1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler

  [​IMG]


  fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D

  1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde dünyanın neredeyse her tarafına yayılabiliyorlar.
  2. 19.yüzyılın ortalarında Kraliçe Victoria’nın sıçan yakalayıcısı Jack Black, kahverengi sıçanların çeşitli renklerini buldu ve yakaladıklarını evcilleştirdi. Bu evcil hayvanların hevesli sahipleri arasında kraliçenin kendisi ve söylentilere göre Beatrix Potter da bulunuyor.
  3. Sıçanların ön dişleri her yıl 10 ile 13 santim arası uzar. Sıçanlar beton, tuğla, ahşap, kurşun borular ve diğer küçük hayvanlar da dâhil olmak üzere etraflarındaki her şeyi kemirdiklerinden dişler aşınmaktadır.
  4. Dişi bir sıçan altı saatlik alırlık süresi içerisinde farklı erkek sıçanlarla 500 defaya yakın çiftleşebilir. Bu durumu da yılda 15 defa yaşar. Dolayısıyla denetlenmesi olamayan kahverengi sıçanlar yılda 2,000’e yakın yavru yapabilirler. Ortalama bir sıçanın hayat süresi iki ile üç yıl arasındadır (Bir sıçanın cinsel olgunlaşması ise üç ya da dört aylıkken olur).
  5. Bir sıçan üç gün süresince suda kalabilir ve üzerine sifon çekilmesini kaldırabilir (Aynı şekilde bulunduğu binaya da dönebilir). Amerika Birleşik Devletleri’nde kişi başına nerdeyse bir kişi düşmektedir.
  6. Bütün sıçanlar insanlara yakın yerde yaşamaz. Bilinen 56 türün çoğu bataklık ve yağmur ormanı gibi yerlerde yaşar. Kimilerinin de nesli tükenmek üzeredir.
  7. Sıçan tanrıçası Karni Mata’ya ithaf edilen Deshnoke, Hindistan’daki Hindu tapınağında 20,000’den fazla sıçan bulunur. Çoğu insan Karni Mata ve klanının reenkarnasyonu olduğuna inandıkları sıçanlara saygılarını göstermek için uzak yerlere seyahat ediyor.
  8. Hayvan Davranış Topluluğu’nun kurucusu Martin Schein’in yaptığı bir araştırmaya göre kentlerde görülen kahverengi sıçanların favori yiyecekleri arasında çırpılmış yumurta, peynirli makarna ve haşlanmış mısır bulunuyor.
  9. Sıçanlar aynı zamanda besin değerleri için kendi dışkılarını da yiyor.
  10. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmaya göre sıçanların aldıkları kalori oranını düşürmek ömürlerini uzatıyor. Yani sıçanları elinizden geldiği kadar iyi beslemeniz gerekiyor.
  11. Haziran 2006’da Petaluma, California’daki hayvan kurtarma çalışanları Roger Dier’ı 1,000’den fazla kahverengi sıçanla tek odalı evinde buldu. Takıntılı koleksiyoner beslediği piton yılanına vermeyi planladığı yavru sıçana acıyınca sürü yavaş yavaş gelişti.
  12. 19.yüzyıl Londra’sında popüler bir spor olan sıçan dövüşünde yüzlerce sıçana karşı bir adam ya da köpek konuluyordu. 5 kilogramlık bir bull terrier olan Jacko, 5 dakika 28 saniye içerisinde 100 sıçanı öldürünce 1862 senesinde rekor kırmış oldu.
  13. Sıçanlar 15 metreye kadar bir mesafeden düşebilir ve yine de yara almadan inebilirler.
  14. İngilizce’de lanet okuma anlamında kullanılan ‘drat’ sözcüğünde bulunan ‘rat’ kelimesi, sıçan anlamında kullanılmaz, yine bir lanet okuma olan ‘God rot’un örtmecesidir.
  15. Çin astrolojisine göre 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984 ya da 1996 senelerinde doğduysanız sıçan burcuna mensupsunuz demektir. Bu burcun özellikleri zeki, uyanık ve kokuş olmalarıdır. Yani bu son söylenilen hariç tamamen bir sıçan gibidir.
  16. Sıçanlar terlemez. Sıcaklıklarını kuyruklarındaki kan damarlarını kısıp genişleterek ayarlarlar.
  17. Sıçanlar viral hemorajik ateş, veba, sıtma ve Balkan gribi de dahil olmak üzere pek çok potansiyel ölümcül hastalığı insanlara bulaştırırlar.
  18. İşin iyi tarafından bakılacak olursa bir insanın sıçandan kuduz kapması oldukça nadirdir.
  19. Sıçanlarda safra kesesi ya da bademcik yoktur ancak göbek delikleri vardır.
  20.2006 senesinde İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nde bir grup bilim adamının sıçan nöronlarından beyin çipi yarattığı söylendi.


   
Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  atm makinesi, kredi kartı, para, para birimleri, paranın tarihçesi Napolyon ne Demiş paraaaaaa paraaaaaa paraaaaaaaa :D:D işte para hakkında bilmediğiniz 20 şey :D:D 1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor. 2. Mısır ve Mezapotamya...
 2. Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey : 1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak...
 3. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 4. Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, aşk uykusu, aşkla uyumak, boyunca, cep, dakika, horlama nedir, horlama tedavisi, içinde, kald, kimyasal, milyondan, neden uyumalıyız, operasyonun, oxford, randy gardner, senesinde, sevgiliyle uyumak, Suzanne Somers, uyku, uyku hakkında, uyku nedir, uyku zorluğu, uykusuzluk ilacı, uyumamak için, uyuyamama, üzerinde, volvo, yan, Yani, yüksek 1. Kronik horlama,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş