Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sims Huhner Testi Kimlere Uygulanır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sims huhner testi nedir,sims huhner testi kimlere yapılır,ilişki sonrası test nedir,ilişki sonrası test ne için yapılır,ilişki sonrası test hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Sims Huhner Testi (postcoital test, ilişki sonrası test) , ovulasyona (yumurtlamaya) yakın günlerde planlı cinsel ilişkiden 1-12 saat sonrasında servikal mukus (rahim ağzındaki salgı) alınarak mikroskopla içerisinde ne kadar canlı sperm olduğunun sayılması esasına dayanır.

  Test sırasında rahim ağzındaki sümüksü maddenin (mukus) uzama kabiliyetine bakılır. Mukus bu dönemde ortalama 10 cm’ye kadar uzayabilir. Mukusun bu kadar uzaması da ovulasyon döneminde olunduğunu gösterir (Spinn-Barkeit Testi).

  Mukus kalitesi iyi değilse diğer testlerle ovulasyon günü tespit edilerek test tekrarlanır. Kötü mukus kalitesi gebelik şansını azaltmaktadır.

  Kalitesiz mukusun düzeltilmesi için östrojen tedavisi yapılabilir. Eğer buna neden olarak enfeksiyonlar düşünülüyorsa kültür alınıp sonuca göre antibiyotik tedavisi yapılabilir.

  Mikroskop altında bir büyütme sahasında 1 -10 adet hareketli spermin bulunması alt sınır olarak kabul edilmektedir.

  Pozitif sonucun güvenirliliği tartışılmaz, ama negatif testin değerlendirilmesi daha zordur. Çünkü post koital testte hiç sperm yokken, karın içinden alınan sıvılarda (laparoskopi ile) yeterli sayıda spermin tüplerden geçtiği ve gebeliklerin olduğu gösterilmiştir.

  Rahim ağzındaki mukus içerisinde enfeksiyon ve antikorlar nedeniyle sperme karşı oluşmuş olumsuz bir ortamın gösterilmesi için basit bir yöntem olması açısından doktorunuz postkoital test yapabilir.

  Bu test sırasında mukus kalitesinin değerlendirilmesi (Spinn - Barkeit Testi) hormonların etkisinin de iyi bir göstergesi olabilir. İyi bir servikal mukozanın her şeyden önce östrojen seviyesi ile ilgilidir.

  Ayrıca mikroskop altında incelenen mukusun "eğrelti otu" görünümünde olması da ovulasyonun diğer bir bulgusudur. Bu işleme de "Fern testi" adı verilir.


   
Sims Huhner Testi Kimlere Uygulanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mikroenjeksyon nedir?kimlere uygulanır

  Mikroenjeksyon nedir?kimlere uygulanır

  mikroenjeksiyon nasıl yapılır mikroenjeksiyon kimlere uygulanır aşılama yöntemi kimlere uygulanır İnseminasyon daha çok rahim ağzına ait problemlerin bulunduğu, sperm sayısında ve hareketliliğinde hafif bozuklukların bulunduğu veya çifte ait hiçbir problemin bulunamadığı açıklanamayan kısırlık durumlarında uygulanmaktadır. İnseminasyon için erkekten alınan sperm sıvısı laboratuvar...
 2. mikroenjeksiyon nedir kimlere uygulanır

  mikroenjeksiyon nedir kimlere uygulanır

  mikroenjeksiyon nedir morfoloji nedir sperm morfoloji embriyo 0 Klasik tüp bebekte yumurta ve sperm hücresi karşı karşıya getirilerek sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesi beklenir. Ancak erkek sperm hücrelerinin sayısı, hareketliliği, normal yapıdaki sperm hücre yüzdesi (morfoloji) yumurta hücresini dölleyebilecek yeterlilikte değilse, tek bir sperm hücresi özel bir aletle çok ince cam...
 3. Kapsül Endoskopi nedir? Kimlere uygulanır?

  Kapsül Endoskopi nedir? Kimlere uygulanır?

  kapsül endoskopi kapsül endoskopi fiyatı ücreti fiyatları fiyatı Kapsül endoskopi Kapsül endoskopi, özellikle ince bağırsağı görüntülemek amacıyla geliştirilmiş invaziv olmayan bir görüntüleme yöntemidir. Kullanım alanları gizli bağırsak kanaması, Crohn hastalığı şüphesi ve ince bağırsak tümör veya poliplerinin araştırılmasıdır. ışlem öncesi 12 saatlik açlık gerekmektedir. Yaklaşık 8...
 4. Ofis Histeroskopi Kimlere uygulanır?

  Ofis Histeroskopi Kimlere uygulanır?

  ofis histeroskopi nedir,ofis histeroskopi nasıl yapılır,ofis histeroskopi ağrılı bir işlemmidir,ofis histeroskopi hakkında bilgiler Ofis Histeroskopi muayenehane veya klinik ortamında yapılan, genelde herhangi bir anestezi gerektirmeyen, rahim içinin bir kamera ile görüntülenmesini sağlayan son derece rahat, kolay ve önemli bir işlemdir. Yöntemin ismi; ofis- muayenehanede olabilen,...
 5. Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanır?

  Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanır?

  embriyo donasyonu nedir,embriyo donasyonu kimlere yapılır,embriyo donasyonu nasıl bir işlemdir,embriyo donasyonu hakkında bilgiler Çiftin her ikisinde de bir infertilite problemi varsa Kadında Rahmi olupta erken menapoza girmiş kadınlara, Menapozdaki kadınlara, Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıkları alınan kadınlara, Radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle yumurtalık etkinliği...

Sayfayı Paylaş