Şifalı Bitkiler (N-O-Ö)

  • Konbuyu başlatan fırtına
  • Başlangıç tarihi
fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
Şifalı Bitkiler (N-O-Ö)
Şifalı Bitkiler (N-O-Ö)
Nane: Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîde ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nâne uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.
Nane yağı: Menthae Piperitae Hafif antiseptik, ferahlatıcı, koku verici ve mide bulantılarını giderici olarak kullanılır.
Nar: Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faydalıdır. Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Mide, bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.
Nazarotu: Ekzama, basura karşı ve tütsü olarak kullanılır.
Nergis: Kusturucu ve ishal etkilidir. Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı , müshil ve ateş düşürücü olarak çay hâlinde kullanlır.
Nilüfer: Kökleri kabız edicidir. Beyaz nilüferin çiçekleri, yatıştırıcı ve uyuşturucudur.
Nohut: Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

Oğulotu: Folium Melissae Yatıştırıcı, midevi, terletici ve antiseptiktir.
Okaliptus: Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılır.Öksürüğü keser, boğaz ve burun iltihaplarını giderir. İdrar yollarını temizler. Hâricen deri üzerine sürülmek sûretiyle antiseptik olarak da kullanılır. Ökaliptus yaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi, yağının tıpta da pekçok faydaları vardır. İlâç olarak veya kaynatma ile buğu, koku hâlinde de kullanılır. Yapraklar nefes darlığı, kabız, balgam söktürücü olarak, haşere sokmalarına, her nevî ateşlenmeye, Nezle, nevralji, bronşit, romatizma, şeker, üremi gibi hastalıklarda, yağ veya ekşitilerek sirke, toz sabun, pudra ve mâcun şeklinde kullanılır.
Okaliptüs yağı: Oleum Eucalypti Antiseptik olarak haricen kullanılır.
Ökseotu: Kalbin atışlarını arttırır. Damar kireçlenmelerinde faydalıdır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.

kaynak:devtürkler.com
 
Son düzenleme:

Benzer İçerikler

Mirmiga
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Mirmiga
Mirmiga
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
M
*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
11K
tuqqce
tuqqce
Üst