1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Şifalı Bitkiler (A)

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Şifalı Bitkiler (A) Acı bakla: Semen Lupini Şeker hastalığına karşı kullanılır.
  Acı elma yağı: Salvia Triloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılır.
  Acı yonga: Lignum Quassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü
  Acıağaç: İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.
  Adaçayı: Mide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.


  Adamotu: Zehirli bir bitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Rast gele kullanıldığında zararlı olur.

  Ahlat (Yabanarmudu ): meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarında, filizi ezilip yaraya sürülür. Ahududu: kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.
  Alıç: Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs Nezlesinde faydalıdır.
  Altınotu: Herba Ceterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricen kullanılır.
  Amber: Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir. Kalbi kuvvetlendirir, iştah açar ve cinsel arzuyu artırır.
  Anason: Kullanılan kısmı, meyveleri ve yapraklarıdır. meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Hazmi kolaylastirir. Istahsizligi giderir. Mide ve barsak gazlarini söktürür. İdrar artırır. Migren agrilarini keser. Astim, nefes darlığı ve bronsitte görülen şikayetleri giderir.
  Anason: Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishali keser.
  Anason yağı: Oleum anisi Sinir sistemi uyarıcısıdır.
  Andız kökü: Radix Helenii Safra söktürücü, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,kuvvet verici ve kurt düşürücüdür.
  Ardıç: Kozalaklari mavimsi siyah renklidir. Yenir ve idrar söktürücü özelliktedir.
  Ardıç tohumu: Fructus Juniperi İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.
  Aslanağzı: Balgam söktürür. Bronşitte rahatlık verir
  Asma: Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshali durdurur.
  Aspir: Flos Carthami Romatizma ağrılarına karşı etkilidir. Dahilen terletici, kurt düşürücü ve adet getiricidir.
  Ayı üzümü: Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.
  Ayrıkotu: Bitkinin etli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halk ilacıdır. Kökler mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki tas ve kumları düşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.
  Ayva: İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.

  kaynak:devtürkler.com


   
  Son düzenleme: 26 Ocak 2009
Şifalı Bitkiler (A) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şifalı bitkilerimizden

  şifalı bitkilerimizden

  acı elma yağı Salvia Triloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılır. acı yonga Lignum Quassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü altınotu Herba Ceterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricen kullanılır. amber Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir. Kalbi...
 2. Şifalı bitkiler -  A

  Şifalı bitkiler - A

  ABDEST BOZAN OTU (Pimpinella Major): Orman kenarlarında, rutubetli çayırlarda ve özellikle güneşli yamaçlarda yetişir. Haziran ve Eylül ayları arasında beyaz ve pembe çiçekler açar. Mart Nisan ve Eylül Ekim aylarında toplanır. Faydası :Büyük abdest bozan otunun kökünden iştah açıcı, idrar ve ter söktürücü ilaçlar yapılır. Kökler 35 derece sıcaklıkta kurutulduktan sonra öğütülerek toz haline...
 3. A Vitamini İhtiva Eden Şifalı Bitkiler Hangileridir?

  A Vitamini İhtiva Eden Şifalı Bitkiler Hangileridir?

  a vitamini nelerde bulunur a vitamini hangi besinlerde bulunur A Vitamini İçeren Besinler nelerdir Sağlıklı bir vücut için gerekli olan vitaminlerden A vitamini içeren besinler ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) A vitamini içeren besinler, hayvansal ve bitkisel besinler olmak üzere iki gruptadır. A vitamini içeren hayvansal besinler : Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer,...
 4. A İle Başlayan Şifalı Bitkiler Neler isimleri lazım bana

  A İle Başlayan Şifalı Bitkiler Neler isimleri lazım bana

  selam arkadaşlar bana acil olarak A İle Başlayan Şifalı Bitkiler neler ve A İle Başlayan Şifalı Bitkilerin isimleri lazım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
 5. Zona İçin Şifalı Bitkiler

  Zona İçin Şifalı Bitkiler

  zona hastalığı,zona neden olur, zona kimlerde olur, zona hastalığı belirtileri,zona tedavisi,zona için şifalı bitkiler,zonayı ne ile geçiririm,zona hastalığına iyi gelen bitkiler,zona hastalığı için bitkisel tedavi, Zona, bir sinir ucu iltihabıdır. Suçiçeği virüsü veya Herpes zoster virüsü dediğimiz bir virüs tarafından oluşturulan bir deri hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı olarak da...

Sayfayı Paylaş