gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Silifke Taşucu tanıtım,resimlerle Taşucu

  Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  silifke taşucu resimleri taşucu resimleri silifke silifkenin tanıtımı tasucu


  [​IMG]
  TAŞUCU BELEDİYESİ
  ATATÜRK EVİ
  AÇILIŞ TARİHİ : 12 MAYIS 2005

  [​IMG]
  [​IMG]


  TAŞUCU KİRLETİLMEYECEK KADAR KÜÇÜK, TEMİZLENMEYECEK KADAR BÜYÜKTÜR.
  Toros Dağları’nın yeşili ile Akdeniz’in mavisinin kucaklaştığı bir noktada kurulmuş;iklimi, doğal güzellikleri,tarihi kalıntıları ile yerli yabancı herkesin beğenisini kazanan, bu nedenle dünyanın her yerinden insanların gelip yerleştiği, tatilini geçirdiği, gün geçtikçe büyüyen şirin bir tatil ve turizm beldesidir.
  [​IMG]

  TARİHÇESİ

  Taşucu ve yöresinin iklim ve arazi durumunun önemi daha ilk çağda insanların dikkatini çekmiş;M.Ö.VII. yüzyılda şimdi taşucu’ nun bulunduğu yerde Grekler “Holmi” Kolonisini kurmuşlardır. Korsanların devamlı baskın ve talanlarından dolayı gelişme ortamı bulamayan Holmi,M.Ö.IV.yüzyıldan itibaren zayıflamaya ve çökmeye başlamıştır.
  Büyük İskender’in komutanlarından ve Suriye Krallığı’nın kurucusu olan selefkos Nikator, Holmi Şehrinin Zayıf durumunu fırsat bilerek kolayca ele geçirmiş; halkını da kıyıdaki Holmi ‘den 12 Km. içeriye bugünkü Silifke’nin bulunduğu yere yerleştirerek “Selefkosun Şehri” anlamına gelen “Seleukia” sehrini kurmuştur.
  M.Ö.I. yüzyılda Romalıların yönetimine giren yöre, Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesiyle M.S.IV.yüzyılda Emevilerin, daha sonra Abbasilerin eline geçmiş;XIII.yüzyılda Selçukluların ;XIV. Yüzyılda Karaman oğullarının yönetiminde kalmış; 1471 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı Topraklarına katılmıştır.
  Tarihi geçmişi M.Ö.VII. yüzyıla kadar uzanan Taşucu’ nun Holmi Şehrinden kalan ve aralarında Gius Octavianus’un2,5 metre boyundaki mermer heykelininde bulunduğu birçok eser , Adana arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Tescilli Arkeolojik Antik Yapı Kalıntısı

  KİLİKYA APHRODİSİASİ( TİSAN )

  Halk arasında Ovacık adası olarak bilinen , arkeoloji literatüründe Kilikya Aphrodisias denilen yerleşim yerine Taşucu Antalya yolu üzerinde 25.Km.den sonra 14 Km.lik stabilize bir yolla ulaşılır. Burada 1891-1892 yıllarında Avusturyalı araştırmacılar tarafından incelemeler yapılmış yarımadanın doğu kıyılarında yer alan tabanı mozaikle kaplı,IV.yy.ait ST.Pantaleon adlı kilise bulunmaktadır.Prof.Dr.Ludvig Budde tarafından burada araştırmalar yapılmış. Antik yerleşim yerinde bulunan diğer kalıntılar ise yarımadanın güneyinde ve ortalarında M.Ö.XII.yy.dan kalma devasa sur duvarının kalıntıları batı yönünde Şövalye evleri, adanın kuzey yamaçlarında yer alan Nekropol ve kumsaldaki sarnıçlardır.
  Aphrodisias’ın doğusunda bu günkü adıyla Dana Adası olarak bilinen Antik Pithyussa kenti yer almaktadır. Ovacı Yarımadasında olduğu gibi buradaki yerleşim de daha çok güney yönde olmuştur. Burası ortaçağ kaynaklarına göre Güney Fransalı tüccarların ticaret yeri olarak kullandıkları bir liman kenti olarak bilinmektedir. Dana adasındaki antik kalıntılar arasında kiliseler, mezarlar ve lahitler bulunmaktadır.
  [​IMG]

  HOLMİ HARABELERİNDEN GÖRÜNÜM

  [​IMG]

  [​IMG]

  HOLMİ HARABELERİ HAVA GÖRÜNÜŞÜ
  HOLMİ HARABELERİ

  Taşucu-Antalya yolunun 2 Km.sinde yerli halk tarafından “manastır” diye anılan yerdeki Holmi harabelerinde görülebilen kalıntılar genç roma ve erken Bizans dönemine aittir.
  [​IMG]

  BOĞSAK ADASINDAN GÖRÜNÜM


  [​IMG]

  BOĞSAK ADASI HAVA GÖRÜNÜMÜ

  BOĞSAK ADASI

  Taşucu’nun 10 Km batısında, üzerinde geç Roma ve erken Bizans dönemine ait kalıntılar bulunan ada Boğsak Koyu’nun girişindedir.
  [​IMG]

  LİMAN KALESİNDEN GÖRÜNÜŞÜ
  [​IMG]
  LİMAN KALESİ HAVA GÖRÜNÜŞÜ
  LİMAN KALESİ

  TAŞUCU’NA 7 Km. mesafede ve Taşucu-Antalya yolu üzerindedir. Osmanlı Devri Eseri Olup, 1471 Yılında yapılmıştır. Oldukça büyük boyutlu olarak inşa edilen kalenin ana giriş kapısı doğu tarafındadır.
  Genelde az tahrip görmüş tarihi kalıntılardan biridir
  [​IMG]

  TARİHİ İNCEKUM SARNICI :

  Adı geçen su sarnıcı tahminimizce Bizans yapısı zaman içinde su sarnıcı olarak kullanıldığı Osmanlı dönemi ile Cumhuriyet döneminde tam olarak kullanılmıştır.
  Bizans ve erken Roma dönemine aittir.
  [​IMG]
  [​IMG]

  TOKMAR KALESİ

  Taşucu-Antalya Karayolunun 15.Km.sinden ayrılan 4 Km’lik stabilize bir yolla ulaşılan Tokmar kalesi XII.yy. Bizans yapısıdır. Kuletepe denilen alanda inşa edilen kalenin güney duvarları yalçın kayalıklara oturur. Kuzeyinde savunma burçları vardır. Denize,Taşucu ve Akdere’ ye tamamen hakim bir konumdadır.

  [​IMG]

  AYA TEKLA BAZİKİLASI (MERYEMLİK)
  Taşucu-Silifke Karayolunun 6 Km.sinden sola ayrılan bir Km’lik bir yolla ulaşılır.
  Sanat tarihine meraklı turistlerin ve özellikle dindar Hıristiyanların uğrak yeri olan bu sit alanında AYA TEKLA BAZİLİKASI yer almaktadır.St.Paul’un kıymetli öğrencilerinden biri olan Aya Tekla, Hıristiyanlığı yaymak için Konya ve Yalvaç’ta propaganda yaparken ölüme mahkum edilince kaçıp buraya gelmiş, sonradan kiliseye çevrilen bir mağarada yaşamaya başlamıştır. Bu ünlü azizenin şehri “Meryemlik” V.yy.da bir ziyaretgah olmuş ve onun adına , yaşayıp öldüğü mağaranın üzerine bir kilise inşa edilmiştir. Bu kilisenin sadece bir parçası ayakta durmaktadır. Aya Tekla’nın saklandığı mağara ziyarete açıktır. Mağara çevresinde su sarnıcı, hamam ve antik yol kalıntıları da görmek mümkündür.
  [​IMG]
  Göksu Deltasından Görünüm

  [​IMG]
  GÖKSU DELTASI


  Goksu Deltasın da 332 çeşit kuş türü bulunmakta ve nesli tükenmekte olan bir çok sürüngenin yaşam, üreme ve barınma alanı olması nedeniyle 1990 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Göksu Deltası ayrıca , Uluslar arası RAMSAR sözleşmesi ve Bern sözleşmesi ile de koruma altına alınmıştır. Bölge ayrıca Caretta Caretta Kaplumbağalarının üreme alanı olarak ilan edilmiştir.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Taşucu Kilisesi
  [​IMG]
  Taşucu Kilisesi Taşucu Kilisesi iç görünümü
  [​IMG]
  Taşucu Tarihi Gümrük Binası

  [​IMG]

  Taşucu Reşadiye Mahallesi Tarihi Hacı Paşa Konağı
  [​IMG]
  Taşucu Reşadiye Mahallesinde Tarihi kalıntı.

  [​IMG]
  [​IMG]


   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.184
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  umarım giderim çok güzel yerler varya
   
 3. cagatay01

  cagatay01 Banned

  Kayıt:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  silifke taşucu kadar rezil bıyer yokya kıbrıstan gelırken gemıden cektımız rezıllık varya
   
 4. cagatay01

  cagatay01 Banned

  Kayıt:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bırdaha yasamak ıstemıyorum o rezilliği bıtıror ınsanı ya
   
 5. DenizinKızı

  DenizinKızı Hamiş Melek

  Kayıt:
  7 Ocak 2012
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  annemın memleketi güzel akdenizin heryeri güzel :)
   
Silifke Taşucu tanıtım,resimlerle Taşucu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. resim

  resim

  yemek tariflerinin yaninda resimleride olsa cok daha guzel olur bence...cunku cogu zaman resim olmayinca tarifide es gecebiliyoruz ama resminide gorunce karar verip yapabiliyoruz....yani kendi adima konusiyim da...
 2. Silifke Halk Oyunları

  Silifke Halk Oyunları

  yayla yolları nasıl oynanır kaşık oyunu nasıl oynanır kaşık ham çökelek silifke oyunu Silifke, Kaşık Oyunları bölgesi içinde bulunmaktadır.Silifke'nin hemen hemen bütün oyunları kaşıkla oynanmaktadır. Halk oyunları üzerinde, otuz kırk sene önce ilk araştırmalar yapıldıgında karşılıklı iki sıra halinde oynanan karşılamalar yoktu. Son zamanlarda karşılıklı iki sıra haline dönüşmüş karşılamalara...
 3. Silifke Türküleri Adını Nereden Alır ?

  Silifke Türküleri Adını Nereden Alır ?

  silifkenin yoğurdu hikayesi silifke nereye bağlı silifkenin yoğurdu türküsünün hikayesi yoğurdunun silifke türküleri ve hikayeleri Silifkenin Yoğurdu Türkmen yaşantısında önemli yeri olan yiyecektir. Türkmenler, eski dönemlerde yoğurt yapar bunu satarlardı. Günlük yaşama girerek baş yiyecek olan yoğurt, türkü ve oyun olarak gelmiş günümüze. Yoğurt, Türkmen için geçim kaynağı olması nedeniyle...
 4. silifke yöresi yöresel halk oyunları

  silifke yöresi yöresel halk oyunları

  silifke yöresi halk oyunları silifke havaları düğünleri yöresi türküleri oyun havaları video Silifke'nin dünya çapında ünlü halkoyunları yörük yaşantısını yansıtır. Silifke türküleri; Oyun havaları, zeybekler ve oturak havaları olarak üç gruba ayrılabilir. Klarnet, keman ve koltuk davuluyla çalınıp, söylenen Silifke Türküleri melodi zenginliği, kıvraklığı ile büyük beğeni toplamaktadır....
 5. Opel Allegra 2013 Resimlerle Tanıtımı

  Opel Allegra 2013 Resimlerle Tanıtımı

  2013 opel allegra tanıtımı 2013 opel allegra özellikleri 2013 opel allegra resimleri Forumumuzda daha önce tanıtımını yaptığımız 2013 Opel Allegra marka aracın resimleriyle sizleri başbaşa bırakıyoruz melekler :)

Sayfayı Paylaş