1. Onurlu_Deniz

  Onurlu_Deniz Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  528
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Şiddet uygulayan çocuğun ailesi de sorumludur

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Onurlu_Deniz tarafından paylaşıldı.

  [​IMG][​IMG] Şiddet uygulayan çocuğun ailesi de sorumludur [​IMG] Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, son yıllarda artan çocuk ve gençlerdeki şiddetin önüne geçmek için ailelere çok iş düştüğünü belirterek “Bir ailede erişkinler evde silah bulunduruyorsa ve bu silaha da kolayca ulaşılıyorsa erişkinlerin ihmali var demektir. Bir olay olduğunda çocuğun silaha ulaşabilmesinden anne babanın da sorumlu tutulmaları gerekir” diyor.

  Sizce son zamanlarda çocuk ve geçlerde şiddet olayları neden artış gösterdi?
  Çocukların ve gençlerin son zamanlarda şiddet ve özellikle silah kullanmasıyla ilgili bir artış var. Burada en önemli sorun bir çocuğun silaha kolay ulaşabilmesi.
  Öncelikle evde silah bulunması sakıncalı. Bir evde silah varsa o kullanılır. Eğer evde yaşayanlar o silahın nerede olduğunu biliyorsa ve kolay ulaşılıyorsa, silah yetişkinler tarafından kontrol altında tutulmuyorsa bu yetişkinlerin ihmalidir.

  Bu konuda ailelerin üzerine düşen görev nedir?
  Çocuklar davranışlarının sonuçlarını önceden tayin edemez. Çocuk somut düşünür, onun için ceza yoksa suç yoktur. O anlık kızgınlıkla ceza almayacağını düşünerek bir karar verir. Eğer aile çocuktan haberdar değilse çocuk her şeyi yapabilir. Ayrıca eğer bir ailede şiddet uygulanıyorsa, sorunlar şiddet kullanılarak çözülmeye çalışılıyorsa çocuk bu davranışı model alır.

  Çocukların birine zarar vermek istemesi, şiddet göstermesini arttıran itici bir güç var mıdır?
  “Her insanın içinde şiddet vardır” gibi çok kullanılan söylem aslında doğru değil. İçimizde öfke, kızgınlık gibi duygular olabilir ama şiddet kullanmak çevreden öğrenmeyle hayata geçen bir davranış biçimidir. Harekete geçiren güç çevremizden aldığımız mesajlardır. Hangi davranışımıza izin verilmez, hangisine verilir biz bunu çevremizden yani aileden, okuldan medyadan öğreniriz. Eğer toplum insanın olumsuz duygularını, öfkesini açıkça başkalarına yönelik şuddet kullanarak ortaya koymasını normal karşılıyorsa, hatta destekliyorsa bu durumu delikanlılık, güçlülük olarak görüyorsa çocuk da bir sorun olduğunda şiddet uygulamayı normal görecektir. Ayrıca “onur kültürü” diye adlandırılan toplumsal yapılarda “eğer birisi sana ya da ailene zarar vermiş ya da aşağılamışsa mutlaka onurunu kurtarmak için şiddet kullanmalısın” şeklinde bir yaygın inanç vardır. . Buna bağlı olarak da bu kültürlerde her tür şiddet olayı normalleştirilir, bir nedeni var, bir açıklaması var, yapan kişi haklı diye düşünülür. Bu şiddeti uygulayan kişi toplum tarafından kabul görür hatta saygı ile karşılanır. Şiddet kullanmak, onurunu kurtarmanın bir yolu olarak görülür. İşte bu kültürel yapının, bu bakış açısının yaygınlaşması tüm toplumca benimsenmesi şiddet olaylarının özellikle çocuk ve gençler arasında yaygınlaşmasının bir başka nedenidir. Bu bakış açısının yaygınlaşmasında ben medyanın çok payı var diye düşünüyorum. Yayınlarda topluma nasıl bir mesaj verdiklerini biraz daha iyi düşünmelerini diliyorum.

  Çocukların silaha yönelmemeleri için ne yapılmasını önerirsiniz?
  Çocuklar silaha ulaşabiliyorsa o silahtan sorumlu olan erişkinin işlenen suçtan sorumlu tutulması gerekir. Çocuklar onsekiz yaşına gelinceye kadar kanunen anne babanın ya da kanuni olarak vesayeti üstlenmiş kişiler ya da koruma altında ise devletin kurumlarının sorumluluğu altındadır. Bu kişiler çocuğun davranışlarından sorumludur. Bu sorumluluğun gereklerini yerine getiremeyen kişilere silah verilmesi çok tehlikeli bir durum. Bu nedenle kontrolsüzce silah dağıtılmasının önüne geçmek gerekir. Bir toplumda bu kadar çok evde silah bulunmasını ve silahlara bu kadar kolay ulaşılmasını ben çok sakıncalı buluyorum. Eğer toplumda bu kadar çok silah varsa Amerika’daki gibi okul taraması benzeri olayları yaşamamız an meselesi gibi görünüyor. O nedenle silah alma konusuna mutlaka sınırlama gelmesi ve evlerde silah bulundurmanın önüne geçilmesi gerekir.

  Aileler neler yapabilir?
  -Ailelerin çocuklarının ne zaman, nerede olduğundan ve ne yaptığından haberdar olmaları gerekiyor.
  -Anne babalar özellikle TV karşısında bazı dizileri ve filmleri çocuklarıyla birlikte izleyerek konuyla ilgili çocuğa doğru mesajların gitmesini sağlamaları gerekiyor.
  -Çocuğa davranışlarının bir sonucu olduğunu ve o sonucun sorumluluğunu alması gerektiğini anlatmaları önem taşıyor.
  -Başkalarına zarar vermenin, şiddet uygulamanın yanlışlığı aileler tarafından vurgulanmalı ve şiddetin bir sorun çözme biçimi olamayacağı konusunda örnek olunmalı.
   
 2. HURHUR

  HURHUR Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  519
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AFYON
  çok haklısınız çocuk zaten bir kamera gibi ne verirsen onu alıyor kayda inşallah iyi ve sabırlı ebeveyn ler olalım evlatlarımızı iyi şekilde yetiştirelim emeğinize sağlık
   
Şiddet uygulayan çocuğun ailesi de sorumludur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şiddet uygulayan koca tazminat ödemeyecek

  Şiddet uygulayan koca tazminat ödemeyecek

  Yargıtay 2'inci Hukuk Dairesi, rahatsızlığı nedeniyle hareketleri iradesi dahilinde olmayan kocanın eşini dövmesinden dolayı tazminata mahkum edilmesine dair yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Ünye 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı bozan Yargıtay 2'inci Hukuk Dairesi, bu kararıyla rahatsızlığı nedeniyle eşine şiddet uygulayanların tazminat ödememesi gerektiği yönünde emsal...
 2. 6 Çocuğunun Ölümünden Sorumlu Tutuluyor

  6 Çocuğunun Ölümünden Sorumlu Tutuluyor

  Ankara Cumhuriyet Savcılığınca hakkında hazırlanan iddianamenin ardından 6 çocuğunun ölümünden sorumlu olduğu gerekçesiyle tutuklanan Afyonkarahisarlı Fatma Akkuş'un köylüleri, büyük şaşkınlık yaşıyor. Şeker hastası kayınvalidesine insülin iğnesi yapan anne, çocukları hastalanmasın diye 6 çocuğuna insülin iğnesi yapmış.. Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesine bağlı Çalışlar köyünde 19 yıldır...
 3. Çocuklarda şiddet eğilimi

  Çocuklarda şiddet eğilimi

  bebeklerde şiddet 3 yaş çocuklarda şiddet çocuklarda eğilimi çocukta eğilimi bahar soydan Şiddete eğilimli çocukların yaşı giderek düşüyor. Çocuklar artık sadece kendilerine değil, ailelerine ve yaşıtlarına da şiddet içeren davranışlar sergiliyor. Peki bu çocuklar sevgilerini dile getirmek yerine, neden öfkelerini dışa vurmayı tercih ediyorlar? Tek suçlu televizyon programları ve çizgi filmler...
 4. çocuğunuz sorumlu,duyarlı,becerili yetişiyor mu?

  çocuğunuz sorumlu,duyarlı,becerili yetişiyor mu?

  Veli olarak hepimizin en önemli amacı çocuğumuzun kuvvetli ve sağlıklı bir birey olarak yetişmesi. Zaman zaman "acaba"lara kapılmamak da imkansız. Aşağıdaki maddeler sorgulamamızı yönlendirebilmek amacıyla Çocuk gelişimi uzmanı Barbara Coloroso tarafından yazılmış maddeler. Çocukları küçük olanlar için ancak ilerisi için rehber tutulabilir. Asıl ergenlik yaşındaki çocuklarımızın...
 5. çocuk ve kadınlara şiddet

  çocuk ve kadınlara şiddet

  çocuklara ve kadına şiddet ile ilgili bilgiler verebilir misiniz? Please acil lazım lütfen

Sayfayı Paylaş