1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Şiddet mağdurlarına destek

  Konu, 'Kadınlar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Devlet, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalan başta kadın ve çocuklar olmak üzere mağdura 2 bin 250 ila 26 bin lira arasında nakdi yardımda bulunacak. Şiddet mağdurunun bakım, tedavi, protez ve cenaze giderleri de karşılanacak.
  Uygulayan ödeyecek

  Devlet yaptığı yardımı suç failine örneğin kadının eşine ödetecek. Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan yasa taslağında, “Devlet veya yetkili makamlar, ödenmiş olan yardım miktarı kadar mağdura halef olarak suç faillerine rücu eder” denildi.

  Yardım Kurulları olacak

  İstanbul ile Ankara başta olmak üzere büyük illerde vali, gerekli görülen ilçelerde ise kaymakam başkanlığında Yardım Kurulları kurulacak. Suç tarihinden itibaren bir yıl içinde yardım istenebilecek. Yardım talebi en geç dört ay içinde sonuçlandırılacak. Manevi zararlar yardım kapsamına alınmayacak. “Anayasanın sosyal devlet ilkesi” ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde AB’ye uyum kapsamında hazırlanan taslak şöyle:

  Aileye de yardım edilecek

  Yardım, suç mağduru ile suç dolayısıyla ölenin ana, baba, eş ve çocuklarına yapılacak. Mağdurun, Türk vatandaşı ya da en az üç yıldır Türkiye’de oturma iznine sahip yabancı uyruklu olması gerekecek. Failin belli olmaması ya da yakalanmaması durumunda da yardım istenebilecek.

  Psikiyatrik destek de verilecek

  Suç sebebiyle yaralananlara derecesine göre, 2 bin 250 TL’ye, sakatlananlara 9 bin TL’ye, aciz ve hayatını başkasının yardım ve desteğiyle sürdürebilecek derecede malül olana 26 bin TL’ye, ölenin ana, baba, eş ve altsoyuna 15 bin TL’ye kadar nakti yardım yapılacak. Ruhsal tedavi için de 2 bin 250 TL’ye kadar yardımda bulunulabilecek.

  Parayı şiddet uygulayan ödeyecek

  Anayasanın sosyal devlet ilkesi dikkate alınarak hazırlanan taslağa göre devlet, şiddet gören mağdurlara maddi destekte bulunacak; mağdurların bakım, tedavi giderlerini karşılayacak. Taslağa göre mağdura ödenecek para, şiddeti uygulayandan alınacak.


  Oya Armutçu - Hürriyet

   
Şiddet mağdurlarına destek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğretmenler kar mağduru olmayacak

  Öğretmenler kar mağduru olmayacak

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 4 bin 786 kişilik kadroya yapacağı öğretmen atamaları için başvurular 21 Şubat 2008’de sona erecek. Olumsuz hava şartları nedeniyle başvurularını bu tarihe kadar onaylatamayacak öğretmen adayları, başvurularını milli eğitim müdürlüklerine telefon, faks ve e-posta yolları ile ulaştırarak başvuru yapabilecek. MEB’in, 31 branştan, 2004, 2006 ve 2007 KPSSP10 puan...
 2. Türk kadını şiddet mağduru

  Türk kadını şiddet mağduru

  Türk kadını şiddet mağduru Şiddete maruz kalan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Polis kayıtlarına göre geçtiğimiz yıl şiddet gören kadın sayısı bir önceki yıla göre yüzde 76 arttı ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2006 yılı raporuna göre 72643 kadın şiddet içerikli suçlardan mağdur oldu. Bu kadınlardan 842’si cinayete kurban gitti, 9317 kadın ise yaralandı....
 3. Özelleştirme mağdurları

  Özelleştirme mağdurları

  özelleştirme mağdurları resmi web sitesi Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, özelleştirme uygulamaları sonucu başka kurumlara kaydırılarak geçici personel statüsünde istihdam edilen personel sayısının 14 bin 591 olduğunu bildirdi. Bu kapsamda en fazla personeli 7 bin 863 ile Milli Eğitim Bakanlığı istihdam etti. MEB’i 2 bin 379’la Adalet Bakanlığı izledi. Devlet Bakanı Başesgioğlu, CHP Genel...
 4. Engelliler ÖTV mağduru

  Engelliler ÖTV mağduru

  Özel Tüketim Vergisi Yasası (ÖTV) engellilerin kâbusu oldu. Özellikle de otomobil alım-satımları, bu yasa yüzünden çileye dönüştü. Türkiye Sakatlar Derneği yetkilileri, yaklaşık 20 bin engellinin araçlarını satarken binlerce lira ödemek zorunda kaldıklarını söylüyor Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Şükrü Poyraz, ÖTV Yasası’nın 2002’de yürürlüğe girmesinden beri sadece Türkiye Sakatlar...
 5. ses şiddeti

  ses şiddeti

  Ses şiddeti ile uzaklık arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sayfayı Paylaş