1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Sevgili melekler, Yaz tatiliniz,havuz keyfiniz kabusa dönmesin istiyorsanız önerilerimize kulak verin....
  Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda, özellikle mantarın çok kolay bulaşabildiği belirtildi. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının artmasıyla havuz, su parkı gibi mekanların kullanımına bağlı hastalıklarda artış görüldüğünü söyledi.
  Toplu kullanıma açık havuzların mantar oluşumunu hızlandırabileceğini belirten Şatıroğlu, özellikle kadınların risk altında olduğunu ifade etti. Şatıroğlu, ''Kapasitesinin üstünde dolu ve toplu kullanıma açık havuzlarda özellikle mantar hastalığı çok kolay bulaşabilir'' dedi.
  Yaz aylarında oluşan vajen mantarlarının birinci sebebinin nem olduğunu ifade eden Şatıroğlu, deniz sonrası ıslak mayo ile güneşlenmenin mantar oluşumunu tetiklediğine dikkati çekti. Şatıroğlu, ''Hele ki mayonun geç kuruyor olması, mantar oluşumuna elverişli bir zemin hazırlanmasını sağlıyor'' dedi.
  Mayo alırken çabuk kuruyan kumaşlı mayoların tercih edilmesi, deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka temiz su ile duş alınması ve ıslak mayonun değiştirilmesi gerektiğini belirten Şatıroğlu, bunun dışında, nem dengesinin korunabilmesi için iç çamaşırın da sık sık değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.
  Şatıroğlu, sentetik yerine teri emen pamuklu kumaştan imal edilen iç çamaşırların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, son dönemin modası ''skinny jean'' olarak bilinen çok dar pantolonların da hava almayı engelleyerek vajendeki nem oranını yükseltebileceği uyarısında bulundu.
  -KAŞINTI VE YANMAYA DİKKAT-
  Mantar hastalıklarında oluşan kaşıntının hastayı doktora götürecek kadar yoğun olabileceğini anlatan Şatıroğlu, şunları söyledi:

  ''Akıntı, süt kesiği gibi genellikle beyaz renkli ve kokusuz olur. Çoğu kadın bir süredir var olan belirtileri çoğu zaman görmezden gelir, fakat kaşıntıya karşı koyamaz ve hekime başvurur. Öyle ki birçok hastada kaşımaya bağlı olarak tahriş ve yaralar gözlenir. Dış genital organda kaşınmaya bağlı kızarıklık ve ödem meydana gelebilir. İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı da mantarın belirtileri arasındadır. Bu belirtileri yaşayan kadınlar, vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmalı ve bir an evvel tedavi olmalıdır. Çünkü gecikmiş mantar vakaları hastayı uzun ve ağrılı bir tedavi sürecine götürebilir.''
  -''YÜZME, GEBELERDE MİDE BULANTISINI AZALTIYOR''-
  Hijyen kurallarına dikkat edildiği sürece yüzmenin beden sağlığı için çok faydalı olduğunu vurgulayan Şatıroğlu, yüzmenin özellikle gebeler için çok yararlı olduğunu söyledi.
  Şatıroğlu, gebeler için yüzme sporunun mükemmel bir egzersiz olduğunu ve bebek sağlığını olumlu etkilediğini belirterek, yüzme sırasında kalp atışlarının ve alınan oksijen miktarının arttığını kaydetti. Bu sayede bebeğe giden oksijen miktarında da artış olduğuna dikkati çeken Şatıroğlu, ''anne adaylarında ilk aylarda görülen mide bulantısının da yüzerek azalabileceğini'' belirtti.
  Şatıroğlu, gebelik sonrası loğusalık döneminde de yüzmenin, yürüyüşten sonra en ideal spor türü olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
  ''Yüzme esnasında vücut kaslarının büyük bir kısmı çalışır, anne adayı suyun kaldırma kuvvetinin yardımıyla su içinde kolayca egzersiz yapabilir ve daha az yorulur.
  Öte yandan, yüzme sporu gebeler için en az tehlike taşıyan sporlardan biridir. Su içinde gebenin düşme ya da herhangi bir uzvunu incitme olasılığı çok düşüktür. Yüzen gebe, fiziksel aktivitede bulunurken, aynı zamanda ruhunu da dinlendirmiş olur, suyun dinlendirici özelliğiyle streslerinden arınır.''
  Şatıroğlu, deniz ve havuz suyunun temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayarak, ''Bunlardan emin olunmadığında, havuzun kapasitesinin üzerinde olması halinde ve havuz suyunun fazla miktarda kimyasal madde ile temizlenmesi halinde gebeler tarafından kullanılmamalı'' diye konuştu.


   
Sıcak havalar mantar riskini arttırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıcak havalar kalbi yoruyor

  Sıcak havalar kalbi yoruyor

  sicak videolar eglen dr Prof.Dr.Uyan, küresel ısınmanın neden olacağı aşırı sıcakların, kalp damar hastalarında ciddi sıkıntılara yol açacağını söyledi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, küresel ısınmanın neden olacağı aşırı sıcakların, kalp damar hastalarında ciddi sıkıntılara yol açacağını söyledi. Isınan havalarla...
 2. sıcak havalarda yediklerinize dikkat!

  sıcak havalarda yediklerinize dikkat!

  Aşırı sıcaklarlarda hazmı güç gıdalar yemeyin!.. Hava sıcaklığındaki aşırı yükselmelerin 'sıcak acilleri' denilen olumsuzluğa sebep olduğunu belirten uzmanlar, sıcaklardan en çok kalp ve astım hastaları, yaşlılar, anne adayları ve çocukların etkilendiğini bildirdi. Dahiliye Uzmanı Dr. Ergün Öztaş, sıcak acillerinin vücudun ısı merkezinde hasara yol açtığını belirterek, 'Isı düzenleyici...
 3. Sıcak havalara dikkat!

  Sıcak havalara dikkat!

  Son günlerde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Hava sıcaklığında olabilecek artışın, nemdeki artışla birlikte daha fazla etkili olacağı uyarısında bulunan İstanbul Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Bakar, gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini, bu durumdan özellikle çocukların, yaşlıların, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla...
 4. Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

  Gün doğarken uyumak kalp riskini arttırıyor

  güneş doğarken uyumak hamilelikte çok uyumak zararlımıdır yemekten sonra uyumanın zararları Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Türk, uyku bozukluğu ile ilgili sorunların toplumda çok yaygın olarak görüldüğünü ve uykusuzluğun yaşam kalitesini olumsuz etkileyen birçok hastalığın habercisi olduğunu söyledi. Prof.Dr. Süleyman Türk,...
 5. Hamileler sıcak havalara dikatt!

  Hamileler sıcak havalara dikatt!

  Hava durumu Sıcak havalarda ne yapılır Merhaba kızlar Havalar gittikçe ısınıyor bazen okadar bunaltıcı oluyorki Hamileler için daha çok çekilmez oluyor tabiki Hamile kadınların özellikle yaz sıcaklarında beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden dr Tıraş, besin zehirlenmeleriyle karşılaşılabileceğinin de unutulmamasını istedi. Sıcak havalarda dışarıda gezilmemesi gerektiğini...

Sayfayı Paylaş