1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Simetrinin Bozulduğu An

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Çoğumuz, canlıların yapısında bolca bulunan proteinlerdeki amino asitlerin (bazı bakteriler hariç) L, DNA'daki deoksiriboz şekerlerinin de D konfigürasyonuna sahip olduğunu duymuştur. Bunun neden veya nasıl böyle olduğu üzerinde ise genelde pek durulmaz veya ilk başta rastlantısal olarak öyle oldu ve kalıtım yoluyla devam etti denir.
  Aslında durum moleküllerden ibaret değildir; bu çeşit bir sağ el-sol el asimetrisine (handedness) evrenin, galaksilerden tutun da atomlara kadar olan her düzeyinde rastlanır ve doğa bazı durumlarda bunlardan birini seçer (yani doğada biri daha baskındır); bu çok ilginç bir durum, çünkü bu seçimi yapması için görünürde hiçbir sebep yok gibidir. Bu çeşit bir asimetri ve değişik düzeydeki asimetrilerin birbiriyle olan olası bağlantıları gayet ünlü Handedness of the Universe isimli bir makalenin konusu ama benim tarama yapmanın inceliklerini bilmediğimden dolayı sadece adını vermekle yetineceğim:

  The Handedness of the Universe, R. A. Hegstrom, D. K. Kondepudi, Scientific American, January, 1990, 98-105

  Burada daha ziyade, molekül düzeyinde karşılaşılan bu seçimin olası sebepleri üzerinde duracağız. Simetrinin kendiliginden bozulmasi isimli yazımızda, tamamen simetrik başlangıç koşullarından, uygun bir tepkime yolağı ve diğer uygun koşullar altında, nasıl asimetrik bir sonuca, tek bir enantiomerin eldesine ulaşabileceğimizi anlatmıştık. O durumda hangi enantiomerin oluşacağı, sistemin karmaşıklığından dolayı önceden tahmin edilemiyordu. Oysa gerçek biraz daha farklıdır; çünkü enantiyomerler gerçekte, bize söylendiği gibi tam olarak eş enerjili değildir. Aralarında zayıf çekirdek kuvveti kaynaklı çok az bir enerji farkı vardır ve daha anlaşılır bir biçimde söylemek gerekirse, aradaki eneeji farkına göre bir Boltzmann dağılımı yaptığımızda, düşük enerjili enantiyomerin 1017 molekülde bir tane fazlalık gösterdiği bulunur.

  Bu, gerçekten de çok küçük bir fark ve sistemin termodinamik dengeye geldiği her durumda aradaki fark yalnızca bu kadar olacak ve bir seçilim gözlenmeyecektir. Oysa ki zaten önerilen yolak, sistemin dengeye gelmesine izin vermez. Yapılan kuramsal hesaplar, amino asitlerde L enantiyomerin, şekerlerde de D deoksiribozun daha düşük enerjili olduğunu söyler ve önerilen mekanizmadan çıkan kinetik denklemine bu enerji farkı da eklendiğinde, kuramsal olarak hep bu enantiyomerlerin oluşacağı ortaya çıkar...  Burada önerilen bu mekanizmanın doğruluğunu deney yoluyla tespit edemiyoruz, çünkü geçmesi gereken zaman çok uzun.. Ama çok şükür elimizde simetrinin yine bu şekilde bozulduğu başka sistemler mevcut.. Mesela kendisi değil de kristalleri kiral olan NaClO3 bileşiğinin kristallenmesi buna çok güzel bir örnektir. Kristallendirme herhangi bir karıştırma olmaksızın gerçekleştirilirse rasemik bir kristal elde edilir. Ama bu işlem karıştırılarak yapılırsa çok ilginç bir şekilde iki enantiyomerden biri -rastgele- elde edilir. Çok ayrıntıya girmemekle beraber karıştırma işleminin burada da bir nevi otokataliz işlevi yaptığını belirteceğim. Aynı durum, 1,1 binaftil eriyiğinin kristallenmesi sırasında da gözlenir.


   
Simetrinin Bozulduğu An konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anız

  Anız

  Ekinin biçildikten sonra toprakta kalan köklü sapını görmek ucuzluk ve berekete delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Buğday.)
 2. Ana

  Ana

  Ana görmek, her türlü hayırlara erişmektir. Annesinin kendisini doğurduğunu görmek yoksul için zenginlikle,zengin için sıkıntıyla tabir edilir. İnsanın gördüğü en hayırlı rüya, onun ana-babasını, dede ve ninesini ve diğer akrabalarını görmesidir.
 3. Moralim bozulduğunda

  Moralim bozulduğunda

  Moraliniz bozulduğunda en çok yaptığınız şey nedir?
 4. aNLa...

  aNLa...

  Ben seni degil aslinda Belki bu kadar benligimin icinde Ama benim olamamanini sevdim O kadar yakin o kadar candan Ama bir o kadarda uzaktan bende bi hasret oluşunu sevdim Sen benim olmadin ki Ben senin başkalarinin olurkenki gozlerini sevdim Hep ayni masumluğu Yumusak ellerini birturlu tutamamayi sevdim Ben hep senin yakinlarinda Ama hiç yaninda olamamayi sevdim Ben seni değil bitanem...
 5. moralimiz bozulduğunda ne yapmalıyız

  moralimiz bozulduğunda ne yapmalıyız

  moralimiz bozulduğunda ne yapmalıyız lütfen yardımcı olur musunuz bana ?

Sayfayı Paylaş