Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Şiddete Göz Yummayan Kadın İçin "Yeni Hayat" Mümkün

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Birçok kadın şiddet gördüğü halde çoğu zaman bunu çevresinden ve yakınlarından gizliyor gerek çevre ne der baskısı gerek te eşinin korkusundan ne yapacağını bilemeyen kadın ne yazıkki az sayıda değil arkadaşlar ama şiddete dur demek için kurulan mor çatı adı altında kadın sığınma evine her şekilde müracat edebilirsiniz eğer siz hakkınızı savunmasını bilmiyorsanız bırakın o zaman sizin hakkınızı başkaları savunsun ve asla hiçbir kadın kendini ne ezdirsin ne de şiddete göz yumsun!!!
  < Konu Resmi..>


  Mor Çatı'dan destek gören kadınlar "Hayalini bile kuramayacağım şeyler oldu" diyor. Eğer Belediyeler Yasası uygulanırsa daha çok kadın bu şansı yakalayacak.

  "Ölüme çeyrek kalmıştı ki evi terk ettim. Kızımla sığınağa yerleştik. Derken pazarcılık yapmaya başladım. Şimdi evimi kurdum, çocuğumun geçimini sağlayabiliyorum..."

  T.Y ve kızının öyküsü, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'ndan bir yılda destek gören 93 kadın ve 68 çocuğun hayatlarının nasıl değiştiğine bir örnek... Sığınma evleri çoğaldıkça, böyle öyküler de çoğalacak. Bu nedenle Avrupa Birliği (AB) standartları çerçevesinde çıkan Belediyeler Yasası'nın uygulanması çok önemli.

  Yasaya göre her 50 bin kişilik nüfus için bir sığınma evi açılması gerekiyor. Bugün Türkiye'de 30 civarında kadın sığınma evi bulunuyor ve iki milyon kadına bir sığınma evi düşüyor.

  "Şiddete uğradığında sessiz kalma!"
  Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) de "Kadına yönelik şiddet suçtur; göz yumma, sessiz kalma!" diyor.

  T.Y'nin de anlattığı gibi:

  "Mor Çatı'ya gelmeden önce umudumu yitirmiştim. Nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilmiyordum. Kızım henüz üç yaşındaydı, o da şiddet yaşıyordu. Mor Çatı'yı televizyondan duymuştum. 118'den telefonunu istedim, gidip görüştüm. Sığınağa yerleştikten sonra pazarcılığa başlayana kadar ancak geçici işler bulabiliyordum. Sonra çocuğum kreşe yerleşti. Şimdi haftanın altı günü 19.00'dan itibaren pazardayım."

  B.R'nin öyküsü:
  "Hayatım bir cehennem gibiydi, artık ezilmeyeceğim... "

  "Sığınağa gelmeden önce hayatım bir cehennem gibiydi. Gördüğüm şiddet nedeniyle kaburga kemiğim kırıktı. Hamileydim ve üç çocuğum daha vardı. Kendimi sığınağa zor attım. Eski eşim -eşim bile demek istemiyorum artık- aklınıza gelebilecek bütün kötülükleri yapıyordu. 'Kurtuluşum yok' derken, buraya ulaştım.

  Buraya sığındığım günden beri her şeyden önce bir insan olduğumu, kendime güvenmeyi, ayaklarımın üstünde tek başıma durmayı öğrendim. Artık hiçbir zaman ezilmeyeceğim. Üç oğlum var. Onlara erkek değil, hepimizin birer insan olduğunu öğretiyorum. Babaları gibi olmayacaklar.”

  Ç.L'nin öyküsü:
  "Dünyaya yeniden gelmiş gibiyim..."

  “Kocam beni öldürmeye teşebbüs etti. Vücudumda pek çok iz vardı. Boşanmak istiyordum, ama sokağa bile çıkmama izin yoktu, üstümden kapıyı kilitleyip çıkıyordu. Komşuların yardımıyla kaçtım, üç çocuğumla birlikte...

  Önce bir avukat buldum, o da beni Mor Çatı’ya gönderdi. Altı aydır sığınaktayım, çocuklar da, ben de psikolojik destek alıyoruz. Dünyaya yeniden gelmiş gibiyim. Hayalini bile kuramayacağım şeyler oldu. Boşanma davam sonuçlanmak üzere. 4320 kararı çıkarttım. Kocam çocuklarıma ve bana yaklaşamıyor.

  Çocuklar okula gidiyor. Umarım, bir değil, birçok sığınma evi açılır. Bizim gibi insanlar kurtulur.”   
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  şiddet gören değil şiddet gösteren utansın.
   
Şiddete Göz Yummayan Kadın İçin "Yeni Hayat" Mümkün konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hükümetten aile içi şiddete tedbir!!!

  hükümetten aile içi şiddete tedbir!!!

  Türkiye'de aile içi şiddete ilişkin veriler hükümeti harekete geçirdi.15 Kasım 2006 14:23 Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen yeni tasarıya göre, boşanmış ya da ayrı yaşayan eş, bundan böyle koruma altına alınacak. Rakamlar, aile içi şiddetin Türkiye'de oldukça yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Son araştırmalara göre, Türkiye'de ailelerin yüzde 34'ünde fiziksel şiddete rastlanıyor. Sözlü şiddet...
 2. Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi?

  Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi?

  kadına şiddet sözleri Peygamber Efendimiz (sas) şefkat kahramanıdır. Aile içi anlaşmazlıklarda hiçbir zaman şiddet yolunu öğütlememiştir. Kur’an-ı Kerim’in ilk müfessiri ve yorumcusu Peygamberimiz (sas)’dir. Kur’an’da geçen emirleri O’ndan daha doğru ve net şekilde anlayan birini düşünmek mümkün değildir. Öyle ise kadın dövme konusunda Peygamberimiz (sas)’in aile hayatına bir bakalım....
 3. Kadına yönelik şiddete hayır ımza kampanyası...

  Kadına yönelik şiddete hayır ımza kampanyası...

  Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de biz kadınlar değişik biçimlerde şiddete uğruyoruz. Kadınların eğitimden yoksun bırakılarak eve mahkum edildiği, ekonomik faaliyetinin yasal ve geleneksel birçok engelle kısıtlandığı, çalışma yaşamında bin bir haksızlık ve ayrımcılıkla karşılaştığı, toplumun en fakir kısmını oluşturduğu ve kendi kaderine terk edildiği...
 4. Ünlülerden "Kadına Şiddete Hayır" Pozları!

  Ünlülerden "Kadına Şiddete Hayır" Pozları!

  kadına şiddete hayır, kadına şiddete hayır resimleri, kadına şiddete hayır 2014 Sevgili melekler, kadına yapılan şiddeti kınamak ve dikkat çekmek adına ünlü isimler objektiflere poz verdiler. “ALO 183” hattının bilinirliğini artırmak için yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini Selçuk Kaya’nın üstlendiği projede 33 ünlü isim, fotoğraf sanatçısı Eren Yiğit’in objektifinin önüne geçti....
 5. Kadına Şiddete Hayır Slogan Resimleri

  Kadına Şiddete Hayır Slogan Resimleri

  Son zamanlar da kadına yapılan şiddet, taciz ve dilimin söylemeye bile varmadığı ne yazık ki cinayet olayları oldukça artış gösterdi. Kadınlar ve genç kızlara yönelik bu olumsuz davranışlar karşısın da artık birlik olmamız gerekiyor. Asla "benim başıma gelmez" diye düşünmeyin...Bazen olayın ve şiddetin ne zaman ve nerede geleceğini bile kestiremessiniz. Ülkemiz de yaşanan son...

Sayfayı Paylaş