1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sigarayı bırakmanın yan etkileri

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sigarayı bırakmanın yan etkileri sigarayı bırakmanın yan etkileri, faydaları, yararları, zararları hakkında bilgiler burada arkadaşlar


  Bağımlılık vakkalarında en başta sigara bağımlılığı geliyor Melek'lerim. Ne yazık ki bende o bağımlılar arasındayım. Sigarayı kesinlikle bırakmayı düşünüyorum ama bırakınca yan etkileri, faydaları ya da zararları ne olur bilemiyorum. Sizde benim gibi düşünüyor ve sigarayı bıraktıktan sonra sizi neler bekliyor diye merak ediyorsanız; buyrun bu makalemizde bilgi sahibi olalım Melek'lerim.  [​IMG]


  Sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler
  sigarayı bıraktıktan sonra vücut ve bedenimizde olanlar aslında sigarayı bırakmanın ne kadar hızlı bir şekilde olumlu etkiler yaptığını gözler önüne sermektedir.

  Araştırmalar, 35 yaşından önce sigarayı bırakan kişilerin yaşam sürelerinin, hiç sigara içmeyen kişilerle aynı olduğuna dikkat çekiyor.

  İlk 20 dakika sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler: Nabız, kan basıncı ve vücut ısısı normale döner.

  Sigarayı bıraktıktan 8- 24 saat sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Kanda bulunan karbonmonoksit oranı hızlı bir biçimde düşmekte ve normal seviyelere inmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra kandaki oksijen miktarı yükselir. Kalp krizi geçirme riski ve tehlikesi ciddi oranda azalmaktadır.

  Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Sinir uçlarında onarım başlar; koku ve tat alma duyusu iyileşir.

  Sigarayı bıraktıktan 2 hafta 3 ay sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Efor kapasitesi artar, koku ve tat alma duyuları iyileşir, balgam miktarı azalır, diş ve tırnaklardaki sarı lekeler kaybolur. Kan dolaşımı düzelir. Akciğerin kapasitesi yüzde 30 oranında artar.

  Sigarayı bıraktıktan 1-2 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Akciğer kanseri riski düşmeye başlar. Kalp hastalığına bağlı ölüm oranı yüzde 36 oranına iner. Koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riski yüzde 50, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı riski ise yüzde 30- 50 azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarı artar.

  Sigarayı bıraktıktan 1-9 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Öksürük ortadan kalkar. Nefes darlığı azalır, konsantrasyon artar. Akciğer kendini enfeksiyonlara karşı daha iyi korumaya başlar.

  Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Ağız, gırtlak ve yemek borusu kanseri riski yarıya iner.

  Sigarayı bıraktıktan 5- 15 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : 5-10 yıl sonra felç olma riski, 15 yıl sonra da koroner kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı düzeye gelir.

  Sigarayı bıraktıktan 10- 15 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler: Akciğer kanserinden ölme riski yüzde 50 azalır. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas kanseri riski ise ciddi bir şekilde azalır. 15 yıl sonra bütğn riskler, sigara içmemiş bir insanla aynı düzeye gelir.

  Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
  Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
  •Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!
  •Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır
  •Abur cuburu boş verin, bol su için.
  Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.
  Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.

  Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız – nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri…
  Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
  Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır – çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
  Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

  Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki diğer değişiklikler şunlardır:

  Sigarayı bıraktıktan 20 Dakika Sonra
  Kan basıncınız düzelir
  Kalp atışlarınız normale döner
  El ve ayak ısınız normale döner

  Sigarayı bıraktıktan 8 Saat Sonra
  Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
  Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
  SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
  Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
  Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar
  Sigarayı bıraktıktan 48 Saat sonra olanlar
  SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
  Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

  Sigarayı bıraktıktan 72 Saat Sonra olanlar
  Nefes almanız kolaylaşır
  Enerji seviyeniz yükselir

  Sigarayı bıraktıktan 2-12 Hafta sonra
  SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
  Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
  Yürüme ve koşmanız kolaylaşır
  Sigarayı bıraktıktan 3-9 Ay sonra olanlar
  SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
  Nefes alma sorunlarınız iyileşir
  Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

  Sigarayı bıraktıktan 1 Yıl Sonra olanlar
  Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

  Sigarayı bıraktıktan 5 Yıl Sonra olanlar
  Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

  Sigarayı bıraktıktan 10 Yıl Sonra
  Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
  Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

  Sigarayı bıraktıktan 15 Yıl Sonra olanlar
  Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner
   
  nese355 bunu beğendi.
 2. sadık efsane

  sadık efsane Forum Okuru

Sigarayı bırakmanın yan etkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hipnozla Sigarayı Bırakma

  Hipnozla Sigarayı Bırakma

  Hipnozla sigarayı bırakma neden etkili? Sigara içmeye neden olan alışkanlığın kökleri bilinçaltında da ondan. Bilinçaltını devreye sokmadan kullanılan tüm sigarayı bırakma yöntemleri başarısızdır. Hipnoz en güçlü bilinçaltına ulaşma yöntemidir. Sigara bilinçaltı tarafından bir arkadaş, bir koruyucu, çevre ile ilişki kurma aracı, keyif verici bir nesne olarak programlandığı için bu programlar...
 2. Burcuna göre sigarayı bırakmanın yolları

  Burcuna göre sigarayı bırakmanın yolları

  sigarayı bırakmanın yolları Eğer sigarayı bırakmayı istiyorsanız ama bunu bir türlü başaramıyorsanız birde burcunuzun özelliklerine göre deneyin derim arkadaşlar çünkü her burcun kendine göre özellikleri ve karakter yapısı var bakalım burçlara göre sigarayı bırakma yolları nelermiş KOÇ BURCU Kendini beğenen ve üstün gören Koç burcuna bu özelliği ile yaklaşırsanız inadı sayesinde onu...
 3. Sigarayı Bırakma Yöntemleri

  Sigarayı Bırakma Yöntemleri

  Çağımızın en en büyük sorunlarından biride siğaraya olan bağımlılıktır.Kim bilir kaçınız siğarayı bırakmaya çalıştınız.Siğaradan kurtulup gerçek özgürlüğün tadını çıkarmaya varmısınız?Bunun için her şeyden önce gerçekten siğarayı bırakmayı düşünmeniz gerekli.Siğarayı bırakmak istiyorsunuz fakat bırakmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız konumuzu dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz...
 4. Sigarayı bırakmanın formülü açıklandı !

  Sigarayı bırakmanın formülü açıklandı !

  sigara nasıl bırakılır,sigarayı bırakmanın formülü nedir,sigarayı bırakmak için ne yapmalıyım,sigara doğal yöntemlerle nasıl bırakılır,sigarayı bırakma hakkında bilgiler İsrail’de bilim adamlarının araştırması, omega-3 hapı verilen tiryakilerin nikotin ihtiyacının azaldığını gösterdi. Araştırmaya günde en az 10 sigara içen 18-45 yaşındaki kişiler katıldı. İlk gruba omega-3 hapı verildi....
 5. Sigara isteğini azaltan besinler

  Sigara isteğini azaltan besinler

  Sigarayı bıraktıktan sonra olsun sigarayı bırakma aşamasında olsun kişi sürekli sigara içmeye meyillidir. Bunun nedeni ise vücudun nikotin istemesidir. Bu yüzden vücudun nikotin isteğini kırmak çok önemlidir. Basın besin maddelerini tüketerek vücudun bu isteğini önleyebilir ve sigara içme isteğini de azaltabilirsiniz. Sigara bağımlılığına son vermeden geliştirilen ve tek seansta sigarayı...

Sayfayı Paylaş