Sinan Çetin kimdir

M

Misafir

Forum Okuru
Sinan Çetin kimdir
sinan çetin kimdir
sinan çetin kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler, kısaca hayatı hakkında özetler burda arkadaşlar.
Günümüzün en popiler yönetmenleri arasında gelen başarılı isim Sinan Çetin ve hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda Melek'ler.


Sinan Çetin 1953 yılında Kars’ta dünyaya geldi. 70’li yıllarda resim ve fotoğraf alanında amatör çalışmalar yaptı. Sinemaya 1975 yılında Zeki Ökten’in çektiği HanzoŞerif Gören ve Atıf YılmazHacettepe Üniversitesi Sanat tarihi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Baskın ve ardından Halı Türküsü adlı belgeselleri yönetti. 1980uzun metrajlı filmi Bir Günün Hikayesi ni çekti ve bu film 1982 Antalya Film Festivali'nde En iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. Daha sonra peş peşe Çiçek Abbas, 14 Numara, Çirkinlerde Sever , Berlin in Berlin gibi ödüllü filmleri yönetti. Bu arada reklam filmleri ve müzik klipleride yöneten Sinan Çetin, düzene karşı eleştirisini dile getirdiği Komiser Şekspir ile büyük bir gişe hasılatı sağladı. Sinan Çetin’in kendi filmlerini çektiği Plato filmcilik adlı bir şirketi bulunmaktadır. Sinan Çetin evlidir ve Cemil Rafael, Sinan Orfeo ve Sahara Tess isminde 3 çocuğu bulunmaktadır. adlı filmde asistanlık yaparak başladı. Daha sonra yönetmen ile birlikte çalıştı. 1977 yılında yılında ilk
Filmleri

1975 - Hanzo (Asistan)
1980 - Bir Günün Hikayesi
1982 - Çiçek Abbas
1982 - Çirkinlerde Sever
1985 - 14 Numara
1986 - Prenses Gökyüzü (Yönetmen)
1993 - Berlin in Berlin
1995 - Bay E (Yönetmen)
1999 - Propaganda
2001 - Komiser Şekspir
2002 - Banka (Yönetmen)
2002 - Mumya Firarda (Aktör)
2004 - Okul
2004 - Romantik
2005 - Pardon
2005 - Şans Kapıyı Kırınca (Aktör)


Televizyon Dizileri

2004 - Avrupa Yakası
2006 - Sahte Prenses


Yönettiği Belgeseller

1977 - Baskın
1977 - Halı Türküsü


Aldığı Ödüller

1982 Antalya Film Festivali - Bir Günün Hikayesi -En İyi Kadın OyuncuTÜRK SİNEMASININ ELE AVUCA SIĞMAYAN SIRADIŞI YÖNETMENİ SİNAN ÇETİN, ŞU SIRALAR KOMSER ŞEKSPİRE OLAN YOĞUN İLGİDEN DOLAYI OLDUKÇA MEMNUN GÖRÜNÜYOR
Sinan Çetin mesleki kariyerine Zeki Ökten’in “Hanzo” filmine asistanlık yaparak başladığında henüz 22 yaşında idi. Fotoğraf meraklısı ve sinema tutkunu bir gençti. Farklı bir sinema anlayışı vardı. Söyledikleri ile, yaptığı filmler ile hep olay adam oldu. 26 yıla 11 uzun metrajlı film sığdırdı. Komedi ile başladığı filmlerinde erotizmden korkuya, dramdan maceraya kadar her öğeyi kullandı. Sinemayı sanayi olarak kabul etti. Ondan para kazanmayan yönetmen eşektir diyerek tepkileri üzerine çekti. Ama o yolundan dönmedi. “Propaganda” ile başlattığı devlet-birey ilişkisini sorguladığı filmlere “komser şekspir” filmi ile devam etti. Kadir İnanır, Müjde Ar, Okan Bayülgen, Pelin Batu, Özkan Uğur ve Gazanfer Özcan gibi dev bir kadroyu bir araya getiren "Komser şekspir", Çetin'in yine "hakim devlet ideolojisine" sert eleştiriler fırlattığı, bir yandan da izleyicisine kah duygusal kah komik anlar yaşattığı bir yapıt oldu.


KAZANDIĞINI SİNEMAYA YATIRAN BİR SİNEMACI


Sinan Çetin'in en önemli özelliklerinden birisi de kazandığını sinemaya ve teknolojiye yatırması. Ama o bunun çok da abartılacak bir şey olmadığı kanısında. "Ben başka bir iş bilseydim onu yapardım" diyor, "Mesela borsadan anlasam borsaya yatırırdım. Ne bileyim? Başka bir işten daha çok para kazanacağımı bilsem ona yatırırdım. Ama ben sinemadan başka bir şey bilmiyorum. Fakat belki bunun bütün nedeni şu olabilir: yıllar evvel son derece kötü teknolojik koşullarda çalıştım ve teknoloji beni neredeyse verem etti. Yıllarca “Allah'ım bu masalarda montaj mı yapılır!', 'Allah'ım bu negatifler burada mı yıkanır!” dedim. “Bir kareyi dondurup üzerinden mat almak 15 günümüzü alırdı. Şimdi teknolojiye para yatırmamın tek nedeni bütün bu işleri kolaylaştırması. Yani kendi keyfim için yapıyorum.”


TÜRK SİNEMASI PROJESİ


Sahibi olduğu Plato filmcilik şu günlerde bir hayli meşgul. Çünkü özel bir kanalla yapılan anlaşma sonucu 10 eski Türk filmi yeniden çekildi. Dünyada, gelişmiş ülkelerde yapılan remaking projesi Türkiye'de ilk defa geçekleştiriliyor. Sinan Çetin ve Mustafa Altıoklar tarafından şekillendirilen projede filmler, kullanılan dil, dekorlar ve kostümler güncelleşerek, seyirciye günümüzde mantıksız gelebilecek bölümler çıkarılarak yeniden çekiliyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Misafir
M
Üst