1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Sık Bakıcı Değiştirmek Çocuğu Olumsuz Etkiliyor

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bakıcı problemleri bakıcı değiştirmek bakıcısını siken çocuk cocuk bakıcısını sikiyor Çalışan annelerin en büyük sorunu çocuklarını emanet edebilecekleri güvenilir bir bakıcı bulmak

  Ne yazıkki medyadanda son zamanlarda gördüğümüz bazı bakıcı olayları anneleri bu konuda daha da çok titiz düşünmeye zorluyor sonuçta bu sizin çocuğunuz canınız ve en iyi şekilde emin ellere emanet etmek istersiniz

  Arada bir bakıcıyı beğenmediğinizde değiştirme yoluna giden aile başka bakıcı aramaya başlar peki bu çocuğun psikolojisinde ne kadar sağlıklı bir yer tutar sık bakıcı değiştirmek acaba ne kadar sağlıklı ve dezavantajları nelerdir?


  Bebeklerin bakımının özellikle ilk yılda anne tarafından üstlenilmesinin önemi pedagojik bir gerçek. Ancak çalışan annelerin çoğu zaman işlerinden bu kadar uzak kalmaları mümkün olmuyor. Eğer bebek bir şekilde bakıcıya bırakılacak ise doğumundan itibaren annesinin yanı sıra bu bakıcının da bulunması, onunla da ilişki kurması önem taşıyor. Bakıcı konusunda dikkat edilecek bir diğer husus ise, baştan doğru seçim yapıp sık bakıcı değiştirmekten kaçınmak. Çünkü çocuğun en önemli ihtiyacı bağlanmak. İster istemez bakıcısı ile bir bağ oluşturan çocuğun bu bağ olmadan psikolojik gelişimini tamamlaması mümkün değil.

  Uzman Pedagog Belgin Temur, bebeklerin bir yaşına kadar anne ile yoğun bir şekilde birlikte olmasının ve beslenme, temizlik, sevgi ve ilgi gibi ihtiyaçlarının anne tarafından karşılanmasının öneminin bilindiğini hatırlatarak, "Ancak çalışan annelerin genellikle bu kadar zaman işten ayrı kalmaları mümkün olamamaktadır. Bu durumda daha erken dönemlerde bir bakıcı ihtiyacı doğmaktadır. Bebeğin ihtiyacı, kendisiyle düzenli ve sürekli ilgilenebilecek ve ilişki kurabileceği, bakım veren bir kişidir. Kendisini ve dış dünyayı algılamasını bu ilişki üzerinden yapılandırmaktadır. Bu nedenle eğer bebek bir şekilde bakıcıya bırakılacak ise doğumundan itibaren annesinin yanı sıra bu bakıcının da bulunması, onunla da ilişki kurması önemlidir" açıklamasını getiriyor. Temur'a göre; başlangıçta çocuk daha yoğun olarak annenin gözetiminde ve onunla ilişkide olmalı ancak bakıcı da çocuğun bazı ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmalı, çocukla aynı ortamda bulunmalı, kendisini tanımasını sağlamalı ve bebeği de yakından tanımalı.
  < Konu Resmi..>

  BAKICIDA SEVECENLİK, EĞİTİMDEN DAHA ÖNEMLİ
  "Bebek bakıcısının öncelikle sakin, huzurlu, sabırlı, dikkatli, sevecen, hayat dolu, işini ve çocukları çok seven, dürüst birisi olması ve kalıcılığı önemlidir" diyen Temur, eğitimin sanılanın aksine belirtilen özelliklerden daha sonra geldiğinin Altını çiziyor. Temur, "Çünkü sabırlı, bebeği gerçekten sevebilecek şefkatli bir dadı zaten doğru yönlendirmelerle bebeğiniz için en uygun öğrenme ortamını sağlayacaktır. Özellikle bebeklik döneminde sevecen-sıcak bir ilişki, bebeğin en önemli ihtiyacıdır. Zaman zaman daha eğitimli dadılar tercih edilmekte ve bu kişiler çocukların zihinsel becerilerini geliştirmek, onlara eğitimin yanı sıra öğretim vermek konusunda da görevlendirilmektedir. Oysa ilk 3 yılda çocuğa uygun, doğal bir öğrenme ortamı oluşturmak yeterlidir. Çocuk zaten doğal olarak yeteneklerini geliştirecektir" şeklinde konuşuyor.
  Çevre koşullarının uygun bir şekilde oluşturulması, yeterli oyun malzemesinin sunulması, çocuğun çevreyi keşfetmesine izin verilmesi, keşif çabaları sırasında engelleyici olunmaması ve sabırlı davranılması, onu tehlikelerden korumak ve kendisine/çevreye zarar vermesine engel olmak için yumuşak yöntemler kullanılması önemli. "Bu koşullarda çocuklar, zaten gelişim basamaklarını rahatça geçebilmektedirler" diyen Temur, çocukların öğrenme ve akademik beceriler konusunda erken ve aşırı uyarılmaları ve böyle bir erken öğrenme ortamına maruz bırakılmalarının akademik gelişimlerini hızlandırabilirken, sosyal yönden zorluklar yaşamalarına neden olabileceğini vurguluyor. Temur, "Yuva yaşları geldiğinde teke tek ilişki içinde sadece akademik yönleri gelişmiş olan çocuklar ciddi uyum problemleri geliştirebilmektedir" uyarısında bulunuyor.

  SEÇİM YAPARKEN REFERANS DİKKATE ALINMALI
  Kişilere güven duymak kısa bir görüşme ile oluşabilecek bir şey değil şüphesiz. Özellikle de bir bebeğin emanet edileceği fikri, anne-babalara çok ürkütücü gelebilmekte. Haklılık payı çok yüksek olan bu kaygıyı ortadan kaldırmak için referans yolunu tavsiye eden Temur, üzerinde durulması gereken hususları şöyle sıralıyor:
  "Bunun yanı sıra görüşme sırasında kişinin kendi yaşantısına ait bilgiler ipucu oluşturabilir. Kendisinin acil durumlarda ve stres karşısında nasıl tepki verdiği, kızdığı zaman ne yaptığı, niçin böyle bir işi istiyor olduğu, daha ne kadar bu işi yapmayı düşündüğü, tahammülünün sınırları, kendi çocukları varsa onlarla ilişkileri (onları nasıl tanımladığı), onları büyütürken yaşadığı güçlükleri nasıl anlattığı, kendi eşi ile ilişkisini nasıl tanımladığı, hayatı nasıl algıladığı önemli olabilir. Tabii ses tonu, sizinle ilişki kurma biçimi (Göz teması kuruyor mu? Güler yüzlü mü? Sevinçli mi?) de önemlidir. Ayrıca bebekle ilk temasında nasıl tepki verdiği, ona Sıcak yaklaşabilmesi bizim için ipucu olabilir."
  Bebekler düşünüldüğünde çok küçük bir bakıcıdansa en az 20'li yaşlarında kendi kişilik gelişimini tamamlamış ve enerjisini işine yöneltebilecek birinin tercih edilmesini öneren Temur, "Tabii enerjinin sürdürülebilmesi açısından kişinin dinç ve enerjik yaşlarında olması göz önünde bulundurulmalı. Üst sınırı belirlerken de yaşlılık kişiden kişiye değişmekle birlikte bu enerjiyi sürdürebilecek yaşta olduğuna ikna olabileceğiniz yaşta olması tercih edilmelidir" diyor.

  ÇOCUK, BAKICIYLA KURDUĞU BAĞ İLE Gt0ı önemlidir" diyen Temur, eğitimin sanılanın aksine belirtilÜVEN HİSSEDİYOR
  Temur'a göre, dadının özellikle uzun süreli olması önemli. Çünkü çocuğun en önemli ihtiyacı bağlanmak ve kendisine bakım veren kişiye bağlanmadan daha sonraki bağımsızlık aşamasına gelemiyor. Bakıcıyla büyütülmek zorunda olan çocuklar ister istemez bakıcıları ile kaçınılmaz bağ oluşturuyorlar, bu bağ sayesinde kendilerini güvende, mutlu ve huzurlu hissediyorlar. Temur, "Bu bağ olmadan zaten çocuğun bu bakımdan yararlanması, psikolojik gelişimini tamamlaması mümkün değil" diyor. Bağlanmanın önemi düşünüldüğünde çocuğa en çok zarar verebilecek şeylerden birinin de sık dadı değiştirmek olduğunun altını çizen Temur, "Özellikle erken bebeklik dönemlerinde anne-babalar çocuğun bu değişimin farkında olmadıklarını ve dolayısıyla etkilenmediklerini düşünürler. Oysa ilişki, süreklilik arz eden bir konudur ve çocuğun bu sürekliliğe ihtiyacı vardır. Hayatına giren ve bir süre sonra kaybolan bir kişi çocukta temel güveni etkileyen ve hayatı güvenilmez hissettiren bir unsur olabilmektedir. Bu nedenle eğer mümkünse özellikle de çocuğun uzun süreli birlikte olduğu bir bakıcı ayrılınca onunla sonradan da belli aralıklarla görüşmesi sağlanmalıdır" tavsiyesinde bulunuyor.
  Çocukların kişilere, özellikle de yakın ilişkide olacakları kişilere alışmaları kolay ve hızlı olmuyor. Bu nedenle de birden bire gelen ve 'Artık seninle ilgilenecek kişi bu' denilen kişileri hemen kabullenmeleri pek mümkün olmuyor. Bu kişilerin tamamen çocukla/bebekle yalnız kalmadan önce bir süre o evin içinde anne ile birlikte bulunmaları önemli. Çocuğun kişilik özelliğine göre de yavaş yavaş çocukla ilişkiye girmeleri, çocukların onu kendi dünyasına kabul etmesi için beklemeli ve sabırlı olmalıdırlar. Özellikle sık bakıcı değiştiren ailelerde çocuklar gelen bakıcının da nasıl olsa kısa bir süre sonra ayrılacağını var sayarak onunla ilişki kurmuyor ve bağlanmaya karşı direnç geliştirebiliyorlar. Temur, "Bu aslında yeniden kaybetme korsusunun bir sonucudur. Bu nedenle de böyle bir durumda bu kişiyi kabul etmeleri daha uzun zaman alır. Kişinin tutarlı olarak çocukla olumlu ilişkiyi devam ettirmesi çocuğun kabulünü de kolaylaştıracaktır" diyor.

  DADININ GİTMESİ İÇİN KÖTÜ DAVRANAN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞMALI
  Temur'a göre, dadıya gösterilen tepki genellikle annesinin kendinden uzaklaşmasına tepki olarak ortaya çıkıyor. Çocuk sanki dadıyı kabul ederse, anneyi daha fazla kaybedecektir. Anne eve daha geç gelecektir, anne ile daha az vakit geçirecektir. "Burada çocukla annenin iyi bir ilişki içinde olması, çocukla düzenli, özel zaman geçirmesi bu problemin çözülmesini sağlayabilir" diyen Temur, "Bazen çocuklar anne-babalarının davranış biçimlerini taklit ederler. Anne-babanın dadıya olumsuz bir tavrı varsa, sert ve eleştiren bir tutum içindeyse, çocuklar da aynı tutum içinde olabilirler. Bu durumda sizin dadı ile daha olumlu bir ilişki içine girmeniz çözüm olabilir. Çocukların tüm olumsuz tepkilerinin nedeninin olumsuz başka bir duygu olduğu unutulmamalı ve bu duygu anlaşılmaya çalışılmalı" tavsiyesinde bulunuyor.
  Birkaç Ay boyunda aynı evi paylaştığınız ve tepkilerini, ilişki kurma biçimini gözlemlediğiniz bir kişinin güvenmeniz ya da güvenmemeniz konusunda mutlaka bir ipucu verdiğini ifade eden Temur, "Ayrıca çocuğunuzu iyi tanıyorsanız, dadı ile ilişkilerinde olan biteni anlamanız oldukça kolay olacaktır. Denetlemekten kast edilen çocukla Sağlıklı ve özenli bir ilişki içinde olması ise çocuktaki değişikliklerden ilişkiye dair de olumsuzluklar fark edilebilir. Bunun dışında güveninizi kazanan bir bakıcının sonrasında denetlenmesine de gerek olmayacaktır" diyor. Hiç kimsenin tam istediğiniz gibi olmayacağını ifade eden Temur, "Çocuk bir dadıya emanet edildiğinde kişiliğinin gelişimi sırasında onun etkisinin olması, sizden farklı birinin etkisi altında büyümesi vazgeçilmez olmaktadır. Bu nedenle sizin için en önemli özelliklerin ne olduğunu belirleyip, bu özellikleri en çok karşılayan birini bulmalı ve bunun dışındaki farklılıklara da göz yummalısınız" diye konuşuyor. Temur'a göre, bu durum anneanne veya babaanne tarafından bakılan çocuklar için de geçerli olmakta ve bu konuda önceliklerin belirlenmesi esas olmalıdır.   
Sık Bakıcı Değiştirmek Çocuğu Olumsuz Etkiliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukları Korkutmanın Olumsuz Sonuçları…

  Çocukları Korkutmanın Olumsuz Sonuçları…

  Çocukları Korkutmanın Olumsuz Sonuçları… Çocukları Korkutmanın Olumsuz Sonuçları… -Yemeğini yemezsen seni köpekler ısırır…-Yurdum insanı bu yüzden görüğü her köpeği ısırmak ve tekmelemek istiyor. (Bekir Coşkun abi hariç). -Bi daha işersen kukunu kor maşa ile yakarım…-Niye yıllık sevişme sayısında , Fransızların , ingilizlerin ve amerikalıların altındayız şimdi daha iyi anlıyor insan....
 2. Yabanci Çİzgİ Fİlmler Dİl DeĞİŞİmİnİ Olumsuz Etkİlİyor

  Yabanci Çİzgİ Fİlmler Dİl DeĞİŞİmİnİ Olumsuz Etkİlİyor

  yabancı çizgi filmler Çeviri yoluyla dilimize girmiş, ancak Türkçe'de bulunmayan sözcüklerin yer aldığı yabancı kaynaklı çizgi filmler, öğrenme çağının en hızlı dönemini yaşayan 5-10 yaşındaki çocukları etkiliyor..Ankara Üniversitesi TÖMER Dil Öğretim Merkezi Kayseri Şube Müdürü Oktay Durukan, yabancı kaynaklı çizgi filmlerin, çocukların dil gelişmelerini olumsuz etkilediğini belirtti....
 3. Aşırı Ilgi çocuğu Olumsuz Etkiliyor

  Aşırı Ilgi çocuğu Olumsuz Etkiliyor

  Bebeğin ilk 2 yılında anne veya bağlandığı kişiyi kaybetme korkusu gelişiyor. Nasıl anne bebeğini kucağına ilk aldığı andan itibaren bırakmak istemiyorsa, bebek de aynı şeyi hissediyor. Bebek ilk yılında anneden öğreniyor güvenmeyi ve anneden öğrendiği bu güven duygusu ileride kuracağı ilişkilerin temelini oluşturuyor. Ancak uzmanlar, güven duygusu oluştururken aşırıya kaçmamayı öneriyor....
 4. Tırnak yemek ıq yu olumsuz etkiliyor

  Tırnak yemek ıq yu olumsuz etkiliyor

  hamilelikte tırnak yemek rüyada tırnak yemek Bilim adamları, tırnak yiyen çocukların IQ’larının olumsuz etkilenebileceğini bildirdi. Bilim adamları, tırnak yiyen çocukların IQ’larının olumsuz etkilenebileceğini bildirdi. Araştırmacılar, riski, toz ve toprakta doğal olarak bulunan ve tozlu ortamlarda oynayan çocukların tırnak içine dolan kurşuna bağlıyor. Kurşun zehirlenmesinin çocuklarda...
 5. Çocuğa bakıcı tutmak doğru mudur?

  Çocuğa bakıcı tutmak doğru mudur?

  Melekler, pek çoğunuz çalışıyor ve bebek istiyorsunuz. Hayat şartları malum, geçim zor iş. Allah herkese kolaylık versin. Bebeğiniz inşaallah hayırlısıyla en kısa zamanda oldu diyelim. İş hayatınızdan vaz mı geçeceksiniz, yoksa bakıcımı tutacaksınız? Bebek sahibi olmayı gözü kar aseçebilirsiniz ama şunu da bilmiyorsunuz ki uzun süre çalışan kadınlar bir anda eve kapanınca travma bile...

Sayfayı Paylaş