Sıla Röportajı

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Sıla Röportajı
sanatçı röportajları sıla röportajı sıla röportaj röportajları röpörtaj

Yeni albümü "İmza" ile başarılı çıkışını sürdüren ve "İkinci albüm kritik bir albümdür. Önüne geçmek zorundasınızdır ilk albümün. Dinleyicilerimin tepkileri o kadar olumlu ki endişe diye bir şey kalmadı tabi. Bir de zaten fazlasıyla güveniyoruz yaptığımız işlere." diyen Sıla, Ahmet Erten'in konuğu oldu...

sila-9515.jpg

Gerek popülarite ve gerek müzikal anlamında başarılı bir ilk albümün ardından "İmza" ile dinleyici ile buluştunuz.. Şu anda görünen o ki "İmza" bir önceki albümünüzün başarısını aratmayacak. İlk önce sohbetimize "İmza"yı sizden dinleyerek başlayalım.. "İmza" nasıl bir albüm oldu?

Hem elektronik hem akustik soundu içinde barındıran bir albüm oldu. İkisi de var benim içimde. Dinleyicilerim de seviyorlar bu biçimi. Sözleri ben yazdım. Besteleriyse Efe Bahadır'la ortak yaptık. Prodüktör Ozan Doğulu yine ilk albümde olduğu gibi. Çok severek hazırladığımız ve bitiminde bizi çok mutlu eden bir albüm oldu.

Her zaman bilinen bir gerçek vardır ki başarıyı korumak, başarıyı yakalamaktan daha önemlidir.. Bu durum albüm hazırlık sürecini nasıl etkiledi? Zaman zaman bu anlamda tereddütleriniz, endişeleriniz oldu mu?

Elbette endişelerim oldu. İkinci albüm kritik bir albümdür. Önüne geçmek zorundasınızdır ilk albümün. Dinleyicilerimin tepkileri o kadar olumlu ki Şu an endişe diye bir şey kalmadı tabi. Bir de zaten fazlasıyla güveniyoruz yaptığımız işlere.

Yurt dışında örneklerine daha sık rastladığımız bir durum vardır.. Sanatçılar uzun soluklu kariyerleri boyunca bir yandan değişimi yaşarken diğer yandan da başarıyı yakaladıkları ekiplerini sabit tutmaya çalışırlar. Sanki siz de bunun bir ekip işi olduğunu düşünenlerdensiniz. Ozan Çolakoğlu, Kenan Doğulu gibi isimlerin bu albümde de sizinle olmaları bunu hissettiriyor. Neler söylemek istersiniz bu konuda?

Gerek albüm gerekse sahne ekibi mümkün olduğunca sabit kalmalı zaten. Ufak değişiklikler olabilir tabi, yeni soluk, yeni fikirler de ihtiyaç çünkü. Birbirini tanıyan bir ekibin çok fazla artısı vardır tabi. Hızı artırır en başta.

Sıla'yı dinleyicilere tanıtan ilk albümdeki imajın "İmza" ile tamamen değiştiğini görüyoruz.. Daha dişi bir görünümle karşılaştık albüm fotoğrafları ve video klibinizde. İmaj mevzusu ülkemizde de sıkça konu olur.. Sanatçının her albümde profesyonel bir imaj çalışması olmalı mı sizce? Yoksa "imaj" çok da üzerinde durulması gereken bir konu değil mi?

İlk albümde çok yüklenmedik görsele. İstemedik; çünkü görselin şarkıların ve şarkıcılğın önüne geçmesini. İkinci albümdeyse daha ilgiliyiz bu durumla. Önemli olduğunu düşünüyorum, güzel bir bütünlük olması tutarlı bir davranış olur fikrindeyim.

Albüm satışlarının yok denecek seviyeye gelmesi sebebiyle bazı sanatçılar şarkılarını artık sadece yasal mp3 portalları aracılığı ile satışa sunuyor. Tabi bu durum haliyle arşivci müzik severleri üzüyor. Bu konuyla ilgili sizin görüşünüz nedir? Digital satışta da zirvede yer alan bir solist olarak sektörün geleceği ile ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum?

Çok hassas olduğum bir mevzu. İmza piyasaya çıkmadan bir hafta önce internete düştü, ne kadar üzüldük anlatamam. O kadar çok emek var ki o albümlerde. Peşindeyiz elbette mevzunun. Tüketicinin bilinçlenmesi gerekiyor.

Dinleyici aslında sizi ilk olarak "Sıla" dizisinin müzikleriyle tanıdı.. Ki son yıllarda sanatçıların ciddi anlamda kazanç elde ettikleri ve geniş kitlelerle şarkılarını buluşturdukları dizilerin sayısı hiç de azımsanacak boyutta değil. Sizin bu alanda çalışmalarınız devam ediyor mu?Sürprizleriniz olacak mı?

Beni heyecanlandıracak bir proje olursa elbette seve seve yine yaparım.

Kenan Doğulu ile düet yaptığınız "Bitse de gitsek" ilk günlerden ilgi çekmeye başladı.. Söz konusu şarkıya video klip düşünülüyor mu? atta Kenan Doğulu'nun da oynadığı bir klip gelir belki… Ne dersiniz?

Evet düşünüyoruz, bu çalışma gündemimizde var.

Sony Müzik gibi yurt dışı bağlantıları güçlü bir firmanın sanatçısısınız. Yurt dışı bazında projeleriniz var mı?

İki tane proje yaptık zaten yurt dışına.Dan sonra yunancaya çevrildi, Tamta tarafından yorumlandı. Güney Amerikalı Grammy ödüllü Ciclon grubuyla da bir albüm yaptık. Ben onların şarkılarına Türkçe sözler yazdım. Türkçe söylediler, İspanyolca söyledim.

Sıla'nın kariyeri ile ilgili planları nelerdir? İlerleyen albümlerde yapmak istediğiniz gerçekleşmek istediğiniz projelerinizden bahseder misiniz?

Ömrümün sonuna kadar şarkı yazmak ve söylemek istiyorum. Hedefim bu.

Solist ve besteci kişiliğiniz yanında sanatın diğer alanlarında da görebilecek miyiz Sıla'yı.. Mesela oyunculuğa sıcak bakıyor musunuz? Bir müzikalde ya da sinema filminde oynamak gibi mevzulara bakışınız nasıl?

Eğitimimin olduğu bir meslek değil oyunculuk. Çokça teklif geliyor ama hem bu sebepten hem de öncelikle şarkıcı kimliğimi oturtmak istediğimden şimdilik sıcak bakmıyorum. Bir gün yapmak istersem donanımlanıp yaparım herhalde.

Sizi geniş kitlelerle buluşturan ilk albümle birlikte günlük hayatınızda neler değişti, neler aynı kaldı? Bir diğer anlamda şöhret Sıla'yı nasıl etkiledi?

Hiç bir şey değişmedi benim hayatımda. Yine yürüyorum sokaklarda, yine istediğim yere gidiyorum. Beni bozmadı.

Geri