1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sınavda Netlerinizi Arttıracak Sınav Teknikleri

  Konu, 'Rehberlik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Sınavda, bilmek kadar bilgiyi soruda kullanabilmek de önemlidir. Çünkü çoğu öğrenci, genellikle bu teknikleri uygulamadıkları için cevabı bildikleri halde soruda yapamazlar. Ve sonuçta sınavdan sonra Aslında ben 5-10 net daha fazla yapabilirmişim, bu cevapları biliyordum ama nasıl kaçırdım hayret derler.
  Bu nedenle aslında sınavda insanların başına bela olan sorular bilmedikleri değil, (onları boş bırakırlar) bilip yapamadıkları sorulardır. Çünkü o soruları bilirsiniz ama, teknik hatalar yaptığınızdan dolayı yanlış yaparsınız.
  İşte aşağıdaki teknikler, sizin netlerinizi artıracak ve bilginizi soruda tam olarak kullanmanızı sağlayacaktır.

  Sınavda nereden başlamalıyım?

  Her şeyden önce sınavda denemelerdeki alışkanlığınız neyse oradan başlamanız lazım. Bununla birlikte, sizin için puan olarak hangi ders daha yüksekse kesinlikle o dersten başlamalısınız.


  Sorulara nasıl konsantre olabiliriz?
  Size bir sınav için gereken en temel soruyu soruyorum: Sınavda hangi soruya odaklanılır?
  Sınavda, sadece çözdüğünüz soruya odaklarnırsınız.
  Bir önceki soru ya da bir sonraki soru sizi hiç ilgilendirmez.
  Çünkü sınavı birer soru birer soru yaparak kazanırsınız. Sınavı bir bütün olarak görmeyin. Her bir soru sadece bir sorudur.
  Kaç soru yapmanız gerekiyorsa sınavı o kadar parçaya bölün..
  Örneğin OKS"ye giricekler sınavı 100"e bölmeliler. Yani sınav 100 ayrı sorudan oluşmaktadır.
  SBS için 6. sınıflar 80, 7. sınıflar 90
  ÖSS için de 180"e bölebilirler.
  Ve her bir soruya ayrı ayrı konsantre olun
  Çünkü bütün sorular birbirinden bağımsızdır.
  Bir bütünü parçalara böldüğünüzde hem daha rahat olursunuz hem de daha konsantre olursunuz.

  Konsantre olmanın anahtarı şimdide olmaktır
  . Şimdide değilseniz ya geçmiştesinizdir ya da gelecektesinizdir. Bu nedenle sınavda soruları çözerken kendi kendinize Şimdi 10. sorudayım, şimdi 11. sorudayım diye telkinde bulunun. Bu sizi çözdüğünüz soruya etkin bir şekilde odaklayacak ve konsantrasyon gücünüzü artıracaktır.

  Sınavda dikkatsizliklerin en temel sebebi, soruyu okurken gözün cevap şıklarına takılmasıdır
  . Bu da, soruları gerektiği gibi anlamamızı engeller. Çünkü zihin konsantre olduğu zamanlarda sadece bir noktaya sabitlenir. Hem soruya hem cevaba bakarasınız hem soruyu hem de cevabı tam olarak anlayamazsınız. Önemli noktaları kaçırırsınız ve sınavdan sonra Aa hayret, "değildir"i fark etmemişim, "çıkarılamaz" ifadesini atlamışım gibi cümleler söyleriz. Bu nedenle sınavda sadece çözdüğünüz soruya odaklanın.
  Daha da ileri gidersek sınavda hangi soruyu çözüyorsanız o sorunun soru kısmındaysanız soru kısmına odaklanın cevap kısmı o anda sizi ilgilendirmez. Cevaba geçtiğinizde cevap kısmına odaklanın.

  Şıkları sonuna kadar okuyun

  Bir soru son şıkta biter. Yani ÖSS için E şıkkı diğerleri için D şıkkında biter.
  Cevapları kesinlikle sonuna kadar okuyun hiçbir cevaba balıklama atlamayın.
  Bilgi sorularında dikkatsizliği en aza indiren yöntem

  Bilgi sorularında, dikkatsizlik oranınızı en aza indiren en etkin yöntem, okurken, cevaba elinizi ya da bir kâğıt parçasını kapatmaktır. O zaman isteseniz de gözünüz cevaba kaymaz, soruyu tamamen okursunuz ve en etkili bir şekilde anlarsınız.

  Önemli bilgilerin altını çiz

  Sorulardaki önemli bilgilerin altını çizerseniz görsel dikkatinizden kaçan bilgiler dokunsal dikkatinizden kaçmaz.

  Bir sorudaki en önemli ifade nedir?

  Bir sorudaki ön önemli ifade en son ifadedir. Soruda neyin istendiği çoğunlukla en son ifadede belirtilir. Bu ifadeyi balon içerisine alarak özel olarak dikkatinizi verin. Çünkü beynimiz, çoğunlukla değildir, çıkarılamaz gibi olumsuzlama ifadelerini olumlu algılamaya eğilimlidir. Ve olumsuzlamalardan dolayı çok sayıda soru kaçırılır.

  Problem sorularını nasıl okumalı?

  Bu sorulardaki verileri mutlaka yanlardaki boşluklara yazın ve çözerken bütün işlemlerinizi zihninizden değil, yazarak yapın. Böylelikle işlem hatası yapmazsınız.

  İki şıkka indirdim ama hangisi doğru?

  Bilgi sorularında, iki şıkka indirdiğinizde, çoğunlukla ilk aklınıza gelen doğrudur. Kesin, yüzde yüz emin olduğunuz bir mantığa dayanmadan ilk aklınıza gelen şıkkı değiştirmeyin veya gerekirse soruyu tekrar okuyun. Bunu denemelerden de bilebilirsiniz. İstisna da olsa bunun tam tersi olan arkadaşlarımız da vardır ve onlar kendilerini bilirler..

  Uzun paragraf sorularını nasıl okumalı?

  Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Ve özelikle bu sorularda çeldiricilerin çok olduğunu bilerek soruları çözün�

  A ve B şıklarına dikkat!

  Özellikle çeldirici cevaplar bu sıklarda gizlidir bu nedenle bu şıklarda daha dikkatli olun.

  Hatırlayamadığımız soruları nasıl geçebiliriz?

  Hatırlayamadığınız sorulara daha sonra dönmek için yanına bir soru işarete koyun ve geçin. O soruyu sonra hatırlayabilirsiniz. Ancak, o soruda zaman kaybederseniz daha rahat yapabileceğiniz soruları kaçırabilirsiz.

  Sorulara yaklaşım: Önyargı ile yaklaşma

  Soruları çözerken sorunun ne istediği önemlidir.
  Siz Soruda bir hinlik var mı acaba diye düşündüğünüzde sorunun sizden istemediği bir mantığa kaymaya başlarsınız.
  Sorulara önce düz, basit bir mantıkla yaklaşın ve sorunun sizden ne istediğine yoğunlaşın.
  Sizin soruyu nasıl anlamak istediğiniz değil, sorunun sizden ne istediği önemlidir. Aslında daha önemlisi soruyu hazırlayan insanların bakış açısıyla bakmaya çalışın.

  Sınavda nasıl dinlenelim?

  Sınavda her bir bölümü bitirdikten sonra 5-10 saniye dinlenebilirsiniz. Ayrıca sınavın yarısında da yine 20-30 saniye dinlenebilirsiniz.
  Bu dinlenme sürelerinde;
  Gözlerinizi kapatın ve gözlerinizi dinlendirin.
  Derin nefes alın biraz içinizde tutun ve yavaşça verin.
  Suyunuzdan için.
  Kaşlarınızın üzerine masaj uygulayın.
  Etrafınızdaki kişileri rahatsız etmeden gerinin. Streching, yani gerinme iyi bir rahatlama yöntemidir.
  Kendinize, her şey iyi gidiyor gibi pozitif telkinlerde bulunarak kontrolün elinizde olduğunu hatırlayın
  Unutmayın, iyi dinlenirseniz daha konsantre ve rahat olursuz. Bu da size daha çok net yaptırır.


   
Sınavda Netlerinizi Arttıracak Sınav Teknikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deneme sınavları

  Deneme sınavları

  Deneme sınavlarının ne faydası var? Deneme sınavları bilgi, beceri, zaman kullanımını ölçmemizi sağlayan en önemli fırsatlardandır. Kaygı durumumuzu, stres faktörlerini deneme sınavlarına girerek aşabiliriz. Deneme sınavları, gerçek sınavın provasıdır ve öğrencileri gerçek sınava hazırlar. Tiyatrocular sahneye çıkmadan önce sergileyecekleri oyunu defalarca prova eder ve hata yapma...
 2. hayallerin sınavı

  hayallerin sınavı

  Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğluna kadar uzanır. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası.. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı...
 3. ehliyet sınavı

  ehliyet sınavı

  ehliyet duasi ehliyet sınavı zormu almanyada sinav sorulari almanyada sinavi sinav sorulari almanya melekler temmuzda ehliyet alacak olan varmı bn yeni kursa yazıldım ya da daha önce almış olan varsa yazsın lütfen kolaymı zormu bnce bni biraz motor zorluyacakmış gbi geliooo :angel:
 4. Sınav sınav sınav...

  Sınav sınav sınav...

  Offf hiç boş kalmıyorum üzülmek için hep bişeylerim oluyo. Şimdi de 2. tercih zamanı geldi tercih yapmak istiyorum ilk tercihi yapmadım. Ama ya yine olmazsa diye tereddütteyim:S. Sıkıldım bunaldım bu sınavlardan artık bu senede olmazsa seneye tekrar giricek cesareti bulurmuyum bilmiyorum en baştan tekrar ders çalış test çöz... Artık bunları duymak istemiyorum bi kazansam artık şu üniversiteyi...
 5. Sınav.

  Sınav.

  04.05.2012 günü hayatbilgisi sınavından kaç alacağım.

Sayfayı Paylaş