sigortada maaşı düşük gösterilenler!!

sigortada maaşı düşük gösterilenler!!
maaşı düşük göstermek düşük maaş gösterme maaş üzerinden sigorta maaşın gösterilmesi maaşa göre sigorta primi hesaplamaArkadaşlar bu konu üzerinde paylaşımlarda bulunup bilgilenmenizi ve haklarınızı korumanız için akıllanmanızı istiyorum..

Şimdiden susuyorsunuz ama emeklilik aşamasında bile hakkınızı alamayacaksınız...

ŞÜKRÜ KIZILOT'UN YAZISI'nı hemen paylaşıyorum..


Bordroda ücreti düşük gösteren hapse girecek


ÇALIŞANLARA ödediği ücreti, bordroda düşük gösteren yüz binlerce işveren, hapse girme tehlikesi ile karşı karşıya...Çok kişi, işçinin ücretini düşük gösterip, daha az sigorta primi ve vergi ödemenin hapis cezası gerektirdiğinin farkında bile değil!...ÜÇ YILA KADAR HAPİSMeclis’te kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan 5728 sayılı "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" uyarınca, çalışanlara ödediği ücreti, bordoda düşük gösteren işverenler hakkında, "1 yıldan 3 yıla kadar, hapis cezası" verilebilecek.Şu anda, özel sektörde çalışan işçilerin, yaklaşık yüzde 90’ının, ödenen ücret üzerinden bordroda gösterilmediği tahmin ediliyor. Örneğin; net ücreti 1.000 YTL olan işçi, asgari ücret üzerinden bildirilip, vergisi ve sigorta primi ödeniyor. Net ücreti 3 bin YTL olan bir başkası da 1.000 ya da 1.500 YTL brüt ücret üzerinden gösterilip, vergisi ve primi ödeniyor.Oysa yapılması gereken, net 1.000 YTL ya da net 3 bin YTL ücretin, brüt tutarını hesaplayıp, ücret bordrosunda göstermek ve bunun üzerinden sigorta primi ve vergi ödemek olmalı.5728 sayılı Yasa ile Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesi değiştirildi.Yeni düzenlemeye göre; muhteviyatı (kapsamı) itibariyle, yanıltıcı belge düzenleme sayılan gerçeğe aykırı bordrolar nedeniyle, işveren hakkında, (anonim şirketlerde yönetim kurulu hakkında) 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek (VUK Md. 359/a-2).Ayrıca, bununla da yetinilmeyecek, ücretin vergisi de, üç kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte istenecek. Kuşkusuz, sigorta primi de cezalı olarak istenilecek.OLAY CİDDİGörüldüğü gibi, olay son derece ciddi.Ücret bordrosunda, çalıştırdığı işçinin ücretini düşük gösteren, örneğin asgari ücret üzerinden bildiren mükellef, bu durum ortaya çıktığında, cayır cayır yanacak.Bir yandan, eksik ödediği vergi ve sigorta primleri, kendisinden cezalarıyla birlikte istenecek, diğer yandan da olay "kapsamı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme" kabul edilip, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle, savcılığa intikal ettirilecek.Bu nedenle, ücret bordrosunun gerçeğe uygun düzenlenmesinde yarar var.

V.U.K.
Madde 359 - (5728 Sayılı Kanunun 276. maddesi ile değişen madde, Yürürlük: 8.2.2008) a) Vergi kanunlarına göre tutulan veya düzenlenen ve saklanma ve ibraz mecburiyeti bulunan;
1) Defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapanlar, gerçek olmayan veya kayda konu işlemlerle ilgisi bulunmayan kişiler adına hesap açanlar veya defterlere kaydı gereken hesap ve işlemleri vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarına kaydedenler,
2) Defter, kayıt ve belgeleri tahrif edenler veya gizleyenler veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenler veya bu belgeleri kullananlar,
Hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Varlığı noter tasdik kayıtları veya sair suretlerle sabit olduğu halde, inceleme sırasında vergi incelemesine yetkili kimselere defter ve belgelerin ibraz edilmemesi, bu fıkra hükmünün uygulanmasında gizleme olarak kabul edilir. Gerçek bir muamele veya duruma dayanmakla birlikte bu muamele veya durumu mahiyet veya miktar itibariyle gerçeğe aykırı şekilde yansıtan belge ise, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgedir.
b) Vergi kanunları uyarınca tutulan veya düzenlenen ve saklama ve ibraz mecburiyeti bulunan defter, kayıt ve belgeleri yok edenler veya defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar veya hiç yaprak koymayanlar veya belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler veya bu belgeleri kullananlar, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belge, sahte belgedir.
c) Bu Kanun hükümlerine göre ancak Maliye Bakanlığı ile anlaşması bulunan kişilerin basabileceği belgeleri, Bakanlık ile anlaşması olmadığı halde basanlar veya bilerek kullananlar iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
371 inci maddedeki pişmanlık şartlarına uygun olarak durumu ilgili makamlara bildirenler hakkında bu madde hükmü uygulanmaz.
Kaçakçılık suçlarını işleyenler hakkında bu maddede yazılı cezaların uygulanması 344 üncü maddede yazılı vergi ziyaı cezasının ayrıca uygulanmasına engel teşkil etmez.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ii de kardeşim düşük maaş olayını devletin denetlemesi bir kaç kişiyi, bu şekilde cezalandırması gerekiyorki diğer patronlarda türkiyenin %90 ini kapsayan bu yanlış uygulama düzelebilsin. ben şimdi kendi patronumu hapse attırıp işsizmi kalim.... devletin ceza kesmesine bile gerek yok 1 uyarı yazısı gönderse remi olarak yada resmi gazetede bir uyarı ve son tarih yayınlasa ve sonrada biraz denetim yapsa çok şey değişir %90 %10 a düşer 3 ayda
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kimse kusura bakmasın patronlar aç insanın halinden anlamazlar onların emeklilik maaşı gibi bir düşüncesi, güvencesi de yok,o yüzden önce biz işçiler kendimizi savunacagız sonra işimizi düşünecegiz herkes aman işten atılmayayım da benım primimi az göstersin diye bencilce davranmasın ben şimdi başlıyorum sgk ya şikayet ardından da meclise kadar gidebilir bu olay bakalım sonuçları ne olacak
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ya arkadaş bu kadar hakkı yenen insan var, yakalanma durumunda onların hakkını verecek bir müeyyide yok mu, mağdurların hakkını koruyacak bir madde olsun bu sorun zaten ortadan kalkar, tek mağdur devlet değil ki.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
acınacak haldeyiz

mükemmel yaparsın...herkes hak yemekten başka birşey bilmiyorum...sadece senınle de olmaz kı be güzel kardeşim...arkadasımız birisi yazmış ..patron içerı gırsın de işsiz mı kalayım dıye..bakalım nıcelerı bu düşünce altında..yazık yaaaa..bnm 63 yaşında babam var daha 4 ay önce emeklı oldu... yazık acınacak haldeyız....
 
D

deniz eşmeli

Yeni Üye
Üye
Merhaba ben de birşey sormak istiyorum: Şu anki çalıştığım işyerinde (BİR ÖZEL OKULDA ÖĞRETMENİM) 2010 9. aydan itibaren çalışıyorum. İlk yıl aldığım maaş 1800 tl idi (bir kısmını elden alıyordum) ve ssk sorgulamadan baktığımda kazancım 1235 tl görünüyor. 2. yıl maaşım 1950 tl oldu (bir kısmını elden alıyordum) ve ssk sorgulamada kazancım 1488 tl görünüyor. Şu an ise 2100 lira maaş alıyorum (elden hiç para almıyorum, tamamı bankaya yatıyor) ve sigorta sorgulamadan baktığımda 1897 lira kazancım görünüyor. Bu işlerden hiç anlamıyorum ne olması gerekir? ne yapmam lazım? Bu arada devletin her yılın başında öğretmenlere verdiği kırtasiye masraf parasını ve fiş biriktirmeyip de devletin her ay bizlere vermesi gereken vergi paralarını da hiç almıyoruz.
 
Üst