Şık Baharlık Bayan Süveter Modeli Yapılışı (resimli, açıklamalı)

Şık Baharlık Bayan Süveter Modeli Yapılışı (resimli, açıklamalı)
bayan süveter yapılışı
örgü bayan süveter modeliSevgili melekler, şu sıralar hava bir soğuk bir sıcak gidiyor. Tam hastalık havası, aman dikkatli olun. İnce giyseniz üşüyebileceğiniz, kalın giyseniz terleyebileceğiniz bu havalarda gömleğinizin üzerine giyip kendinizi koruyabileceğiniz şık bir süveter modeliyle karşınızdayız...


Malzemeler
3 çile beyaz ya da krem rengi örgü ipi (100 gr)
1 çile koyu yeşil örgü ipi (100 gr)
5 numara örgü şişleri

Yapılışı
ARKA İÇİN: Beyaz ipimizi kullanarak, 77 ilmek ile örgümüze başlıyoruz. 34 cm olana kadar hep ters örgü ile devam ediyoruz. 34 cm den itibaren kol oyuntuları için hem sağdan hem de soldan 1′er ilmek keserek kol evi oluşturuyoruz. Kol evi yüksekliği 21 cm olana kadar da ters örgümüze devam ediyoruz. Buradan itibaren de ilmeklerimizin hepsini tek seferde keserek örgümüzün arka parçasını tamamlamış oluyoruz.

ÖN İÇİN: Yine beyaz ipimizle aynen arkada olduğu gibi 77 ilmek atarak örmeye başlıyoruz. İlmeklerimizi ilk sıradan itibaren 5 ilmk ters, 1 düz, 2 ters ve 1 düz modeli ile 8 defa tekrarladıktan sonra sona kalan 5 ilmeğimizi de ters örüp ilk sıramızda süveterimizin modelini oluşturuyoruz. Modeli aynen devam ettirerek, 24 cm olunca, ipimizin rengini değiştirip, koyu yeşil ipimiz ile 6 sıra, sonraki 4 sırada beyaz ve yine 6 sıra yeşil ile örüyoruz.

5 cm daha beyaz ipimizle ördüğümüz örgümüze, kollar için hem sağdan hem de soldan 1′er ilmek keserek kol evi oluşturuyoruz. Örgümüzün boyu toplamda 45 cm olunca yaka için önce tam ortadan 13 ilmeği, sonra da sırasıyla yanlarından 7 kez 2′şer ilmeğimizi kesiyoruz. Bu arada örgümüzün boyu 55 cm olacaktır.

Kolların yapımı için: Kollardan 80 ilmek çıkararak 2 sıra yeşil, 4 sıra beyaz ve yine 2 sıra yeşil iplerimizle 1+1 lastik örerek tamamlıyoruz.

Yaka yapımı için: Ön yakadan beya ipimiz ile 78 ilmek çıkarıp, ilk sıradan itibaren, 1+1 lastik ile 20 cm örüyoruz. 20 cm’den sonra yeşil ipimize geçip, 4 sıra daha örüp, süveterimizi tamamlıyoruz
 
Üst