1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sık Kullanılan Şifalı Bitkiler Zehirleyebilir

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;şifalı bitkilerin yan etkileri ,bitkisel ürünler zararlımı hakkında bilgiler vermektedir
  Rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı şifalı bitki çaylarının kullanımı, en eski ve en çok kullanılan yöntemdir.Bitkisel ürünleri kullanmayanımız yoktur.Mesela grip olduğumuzda,hemen nane limon ,bademcik olduğunda zencefil bal,sindirim sistemimiz için yeşil çay vs.. kullanırız.. Şifalı bitkilerin toksik etkileri, ilaçlara göre çok daha düşük seviyededir. Doğal olmaları sebebiyle, gün geçtikçe daha çok tercih edilir hale gelen bitkisel ilaçları bilinçsizce kullanmamak gerekir.Şifalı bitkilerin yan etkileri hakkında genel bilgiler bu konuda..

  < Konu Resmi..>


  Isırgan (urtica dioica)  Karın ağrısı, bulantı ve karaciğer bozukluğuna yol açabilir. Bu bulgular kemoterapi ajanlarının yan etkileriyle karışıp, hastaların yanlış yönetilmelerine neden olabilir.

  Sarımsak


  (allium sativum garlic)


  Aşırı miktarda tüketildiğinde ve özellikle Kumadin adlı ilaç kullanılıyorsa kanamaya eğilim artabilir. Kemoterapi ajanlarının da etkinliğini azaltabilir. (özellikle Dakarbazin ile birlikte kullanılmamalıdır.)


  Soya (glycine max)


  İçeriğindeki isoflavonlar östrojenik hormon etkileri ile özellikle meme ve rahim kanserinde zararlı olabilmektedir. Ayrıca yine genistein maddesi aracılığıyla da tamoksifenin etkinliğini azaltabilmektedir.


  Koni çiçeği, kirpi otu (echinacea)


  Bu üründe; karaciğerdeki enzim sistemini etkileyerek karaciğer de yakılan ilaçların etkinliğini azaltabilmektedir.


  (EGFR,TKİ inhibitörleri, taksanlar, irinotekan, topotekan, siklofosfamid, vinkristin, etoposid gibi maddelerin kullanımında dikkatli olunmalıdır.) Ayrıca alerjik reaksiyona da neden olabilmektedir.


  Mabet ağacı


  (ginkgo biloba )


  İçerdiği bileşikler pıhtılaşmayı sağlayan platelet


  (trombosit) aktive edici faktör antagonisti olarak rol oynamakta ve kanamayı artırıcı olabilmektedir. Beraberinde içerdiği antioksidanlar aracılığıyla da kemoterapi ve radyoterapi etkisini azaltabilir. Ayrıca karaciğerdeki birtakım enzimleri etkileyerek ilaç etkinliğinin azalması ya da ilaçların yan etkilerinin artmasına neden olabilir. (Antitümör antibiyotikler, epirubicin, adriamicin kullananlarda dikkat edilmelidir.)


  Yeşil çay (green tea)


  Fazla miktarda alındığında bulantı, ishal, uykusuzluk yapabilir.


  Cüce palmiye


  (saw palmetto)


  İçeriğindeki hormonal maddeler nedeniyle meme ve rahim kanserinde zararlı olabilmekte ve hormon preparatlarıyla etkileşime girebilmektedir. Ayrıca bulantı, kusma, ishal, hipertansiyon ve kanamaya eğilimde yapabilir.


  Ginseng (panax ginseng)


  Bazı kemoterapi ilaçlarının kan düzeyini artırmakta bazılarının ise azaltmaktadır. (EGFR TKİ ve yine koni çiçeğinde olduğu gibi pek çok kemoterapi ajanı ile etkileşime girebildiği için dikkatli olunmalıdır.) Yine bazı ginseng türlerinde östrojenik madde içerdiği için meme ve rahim kanserinde zararlı olabilir. Hipoglisemi (kan şeker düşüklüğü) bulantı, ishal, uykusuzluk ve kanamaya eğilimde görülebilir.


  Kedi otu


  (vallerian-valleriana officinalis)


  Tamoksifen ve diğer bazı kemoterapi ajanlarıyla (etoposid, siklofosfamid) etkileşebilmektedir.


  Yaban mersini


  (bilberry-vaccinium myrtillus)


  Kanamaya eğilimi artırabilir. Kemoterapi ve radyoterapi de özellikle pıhtılaşmayı azaltıcı ilaç kullananlarda daha da zararlı olabilir.


  Kava


  Kanser hastalarında ilaç etkinliğinde azalmaya neden olur. Karaciğer bozukluğu olanlarda, karaciğer toksisitesi daha da artabilir.


  Siyah üzüm çekirdeği


  (vitis vinifera)  Çok sayıda kemoterapi ajanı ile etkileşebilir. Bunlar arasında yine irinotekan, topoteken, etoposid taksanlar, vinkristin, platinler ve EGFR, TKİ vardır.

  Ökse otu (mistietoe)


  Göğüs ağrısı, hipotansiyon bulantı anafilaktik şok yapabilir.


  Sarı kantaron


  (st.john's wort)


  Yan etkisi; bulantı ve alerjik reaksiyon, ışığa duyarlılığın artması şeklinde olup birçok kemoterapi ajanı ile özellikle irinotekan etkisini azaltmak şeklinde etkileşime girmektedir.


  Köpek balığı kıkırdağı


  Köpek balığında kanser olmaz inanışıyla kullanılmasına rağmen, asıl olan bu tezin doğru olmadığıdır. Ayrıca, başta karaciğer fonksiyonlarında bozulma olmak üzere; bulantı, ishal, tat bozukluğu, şeker hastalarında hipoglisemi sık görülen yan etkileridir. Ayrıca vit. D kalsiyum kullananlarda ve kemik metastazı olanlarda sakıncalı olabilir.


   
Sık Kullanılan Şifalı Bitkiler Zehirleyebilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şifalı bitkilerimizden

  şifalı bitkilerimizden

  acı elma yağı Salvia Triloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılır. acı yonga Lignum Quassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü altınotu Herba Ceterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricen kullanılır. amber Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir. Kalbi...
 2. Deri ve cilt hastalıklarında kullanılan şifalı bitkiler

  Deri ve cilt hastalıklarında kullanılan şifalı bitkiler

  deri kesikleri Deri ve cilt hastalıklarında kullanılan şifalı bitkiler hakkında sizlere bilgileri aktarmak istiyorum hangi bitki hangi deri ve cilt hastalığına iyi gelir?Hepsinin cevabı ve çok daha fazlasını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz Adaçayı iltihaplı yaraları ve çıbanları tedavi eder. Andız otu (taze) kökü ezmesi çıbanların üzerine sarılırsa çabuk iyileşmesini sağlar. Andız otundan...
 3. Kolestrol için şifalı bitkiler

  Kolestrol için şifalı bitkiler

  kolestrol için, şifalı bitkiler, bitki, bitkisel tedavi, bitkiler, Kolestrol hastalarına hangi bitkiler iyi gelir ve nasıl kullanılmalıdır; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'ler. Ahmet MARANKİ tarafından tavsiye edilen Kolesterol Düşüren Bitkiler besinler ve gıdalar, kolesterol düşünmenin yolları, kolesterol nasıl düşürülür, kolesterol azaltan bitkiler, kolesterol tedavisi...
 4. Baş Ağrısı İçin Kullanılan Şifalı Bitkiler

  Baş Ağrısı İçin Kullanılan Şifalı Bitkiler

  Baş ağrısına şifalı bitkiler Baş ağrısına iyi gelen bitkiler Baş ağrısına hangi bitkiler iyi gelir Hepimizin zaman zaman şikayetçi olduğu baş ağrısı için bir ilaç içmek yerine şifalı bitkiler kullanmayı düşünebilirsiniz melekler :) Bu bitkiler hangileri diyorszanız, buyrun makalemize.. :tik: Anason tohumları; yakılarak dumanı solunursa baş ağrısını giderir. Ardıç'ın rendelenmiş meyveleri...
 5. Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler

  Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler

  Balgam Söktüren Bitki, Balgam söktürücü şifalı bitkiler, Balgam söken bitkiler Özellikle sigara içenlerin yoğun olarak yaşadıkları bir sorun olan balgamı sökmek için uzmanların tavsiye ettiği şifalı bitkiler ve kullanımları hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :) Soğuk havaların gelmesiyle birlikte bakteriyel hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Özellikle akciğerlerin iltihap...

Sayfayı Paylaş