1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  sigara kadınların yaşamından 14,5 yıl çalıyor

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG)'nin raporuna göre sigara kadınların yaşamından 14 5 yıl çalıyor.
  Amerika'daki her beş kadından biri sigara içtiği belirtilen raporda Amerika'daki yaklaşık 438 bin kadın ve erkeğin aktif ve pasif sigara içmesinden dolayı erken öldüğü açıklandı. Buna ilaveten 8 6 milyon insanda sigaraya bağlı ciddi hastalıkların oluştuğu kaydedildi.

  Kolejde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Sharon Phelan "Sigara içmek kadınların yaşam sürelerini ortalama 14 5 yıl azaltıyor. Sigaranın kadınlar üzerindeki kanıtlanmış hasar verici etkileri çok kapsamlı. Sigara vücuttaki neredeyse her organı olumsuz etkileyen zararlı bir alışkanlık" dedi.

  Raporda kadınların diğer kanser türlerinden çok akciğer kanserinden öldüğü belirtiliyor. Amerika'da akciğer kanserinden ölen kadınların sayısı geçen yüzyılın ortalarından beri 6 kat arttı. Sigara içmek ağız göğüs gırtlak yemek borusu pankreas böbrek mesane rahim ve serviks kanseri gibi diğer kanser türlerine yakalanma riskini de artıyor. Sigara içmeyen kadınlara oranla içenlerde koroner kalp hastalığı riski ikiye katlanırken kronik obstrüktif akciğer hastalığı gelişme riski ise 10 kat daha fazla artıyor.


  Kadınlarda daha fazla risk

  Sigara içmeyen kadınlarla karşılaştırılınca kadınlarda belirtilen şu hastalıkların ve olumsuz durumların gelişme riski çok yüksek: "Bronşit katarakt erken menopoz amfizem dişeti hastalığı menopozdan sonra düşük kemik yoğunluğu osteoporoz cildin erken yaşlanması romatoid artrit diş kaybı."


  Hamilelikteki riskler ile bebek ve çocuk için riskler


  Sigara içen kadın hamile kaldığı zaman erken doğum yapma düşük kilolu bebek akciğer fonksiyonu zayıf bronşitli ve astımlı bebek dünyaya getirme gibi yüksek riskler taşıyor. Sigara içen kadınların vücudundaki zararlı kimyasallar anne sütüne de geçiyor. Doğum kontrol hapı alan 35 yaşını geçmiş bir kadın aynı zamanda sigara da içiyorsa öldürücü kan pıhtılaşmasının gelişmesi riski çok yüksek oluyor. .

  Dr. Phelan "Hamile kadınlar kesinlikle sigara içmemeli. Bebek doğduktan sonra evde sigara içilmesine izin verilmemeli. Maalesef biz bebeklerin ve çocukların yetişkinlerden anne-babalarından bakıcılarından ve diğer aile fertlerinden daha fazla dolaylı olarak sigaraya maruz kaldığını biliyoruz" dedi.

  Annesi hamileliği boyunca sigara içen bebekte ani bebek ölümü sendromu görülme riski artıyor.


  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Amerika'daki 18 yaşından küçük 300 bin çocuğun pasif içici olmasından dolayı solunum yolları enfeksiyonu geçirdiğini hesaplıyor. Pasif içicilik bebeklerde astım ataklarına kulak sorunlarına ve solunum yolu enfeksiyonlarına yol açıyor.


  Genç içicilerin dörtte biri büyüdüklerinde de düzenli olarak sigara içmeye devam ediyorlar. Kız lise öğrencilerinin dörtte biri ve ortaokul kızlarından onda biri düzenli olarak sigara içiyor. ACOG'un raporunda sigara içen gençlerin benzer şekilde cinsel aktivite alkol ve yasadışı ilaç tüketiminde risk taşıdıkları açıklanıyor.


  Dr. Phelan "Sigara içmeyi bıraktıktan sonra kalp ritmi ve kan basıncı oranı sağlıklı seviyelere iniyor kişinin nefes alıp vermesi dolaşım sistemi koku ve tat alma hisleri gelişiyor. Kalp krizi riski sigarayı bıraktığı ilk yıl yüzde 50'ye kadar düşüyor. Bazı kanserlerin gelişme riski kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklar birkaç yıl içinde hiç sigara içmeyenlerin oranı kadar azalıyor" dedi.


  Doktorlar sigarayı bırakmak isteyenlere nikotinin yerine geçebilecek ürünler(yama sakız burun spreyleri vb) öneriyorlar. Aynı zamanda sigarayı bırakmaya yardımcı ilaçlar yazabiliyorlar.   
  Son düzenleme: 15 Haziran 2009
sigara kadınların yaşamından 14,5 yıl çalıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban

  Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban

  Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban 28 Ocak 2007Şükrü KÜÇÜKŞAHİN/ANKARA CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu’nun Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya yönelttiği bir soru, Türkiye’de töre ve namus cinayetlerinin sanılandan daha fazla işlendiğini ortaya koydu. Son 5 yılda 1806 kadın töre cinayetine kurban gitti. Aynı sürede intihar eden kadın sayısı da 5 bin 375 oldu. Bu rakamlar Türkiye’de, her...
 2. Evlilikte Tehlike Çanları 20.Yılda Çalıyor

  Evlilikte Tehlike Çanları 20.Yılda Çalıyor

  Türkiye'de evliliklerin sonlandırılmasında "tehlike çanları" en fazla 20 yıl ve sonrasındaki evliliklerde çalıyor. İstatistiklere göre, boşanmalar en fazla geçimsizlik nedeni ile oluyor. TÜİK verilerine göre 2004'de 91 bin 22 kişi boşanırken, bu rakam 2005 yılında 95 bin 895'e yükseldi. 2005'de evliliğinin ilk yılında boşananlar, toplam boşanmaların yüzde 9,32'sini oluşturdu....
 3. 5 bin liralık sigara çaldılar

  5 bin liralık sigara çaldılar

  5 bin liralık sigara çaldılar İzmir'in Karabağlar ilçesinde, camını kırarak girdikleri Tekel büfesinden 5 bin TL değerinde sigara ve alkol çalan üç hırsız yakalandı.ZMİR (İHA) - Olay, sabaha karşı 5058. sokak 29 numaradaki Tekel büfesinde meydana geldi. Büfenin camını kırıp içeriye giren üç hırsız, çeşitli marka sigara ve içkileri çaldı. Kaçmaya çalışan hırsızları fark eden vatandaşlar, polise...
 4. Sigara bir insanın yaşamını böyle bitiriyor.

  Sigara bir insanın yaşamını böyle bitiriyor.

  İlkokul yıllarında başladığı sigaranın 45 yıl boyunca esiri olan İzmitli Necmettin Demir (60), bugüne kadar 2 bacağı ve 4 parmağının yanı sıra işini ve ailesini de kaybetti. Sigara yüzünden hayatı adeta kararan Demir, 45 yıllık tiryakiliğin hayatını nasıl değiştirdiğini gözleri dolarak anlattı. İlkokul yıllarında arkadaş çevresinin etkisiyle sigarayla tanıştığını ve o yıllardan bu yana günde...
 5. 2013 yılı sigara fiyatlarını yazarmısınız

  2013 yılı sigara fiyatlarını yazarmısınız

  Zıkkımı içmeye devam ediyorum.Bir türlü bırakamıyorum.Bazen kendimden nefret ediyorum ama elimde değil işte. Benim utanarak sormak istediğim bu yıl sigara fiyatları yeni zamlarla nasıl oldu. Artık daha uygunu varsa onu içeyim bari :(

Sayfayı Paylaş