1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  sıkıntıdan kurtulmanız için tavsiyler

  Konu, 'Kadınca' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  gününüz iğrençmi geçti? çokmu gergin ve streslisiniz? o zaman buyrun sizi bir nebzede olsa rahatlatacak tatktikler ve tavsiyeler:):)
  Kara bulutlarınızı dağıtacak 5 taktik Sabah işe geç kaldınız, gününüz berbat geçti, sıkıntıdan ve stresten patlamak üzeresiniz ve yatağınıza yattığınızda uyuyamıyorsunuz..! Bu kabusa son verip aaafinizi yerine getirecek 5 taktikle yüzünüz gülecek... 8355 Bir gününüzün diğerine uyması gerektiğini kim söylemiş? Salı günü yüzünüzde çiçekler açarken, çarşamba günü aynaya bile bakmak istemeyebilirsiniz. Unutayın ki, bu gibi durumları lehinize çevirmek elinizde. Gününüzün rezil olmasına izin vermeyin ve tavsiyelerimizi okuyun.

  1) SIKINTIDAN PATLAMAK ÜZEREYKEN:

  Öyle günler olur ki keşke hiç yaşamasaydım diye düşünürüz. Böyle bir durumda size önereceğimiz tekniğin çok işe yaradığını göreceksiniz. Kalp, vücudunuzun ritmini koruyan bir organdır. O sakin olduğunda vücudunuz ve aklınız sakinleşir. Önereceğimiz bu aktivite sadece bir dakikanızı alacak:

  - Elinizi göğsünüzün sol tarafına koyun ve üç kez yavaş yavaş nefes alın.

  - Yorgunluğu ve kızgınlığı üzerinizden atmak için sevdiğiniz birini düşünün.

  - Düşüncelerinizi dağıtabilmek için 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Bu, kalp atış hızınızı yavaşlatacak ve sorunlannızı daha açık bir zihinle düşünebileceksiniz.


  2) BİRİ SİZİ ÜZDÜĞÜNDE:

  Kendinizi iyi ifade edemediğinizde kötü bir ruh hali içine girersiniz. Biri sizi üzdüğünde bunu ondan saklamayın. Ne hissettiğinizi dile getirin. Buna sandviç tekniği deniyor; önce pozitif bir şey söyleyin, ardından üzüldüğünüzü belirtin ve konuşmanızı pozitif herhangi bir şeyle sonlandırın.

  Sizi üzen patronunuz olduğunda bunu uygulayamayabilirsiniz. Böyle bir durumda sinirinizi bozan şeyi bir arkadaşınıza ya da yakınınıza anlatın. Kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinize şaşıracaksınız.


  3) GÜN BOYUNCA KÖTÜ BİR RUH HALİ İÇİNDE OLDUĞUNUZDA:

  Bir şey ya da biri sinirinize dokunduğunda bütün gününüz rezil olabilir. Sonrasında ise istemeden de olsa çevrenizdeki başka insanlara kötü davranmaya ve onları kırmaya başlayabilirsiniz. İşte böyle durumlarda aşağıdakileri yapmayı deneyin:

  - Durumu puanlayın. Ne kadar sinirlendiğinize 1 ile 10 arasında bir puan verin.

  - Daha farklı davranabilmeniz mümkün olur muydu diye düşünün.

  - Durumu nasıl daha iyi bir hale getirebileceğinizi düşünün. Arkasından da yaşananların bir daha tekrarlanmaması için olayları kafanızda tartın.

  - Başka insanların duygularını kontrol edemeyeceğinizi kabullenin.

  - Unutmayın ki, problemlere bakışınız sonrasında olacakları ve bütün hayatınızı derinden etkiler.


  4) STRESTEN ÇOK BUNALDIĞINIZDA:

  Konuşmayın, parmak uçlarınızı kullanın! Parmak uçlarınızla küçük darbeler gerçekleştirmeniz vücudunuzdaki enerji akışını dengeler. Uzmanlar bu tekniğe duygusal akupunktur adını veriyorlar. Gözlerinizin üzerine orta parmağınızın ucuyla hafifçe 5 kez vurun. Sonrasında köprücük kemiği ile kaburganızın birleştiği yerlere aynı vuruşları tekrarlayın. İşlemi göğüs kafesiniz ile tamamlayın. Bu enerji noktalarına parmak uçlarınızla masaj yapmak sizi rahatlatacaktır.


  5) KAFANIZDAKİ DÜŞÜNCELER YÜZÜNDEN UYUYAMADIĞINIZDA:

  Yatakta dönüp durmak yerine sırt üstü pozisyona gelin, çenenizi gövdenizle aynı hizaya getirip tavana bakın. Bacaklarınızı iyice gerin ve kollarınızı düzgünce vücudunuzun yanına koyun.

  Parmak uçlarınızdan başlayarak vücudunuzun her noktasını hissetmeye çalışın. Vücudunuzdaki tüm kasları rahatlatırken düzenli bir şekilde nefes almaya çalışın. Gözlerinizi kapatın, bu arada dişlerinizi sıkmamaya dikkat edin. 10 defa derin nefes alıp verin.

  Bu şekilde önce vücudunuza sonra nefesinize odaklanarak zihninizi boşaltmanız mümkündür. Yarım saatte uykuya dalacağınızdan emin olabilirsiniz.


   
sıkıntıdan kurtulmanız için tavsiyler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıkıntıları Gidermek, Kusurları Affetmek

  Sıkıntıları Gidermek, Kusurları Affetmek

  İbn Ömer'den [r.a]: Resûlullah [s.a.v] buyurdu ki: "Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu zalime teslim etmez. Kim kardeşinin yardımında bulunursa Allah da (c.c) ona yardım eder. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse Allah da [c.c] onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıbını örterse Allah da [c.c] kıyamet gününde onun ayıplarını...
 2. Akarlılar: Finansal sıkıntıdan değil Mavi’nin geleceği için ortak alıyoruz

  Akarlılar: Finansal sıkıntıdan değil Mavi’nin geleceği için ortak alıyoruz

  Türkiye’nin global dünyaya açılan ilk markalarından Mavi Jeans, dünyada en iyiler ligine girmek için özel yatırım sermayesi Turkven’i ortak alıyor. Finansal sıkıntı nedeniyle ortak almadıklarını vurgulayan CEO Ersin Akarlılar "Bu sürdürülebilir olmak ve markanın geleceğini güven altına almak için" dedi. 17 yıl önce kurulan ve dünyada başarı kazanan ilk Türk markası olan Mavi Jeans,...
 3. Ömrünüzü uzatacak tavsiyler

  Ömrünüzü uzatacak tavsiyler

  Ünlü ve sempatik Dr.Sanjay Gupta uzun ve sağlıklı yaşam için 29 maddelik bir liste hazırladı. Size, bu yazının temiz bir yazıcı çıktısını almanızı ve sürekli görebileceğiniz bir yerde bulundurmanızı öneriyoruz. İşte o liste: 1. Kaliteli beslenin. Taze meyve ve sebze, balık, fındık, kırmızı şarap ve yeşil çay mutlaka menünüzde bulunsun 2. Akciğerleri çalıştırın. Düzenli egzersiz...
 4. Sıkıntıları gideren dua

  Sıkıntıları gideren dua

  Sıkıntılarımdan kurtulmak için hangi duayı okumalıyım hangi duayı okursam sıkıntılarım gider melekler bununla ilgili bir dua var mı teşekkür ediyorum.
 5. Saçlardaki kepeklerden kurtulmanın yolları

  Saçlardaki kepeklerden kurtulmanın yolları

  Kepek sorununuz var, fakat bir türlü kurtulamıyorsanız kepek şampuanlarından uzak durun ve omzunuza dökülen beyaz pulcuklardan evinizde her zaman kullandığınız yiyecek ve içecekler sayesinde kurtulun. Kepek kuru saç derisinin ya da sebore dermatit olarak isimlendirilen cilt probleminin bir sonucu olabilir. Ayrıca egzema, Malasseziya isimli mantar türü, sedef hastalığı sonucu da kepek...

Sayfayı Paylaş