diye bu hadis-i şerifi okudum.
  Ebû Mûsâ Hazretleri'nin, o sıcak günleri araştırıp da, --aksine başkası sıcak günlerde oruç tutmaktan kaçınır-- sıcak günlerde oruç tutması hatırınızda kalsın...


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Sıcak günlerde ORUÇ tutmak
  emeğine sağlık
   
Sıcak günlerde ORUÇ tutmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bütün gün uyuyarak oruç tutmak doğrumudur ?

  Bütün gün uyuyarak oruç tutmak doğrumudur ?

  uyuyarak oruç tutulurmu Oruçlusunuz ve zaman geçsin iftar saati bir an önce gelmesi adına orucunuzu uyuyarak geçiriyorsunuz peki bu ne kadar doğru sizce ? Bununla ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum bakalım uyuyarak oruç geçiriliyormuymuş Soru: Uyuyarak oruç tutmak hakkında herhangi bir rivayet var mıdır? Büyüklerden birine, bir şahsın oruçlu halini uyuyarak geçirdiğini şikâyet...
 2. Nafile orucu tutmak.

  Nafile orucu tutmak.

  Nafile orucu tutarken genellikle,pazartesi,carsamba ve cumayi tercih ediyordum,bir yazi da okudum ki,nafile orucu ese soylenmeden tutulmaz ve cuma gunleri islam inancinda bayram gunu sayildigi icin de bayramda oruc tutulmasa daha iyi diyordu.Ben ise cuma gunun daha bir anlami var diye genelde cuma gunu tercih ediyorum.Simdiki sorum da bu konuda esime soylemem mi gerekli ve cuma gunu nafile...
 3. Cehennem Korkusuyla Sıcaklarda Oruç Tutmak (hikaye)

  Cehennem Korkusuyla Sıcaklarda Oruç Tutmak (hikaye)

  cehennem korkusu, sıcaklarda oruç tutmak, dini hikayeler, ramazan orucu, önemi, ile ilgili bilgiler burada melekler Haccac ve adamları Mekke ile Medine arasında yolculuk yaparken bir suyun başında mola verdiler. Sofra kurulunca; Haccac etrafa bakın fakir birisi varsa getirin beraber yiyelim dedi. Hizmetçiler yakınlarda üzerinde bir hırka olan birini gördüler. Onu uyandırıp; Seni...
 4. Kışın Kısa Günlerde Kaza Orucu Tutmak Caiz midir?

  Kışın Kısa Günlerde Kaza Orucu Tutmak Caiz midir?

  kışın kaza orucu, kaza orucu, kaza orucu ne zaman tutulur Sual: Kış günleri kısa olduğu için nafile veya kaza orucu tutmam uygun olur mu? CEVAP Evet. Kolaylıklardan istifade etmek iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Kışın oruç tutmak, meşakkatsiz elde edilen bir ganimettir.) [Tirmizi] (Kış mevsimi, müminin baharıdır. Gündüzleri kısadır, oruç tutar, geceleri uzundur, o vakitleri...
 5. ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

  ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

  Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Havva Arife gününde Arafat'ta buluştukları için bugüne ve yere bu isimler verilmiştir.Arife günü oruç tutmanın fazîleti Hadis-i şeriflerde: *(Arife günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) *(Arife günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani] *(Arife günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.)...

Sayfayı Paylaş