şimdi ben ne yapmalıyım...

Cevap: şimdi ben ne yapmalıyım...

Evet çok zor bir durum ama çocukların ergen dönemleri en bocaladıkları zamandır çünkü ne tam anlamıyla çocukluktan çıkmışlardır nede tam bir erişkin olmuşlardır bunun tamö ortası bir durum bu durumlarda anne ve babaların çocuklarına o dönemlerde nasıl yardımcı olmaları gerektiğini bilmeleri gerekir ilk önce bu durum karşısında çocuğunuzla anne ve baba olarak konuşmanız gerekir neden böyle onun hayatını olumsuz yönde etkileceği bir karar aldığını sormanız gerekir ayrıca çocuğunuzun arkadaş çevresi aile içindeki iletişim anne babanın dikkate alması gereken şeylerdir bence bu durumda yapacağınız en iyi şey bir uzmandan yardım almanız ve çocuğunuzun arkadaş ortamını uzaktan onun kişiliğine zarar vermeden incelemenizdir umarım en kısa zamanda herşey yoluna girer

bence herseye rağmen moralini düzeltmelisin sen böyle negatif yüklü olursan kendi kendini üzersin evdekilerde daha kötü olurlar o yuzden sorunları düzeltmeye ilk kendinden baslamalısın.

Neden okulu biraktigini anlamaya calisin belki de tek sorun okul ile ilgili bir durumdur ve okulu degistirince cozulecek birsey olabilir.Sorun sadece okumak istememesi ise bunun sonucunda ne olacagini esasli bir sekilde anlatmaniz gerekir,belkide bu karari vermesinde sizinde bilmediginiz bir neden var,arkadaslarindan tanidiginiz birileri varsa onlardan da yardim alabilirsiniz.

üzücü bir durum hele bir ebeveyin için ama lise öğrenci diyorsun onların tam o yaşta tipik yaşadıkları problemler. bence okulla konuş öğretmenleriyle dialoğa geç, arkadaşlarını davet et eve ama hepsini. o zaman onları görünce dayanamaz

Buna sanırım en iyi ben cevap yazabilirim...

bende lisedeyim ve bende okulu bıraktığımı söylemiştim ama sonra geri döndüm...Önce kararına kesinlikle saygı duyduğunuzu gösterin.O ndan beklentilerinizi değil de , ilerde onu nerde görmek istediğinizi anlatın.Ama böyle ikna etmek çin değil gerçekten onu gelecekte hayal ettiğiniz şekilde...

ve en önemlisi seçenekler sunun...
Okul değiştirmek gibi...Ama kesinlikle üzerine gitmeyin kesinlikle bu sadece ters teperr o kadar...
Ben büyüdümm demek oluyo bu biraz.Okumazsa muhtemelen çalışıcak böylece kendi parasını dolayısıyla da kendi hayatını kurmuş olacak.Bu da hayatının bütün iplerini bütün seçimlerini ele almak oluyor.Bir nevi ailenin , kendi hayatına müdahale etmesini engellemek...
Benim çocuğum bunları düşünmez,düşünemez,evde baskı yok , bilmem ne demeyin...Bunu herkes düşünür ama herkes.Ben öyle dediğimde benim ailemde çok şaşırmıştı üzülmüştü falan...Ha birde mümkünse, okumayıp çalışsa bile gene pek birşeyin değişmeyeceğini , sadece hayatının daha çok monotonlaşacağını ama ailede ki rollerin değişmeyeceğini kibarca açıklarsanız bence işe yarar

canım benim neden birden bire dedi ki böle bişeyy bence all oglunu ana ogul konuş ona neden okuması gerektiğinii anlatt okumazsaa ne olacagını da anlatt...işin zorr inş ikna edersinn yoksa ne kadar isteseden okutamazsınn...
herşey gönlünce olsun canım kendini bu kadar sıkmaa...

Geri