1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Sindirim Sistemi Organları ve Görevleri Hakkında Bilgiler...

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  sindirim sistemi nedir organları görevleri nelerdir yapısı işleyişi hangi organlardan kanımıza geçer ile ilgili bilgiler burada melekler Yediğimiz yiyeceklerden vücudumuza yararlı maddelerin geçişini sağlamak için besinleri sindiririz melekler :) Az yesek te çok yesek te kural bu ,değişmez. :) Yani ha bir tabak çorba içmişiz,ha bir tabak zeytinyağlı yaprak sarması yemişiz aynı :) Peki sindirim sistemimiz hangi organlarımızla çalışıyor ? Aşağıda ki makalede sindirim sistemine yardımcı organlarımız ile ilgili bilgiler bulacaksınız. :)


  < Konu Resmi..>


  Ağız ve Dişler: Besinlerin dişler yardımıyla parçalandığı, mekanik sindiriminin yapıldığı yerdir. Ağızda besinleri ıslatıp yumuşatan tükürük salgısı bulunur. Tükürük salgısı içindeki enzimler karbonhidratların kimyasal sindirimini de gerçekleştirir.

  Yutak: Yutağın görevi ağız boşluğuyla yemek borusu arasında bir kapı oluşturmaktır. Yutağın bir özelliği de soluk borusu ve yemek borusu arasında bir bağlantı bulundurmasıdır. Ağızdan nefes alabilmemizin dedeni budur.

  Yemek Borusu: Yemek borusu da sindirim gerçekleşmeyen bir bölümdür. Yemek borusundaki kaslar peristaltik hareket denilen br yöntemle besinleri mideye doğru iter. Bir insan baş aşağı halde duruyor olsa bile yutkunabilmektedir.

  Mide: Midede besinler mekanik ve kimyasal sindirimi gerçekleştirilir. Mide, kasılıp gevşeme hareketleri Sindirim Sistemiyaparak besinleri mekanik olarak sindirmektedir. Bu yöntemle bulamaç haline getirilen besinler daha sonra kimyasal sindirime uğrarlar.Mide özsuyu içinde bulunan mide asidi ve bazı enzimler kimyasal sindirimi gerçekleştirir.Midede sadece proteinlerin kimyasal sindirimi gerçekleştirilmektedir.

  İnce Bağırsak: On iki bağırsak, boş bağırsak ve kıvrımlı bağırsak olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İnce bağırsağa pankreas ve karaciğerden gelen enzimler dökülmektedir. Bu sayede karbonhidrat, yağ ve proteinlerin kimyasal sindirimi tamamlanmış olur. Artık en küçük parçalarına kadar ayrılan besinler kana geçebilecek hale gelmişlerdir.İnce bağırsak yüzeyindeki emici tüyler besinleri emerek kan damarlarına aktarırlar.

  Pankreas: Pankreas öz suyunu salgılar. Pankreas öz suyu proteinlerin, karbonhidratların ve yağların kimyasal sindirimini gerçekleştiren enzimler içerir

  Karaciğer: Safra adı verilen bir salgı üretir. Safra salgısı bir kanal yoluyla, yağların kimyasal sindirimini gerçekleştirmek üzere ince bağırsağa gönderilir.

  Kalın Bağırsak: Kalın bağırsakta sindirim gerçekleşmez. Sindirilmiş besinlerden geriye kalan posa kalın bağırsakta ilerlerken su ve minerallerin emilimi gerçekleştirir.

  Anüs: Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılamayan bölümlerinin dışarı atılmasını sağlar.


   
Sindirim Sistemi Organları ve Görevleri Hakkında Bilgiler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Canlılarda Sindirim Sistemi

  Canlılarda Sindirim Sistemi

  CANLILARDA SİNDİRİM SİSTEMİ | Canlılar enerji ihtiyaçlarını karşılamak için beslenmek zorundadır. Fakat bazen dışarıdan besin almak tek başına yeterli olmaz. Çünkü büyük besin molekülleri hücre zarından geçemezler. Besinlerin hücre zarın-dan geçebilecek büyüklüğe kadar parçalanmasına sindirim, bu olayın gerçekleştiği sisteme de sindirim sistemi denir. Sindirim olayının gerçekleşebilmesi için...
 2. Yutak'ın sindirimdeki görevleri nelerdir,

  Yutak'ın sindirimdeki görevleri nelerdir,

  Yutak, yutağın sindirimimizdeki ne gib görevleri vardır konu hakkında yazı var ı sağolun.
 3. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Görevleri Hakkında Kısaca Bilgiler

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Görevleri Hakkında Kısaca Bilgiler

  Kültür ve Turizm Bakanlığının Görevleri Kısaca Kültür ve Turizm Bakanlığının Görevleri Nelerdir Sevgili melekler, 2008 yılından itibaren internetten tanıtım ve pazarlama konularına ağırlık veren Kültür ve Turizm Bakanlığının görevleri ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz sizlere... :) Kültür ve Turizm Bakanlığının görevleri şunlardır a) Millî, manevî, tarihî, kültürel ve turistik...
 4. Klavyede End Tuşu Yeri ve Görevleri Hakkında Bilgi

  Klavyede End Tuşu Yeri ve Görevleri Hakkında Bilgi

  Klavyede End Tuşu Klavyede End Tuşu Nerede Sevgili melekler, Klavyede End Tuşu Nerede merak eden ve end tuşu ile ilgili bilgi almak isteyen herkesi sayfamıza davet ederken bir önce ki konumuzun da klavyede del tuşu yeri olduğunu da hatırlatalım...:) End tuşu nerede Endtuşu Home tuşu ile altaltadır End tuşlarının kullanımı… End Tuşu End tuşu yukarıda söylediğimiz gibi Home tuşu ile...
 5. Sindirim Kanalının Divertikülleri Hakkında Genel Bilgiler

  Sindirim Kanalının Divertikülleri Hakkında Genel Bilgiler

  bu konu;sindirim sistemi hastalıkları,mide hastalıkları hakkında bilgiler vermektedir Bağırsak duvarının dışarıya doğru kesecik halinde çıkmasına divertikül denir.Sindirim kanalının hemen hemen bütün kısımlarında divertiküle rastlanmaktadır. Sindirim kanalının her yanında görülebilirse de, en çok kalınbağırsakta oluşur.Divertiküler hastalık endüstriel gelişmenin ve batı toplumunun bir...

Sayfayı Paylaş