Sinek ısırmasına ne iyi gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Sinek ısırmasına ne iyi gelir?
Sivrisinek ısırığının ne kadar kaşıntırdığını bilmeyeniniz yoktur herhalde. İnsan kaşıntıdan deliye dönecek seviyeye ulaşabilir hele birde uykuda iseniz

Aşağıda paylaştığımız yöntemler her ne kadar doğal ve bitkisel yöntemler olsalar da her insanın vücut yapısı, alerjik durumu nedeniyle vb sebeplerle çeşitli tepkiler ve farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle oluşabilecek farklı durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun.( Not: Başka bir şey tarafından ısırılmış olabileceğinizi de göz ardı etmeyin)BUZ TERAPİSİ: Sivrisineklerin ısırdığı bölgelere buz koyun. bu yöntem hem kaşıntıyı azaltacak hem de şişme ve kızarıklığı önleyecektir.
AROMATİK YAĞLAR: Kaşınan bölgeye çay ağacı ya da lavanta yağı sürün. Kaşıntı hissini azaltacaktır.
ELMA SİRKESİ: Sivrisineklerin ısırdığı bölgelere elma sirkesi sürebilirsiniz. İçindeki asit sayesinde kaşıntı hissini dindirecktir.
BAL: Oldukça şifalı bir gıda olan bal, yapısındaki anti-enflematuar özelliği sayesinde kaşıntı ve kızarıklıklara iyi gelir.sinek_isirigina_ne_iyi_gelir_h2211.jpg

POŞET ÇAY: Gözaltı şişliklerine iyi gelen çay banyosu, ısırıklara ve kaşıntıya da iyi gelir.
KARBONAT: Sirisinek ısırıklarına karbonatın iyi geleceği aklınıza gelir miydi? İçeriğindeki sodyum bikarbonat sayesinde cilt yüzeyindeki hassasiyeti gidererek kaşıntı hissini dindirir.
FESLEĞEN: Güçlü bir aromaya sahip olan fesleğenin de kaşıntılara iyi geldiği biliniyor.
LİMON: Anti bakteriyel etkisi sayesinde limon suyu hem sivrisinek’in bıraktığı mikrobu kırar hem de kaşıntıyı alır.
NANE: Diş macununun kaşıntıya ve yanmaya iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Bunun temel nedeni içeriğindeki nane aromasıdır. Kaşınan bölgeye nane sürdüğünüzde nasıl ferahlattığını göreceksiniz.
MUZ: Muz püresinin de kaşıntıya iyi geldiği söyleniyor.
SÜT VE SU: Sütü sulandırarak cildinize uygulayın, kaşıntı hissiniz azalacaktır.
ALOE: Güneş lekelerine iyi gelen Aloe Vera’nın kaşıntıya da iyi geldiği söyleniyor.

Sirke

Özellikle elma sirkesinin içerdiği asit sayesinde ısırıklara iyi geldiği söylenmektedir. Pamuğa damlatarak elma sirkesini ısırıklara uygulayabilirsiniz.

Sivrisinek ısırmalarına iyi gelir Sütün rahatlatıcı etkisi yazın en büyük baş belalarından sivrisinek ısırmalarına da çare oluyor. Sütü su ve biraz tuzla karıştırın ve sinek ısırıklarının üzerine sürün. Kaşıntı ve kızarıklık anında kaybolur.
 
Geri
Üst