1. sky35

  sky35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Sigarayı bırakacağım ama nasıl?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında sky35 tarafından paylaşıldı.

  sigarayı bıraktıran iğne sigara bıraktıran iğne sigarayı sivas sivasta doktor sigara bırakma iğnesi sivas Yaklaşık dört aydır kapalı alanlarda sigara içmek yasak. Yasağın ardından alışveriş merkezlerinde az vakit geçirmeyi, işyerinde kapının önüne çıkıp birkaç duman tüttürmeyi, kapalı alanları es geçmeyi çözüm olarak seçenler olduğu gibi sigarayı toptan hayatından çıkarmayı deneyenler de var. Öyle ki sigaraya sonsuza dek veda edenler nedeniyle ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla 457 milyon adet daha az sigara içildi. Yasak masak dinlemeyip içenlerse ,toplamda 20 bin YTL'nin üzerinde para cezası ödedi. Durum böyle olunca sigarayı bırakma yöntemlerini incelemek, okuyucuyu bilgilendirmek farz oldu. Ama işin içine girince hangi yöntemle sigarayı bırakacağınıza karar vermenin, sigarayı bırakmaya karar vermekten zor olduğunu anladık. Sektör öyle geniş ki, kişiye göre, yaşam tarzına göre, hayat anlayışına göre hatta burca göre bile sigara bırakma yöntemleri var. Ama biri mutlaka size göre. İşte her yönüyle sigara bırakma macerası...

  Karar vermeniz gereken, sigara bagımlılıgınızın psikolojik mi, fiziksel mi oldugu...
  Tıbbi yöntem size cazip gelmediyse işin alternatifinde size göre bir şeyler mutlaka vardır. Peki nedir bu alternatif yöntemler? Aslına bakarsanız iş bu noktada tam bir düğüme dönüşüyor, bağımlılığınızı fiziksel olarak yorumluyorsanız başka, psikolojik olarak yorumluyorsanız başka yöntemlere dalma, ayrıca onların da alt başlıklarında boğulma ihtimaliniz yüksek. Sırayla gidecek olursak, kendinizi sizin gibi sigara içen bir grupla terapi halinde hayal edebiliyorsanız Allen Carr yöntemi biçilmiş kaftan. Allen Carr'cılar iddialı, 25 yıldır 40 ülkede 10 milyondan fazla sigara içicisini hiçbir makineye bağlamadan, ilaç kullanmadan, kilo almadan ve sigarayı özlemeden 'tedavi ettiklerini' söylüyorlar. Allen Carr Türkiye'nin Genel Müdürü Emre Üstünuçar "Bağımsız araştırmalar Allen Carr yönteminin 12 aylık başarı oranının yüzde 62 olduğunu gösteriyor. 25 yıldır dünyanın en başarılı yöntemi olmamıza rağmen, günümüzün moda başarı oranı olan yüzde 90'lara ulaşamadığımızı da itiraf etmek isteriz!" diyerek diğer yöntemlerde verilen oranların abartılı olduğunu vurguluyor. Yöntem, altı saatlik birebir terapinin yanı sıra grup terapiler sayesinde sigarayı bıraktırdığını iddia ediyor. 'Terapi beni bozar, ben sigarayı şöyle şıp diye bırakayım,' diyorsanız o zaman size 45 dakikalık biorezonans öneririm. Ama makinelere bağlanmaktan korkmayacaksınız... Aslında bundan 25 yıl önce alerji tedavisi için keşfedilen biorezonans yöntemi bir süre sonra 'sigara bıraktırmada neden kullanmıyoruz?' fikriyle yoğrulunca 'mora terapi' denen kavram ortaya çıktı. Neosante'den Dr. Ersal Işık yöntemi şöyle anlatıyor: "Mora terapi uygulaması, kişinin oturduğu yerde el ve ayaklarından temasta olduğu mora biorezonans cihazı yardımıyla yapılıyor. Bu sırada kişi hiçbir şey hissetmiyor. Tedavinin hemen sonrasında kişide sigara isteği azalıyor ve bir süre geçtikten sonra sigara dumanına karşı bir tiksinti oluşuyor.. Üç günün sonunda ise kişide fiziksel sigara isteğinin hemen hemen hiç olmaması bekleniyor."

  'İğneden korkmam' diyenler için akupunktur

  Cihaza bağlanarak hoşuma gitmedi ama 'İğneden korkmam,' diyenlerdenseniz akapunkturu tercih edebilirsiniz; hem birkaç iğne daha fazlasıyla kilolardan kurtulmak da mümkün. Sigara içenlerde serotoninendorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut, otonomisini kaybeder.
  Akupunktur ile tedavi, kişinin sigara içmemekten dolayı oluşabilecek şikâyetlerini ortadan kaldırıyor. Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi, bunu hiç zorlanmadan başarıyor. Yani aslında akupunktur size sigarı bıraktırmıyor, bıraktıktan sonra yaşanan şikayetleri azaltıyor.
  'Ben rüyalara dalayım, hipnozla tedavi olayım,' diyenler, üzülmeyin. Sigarayı hipnozla bırakmak da mümkün. Transa geçen tiryakilere uyku halinde çeşitli telkinlerde bulunulup öneriler yapılıyor.
  Olumlu ve olumsuz fotoğraflar gösterilip psikolojik yönden sigaranın zararları konusunda beyne veriler işlenmeye çalışılıyor. Örneğin, 'sigara insanı gevşetip, rahatlatır' düşüncesi yerine 'sigara hastalık ve rahatsızlık demektir' fikri aşılanıyor.
  Tüm bu yöntemlerin arasında kendinize uygun olanını hâlâ bulamadıysanız son çare olarak kuruyemişi deneyin. Hatta sigara yasağının ardından ilaç sektörüyle aynı oranda etkilenen kuruyemiş sektöründe de satışların yüzde 25 arttığı bildirildi. Merkezi Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan ve yılda ortalama 10 bin ton çerez üretimi yapan Ateşler Kuruyemiş Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Ateş, yasağın sektörü ilk bir ayda olumlu şekilde etkilediğini ancak satışlardaki gerçek yükselişin, 2009 yılının ardından yaşanmasının beklendiğini söyledi.

  'Tıptan şaşmam' diyen hastaneye


  Gelenekselci ve temkinli bir yapınız mı var? O zaman tıbbi yöntemlerden şaşmayın. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerin bir bölümünde açılan sigara bırakma merkezlerine uğrayıp, amacınıza uygun tedaviyle sigarayı bırakmayı seçebilirsiniz. Türkiye'nin dört bir yanında İl Sağlık Müdürlükleri ücretsiz sigara bıraktırma polikliniklerini hizmete soktu ve her geçen gün bir yenisi açılıyor. Bunun yanı sıra özel hastanelerin bazıları da bu hizmeti veriyor. Bu polikliniklerdeki başarı oranı yüzde 40 olarak veriliyor ama yöntem tamamen tıbbi. Tıptan şaşmayanlar için ideal.
  Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Merkezi'nden Dr. Elif Altuğ, medikal tedavinin psikolojik olanla birleştirildiğini anlatıyor. Altuğ, hastanelerde uygulanan yöntemi nikotin ihtiyacını azaltan nikotin bantlarını, sakızlarını ya da tabletlerini verip, psikolojik yönden hastanın takip edilmesi olarak özetliyor. Nikotin replasmanı, bupropion (antidepresan) ve sakız bu tedavilerin temelini oluşturuyor.

  Rakamlarla sigaranın zararları

  Türkiye'de 17 milyon sigara bağımlısı var. 17 milyon sigara bağımlısı yılda 100 bin ölüm, bir başka deyişle sigaradan dolayı günde 270 ölüm anlamına geliyor. Her içilen sigaranın insan ömrünü ortalama olarak 11 dakika kısalttığı kabul ediliyor. Buna göre 17 milyon kişinin 4 milyonu hayatından yedi yıl, 4 milyonu ise 22 yıl kaybederek ölecek.
  Tüm kanserlerin yüzde 30'unun sebebi 'sadece' sigara. Dünya Sağlık Teşkilatı'nın (WHO) yayınladığı son rapora göre, dünya genelinde tüm ölümlerin yüzde 35'i kanserden ileri geliyor. Sigara içenlerin yüzde 50'si sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Başka bir istatistiğe göre, tüm sigara içenlerin yüzde 10-15'i akciğer kanserinden dolayı ölüyor.
  Sigara; akciğer başta olmak üzere, gırtlak, ağız, dil, mide oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt, göğüs (meme), rahim ve prostat kanserlerinin, göz ve beyin tümörlerinin çoğunlukla temeldeki sebebi. Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 kat fazla.
  Ülkemizde sigara içen 17 milyon kişi günde 40 milyon doları, yılda 15 milyar doları sigaraya harcıyor.
  Sigaranın yol açtığı hastalıkların ülkemize verdiği yıllık ekonomik zarar ise 2.72 milyar dolar. Sigara içenlerin sadece yüzde 15'i gelişmiş ülkelerde, yüzde 85'i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.
  Gelişmiş ülkelerde sigara içme oranları düşmesine rağmen gelişmekte olan ülkelerde bu oranlar gitgide artıyor. Tüm bu veriler ışığında sigarayı bırakmaya karar vermek yolun önemli bir kısımını aşmak anlamına geliyor.


  Bıraktıran kazanıyor

  Dünyanın en büyük zincirlerinden I Quit Smoking (IQS), 10 ylda hedeflediği şube sayısına bir yılda ulaştı. Şirket bunun üzerine 40 şubeyle en fazla şubeyi Türkiye'de açmaya karar verdi.
  Şirketin bu yılki ciro hedefinin 5 milyon YTL'yi bulacak gibi görünüyor.
  Türkiye'de Mora Biorezonans tedavileri tam olarak 2007 ocağında başladı ve o zamandan beri çoğunluğu doktor ya da doktor ortaklı olan 25 merkez açıldı ve bu merkezlerde o zamandan beri 12 bin civarında kişi tedavi aldı. Tüm merkezler için 3 milyon 240 bin YTL civarında bir parasal dönüş oldu.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
Sigarayı bırakacağım ama nasıl? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

  Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

  sigaranın etkileri nasıl azaltılır Son sigaranızı içtikten sonraki 20 dakika içinde vücudunuz olumlu bir şekilde değişmeye başlar ve bu olumlu değişiklik yıllarca sürer. Şimdi an ve an gelişmelere bir göz atalım: 20 dakika Kan basıncınız normale döner. Nabız atışı normalleşir. Ellerin ve ayakların vücut ısısı olağan ısıya yükselir. 8 saat Kandaki karbon monoksit seviyesi düzelir....
 2. İçime Gir Ama Sigaranı Söndürme

  İçime Gir Ama Sigaranı Söndürme

  Gerçekten etkileyici iç acıtan bir kitap... Birden fermuarını çözdü, pantolonunu aşağıya indirdi. Sonra da külodunu çıkarttı. Beni nasıl aşağılayacağını biliyordu, ama öfkesini kontrol edemiyordu da: “Hadi gel, gir içime, hadi hakkındır, beni evine aldın ya, beni o soğuk sokaklardan kurtarıp getirdin ya buraya, gir içime hadi…” diye bağırmaya başladı… Karanlık yerimin bu denli zorlanması...
 3. Şişmanlamadan Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

  Şişmanlamadan Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

  Melekler ben sigara bırakan kimi gördüysem sonrasında aşırı derecede kilo almaya başlıyorlar. Bir ayda 5-6 kiloya yakın bir kilo alma sorunu ortaya çıkıyor. Canları birşeyler yemek istediklerinde anında bir sigara yakabiliyorlardı, ama bırakınca mecburen yemeye daha fazla düştüklerinden olduğunu sanıyorum. Ama sizde sigara bırakmak istiyor fakat kilo almaktan korkuyorsanız bu yazıyı okuyarak...
 4. Hamileyim Ama Sigaradan Vazgeçemiyorum Diyen Melekler Buraya..

  Hamileyim Ama Sigaradan Vazgeçemiyorum Diyen Melekler Buraya..

  gebelikte sigara,gebelikte sigara içimi, Hamilesiniz ama sigaradan da vazgeçemiyorsunuz dimi zararlı olduğunu bildiğiniz halde size bırakamam gibi geliyor.Gebelik döneminde sigara kullanımına kimi doktorlar şiddetle karşı çıkarken kimiside günde 3 taneye kadar izin verebiliyor. Sigara içme alışkanlığı olan anne adaylarında çeşitli normal dışı durumlar meydana gelmekte ve bu risklerde...
 5. Burcunuza Göre Sigarayı Nasıl BIrakabilirsiniz?

  Burcunuza Göre Sigarayı Nasıl BIrakabilirsiniz?

  sigara nasıl bırakılır, sigara bırakma yöntemleri, sigarayı bırakmak için Sevgili melekler, en kötü alışkanlıkların başında gelen sigaraya başlamak ne kadar kolaysa bırakmak da o denli zor ne yazıkki. Bu sebeple en doğrusu hiç merak edip de başlamamak. Ama iş işten geçip de başlamış ve tiryakisi olanlar için burçlara göre sigara bırakma yolları hakkında bilgiler veriyoruz sizlere.......

Sayfayı Paylaş