Sigorta devi AIG bu kez de üçe bölünüyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Sigorta devi AIG bu kez de üçe bölünüyor
ABD hükümetinden bugüne kadar 150 milyar dolar kaynaksağlayan AIG’nin ayakta kalabilmesi için şimdi de en az üçe bölünmesi gerektiği ortaya atıldı

Sigorta devi AIG’nin en az üçe bölünerek faaliyetlerini sürdürebileceği belirtiliyor. AIG ile hükümet yetkilileri arasında görüşmelerin sürdüğü ve sigorta devinin devlet tarafından kontrol edilen en az üç parçaya ayrılarak faaliyetlerini sürdürülmeye çalışılacağı ifade ediliyor. Böylelikle, AIG’nin Asya operasyonları, uluslararası sağlık sigortası faaliyetleri ve ABD’de gerçekleştirilen sigortacılık faaliyetleri ayrı ayrı gerçekleştirilecek.

Sigorta devi AIG’nin, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 61.7 milyar dolarlık zarar etmesi piyasaları altüst etmişti. Şirket, bir dakika da 465 bin dolar zarar etmiş oldu. Dakika da 465 bin dolarlık zarar, ABD şirket tarihinde bir rekor.

Borcu Kuveyt kadar

2008’in tamamındaki 99.29 milyar dolarlık zarar ise Kuveyt’in GSYIH’sına eşdeğer. AIG’nin, geçen yıl hükümetten aldığı 150 milyar dolarlık yardımın ardından, ABD hükümeti, AIG’nin yüzde 80’ine sahip oldu. ABD Hazinesi’nin AIG’ye 30 milyar dolarlık ek kaynak sağlayacağı ifade ediliyor. Böylelikle geçen yılın eylül ayından bu yana AIG’ye 180 milyar dolarlık devlet yardımı yapılmış olacak.

Analistler, AIG’nin faaliyetlerine devam etmesi için alınan önlemlerin kritik önemi haiz olduğunu belirtiyor. AIG halen piyasaların kırılganlığı üzerinde önemli etki yapıyor. Hükümetin AIG konusunda hareketsiz kalmasının ekonomi ve vergi mükellefleri üzerindeki maliyetinin olağanüstü derecede yüksek olabileceğini belirtiliyor. AIG 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor...
 
Üst