1. aysil

  aysil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0

  Sınır Çizmek

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aysil tarafından paylaşıldı.

  Herhangi bir kişi olay ya da durumdan uzak durduğunuz ve kendinizi fazla incinmiş ya da aşırı zorlanmış hissettiğiniz oldu mu? Bazı deneyimleriniz sizi rahatsız ediyorsa bir miktar sınır çizmenin zamanı gelmiş olabilir. İyi sınır çizmek sağlıklı bir şeydir. Ama kesinlikle kaba yanlış ya da hatalı bir şey değildir. Çoğu insan bir başkasının hislerini incitmesi ihtimaline karşı açıkça konuşmaz ya da sınır çizmez. Ne var ki bizi bir şekilde incitmiş birinden uzaklaştığımızda genellikle kendimizi kırgın ve üzgün hissederiz. Açıkça konuşmamak sizi inciten insanın duygulanımsal mutluluğunun kendi duygulanımsal mutluluğunuzdan daha önemli olduğu mesajını verir! Sonuç olarak başka bir insanın duygularına zarar gelmediği için mutlusunuzdur; ama kendi duygularınız incinmiştir!
  İyi çizilmiş sınırlar sizi incinmekten korur ve kendi ortamınızda güvende hissetmenizi sağlar. Ayrıca diğer insanların sizin nezdinizde konumlarını bilmelerine yardımcı olur ve onlara neyi isteyip neyi istemediğinizi gösterir. Sınırlar sizi diğer insanlardan ayırır.

  İyi bir duygulanımsal sınır kendimize ait hislerimiz ve tepkilerimiz olduğunu doğrular. Yaşamımızdaki durumlara / diğer insanlara tepki verme biçimimiz algılarımıza deneyimlerimize geçmişimize değerlerimize ve ilgi alanlarımıza dayanır. Benzer tepkiler veren insanlar bulabiliriz; ama hiç kimse bizimle tamamen aynı tepkiyi veremez. Her insan farklıdır!


  İnsanların bize duygulanımsal açıdan nasıl davrandıkları söz konusu olduğunda hepimizin güvenli ve kabul edilebilir bulduğumuz sınırlarımız vardır. Ben gençken arkadaşlarımın gözlük takmamla ilgili iğrenç şakalar yapmalarına göz yumardım. Bu beni o zamanlar çok üzerdi; çünkü yol yordam bilmezdim. Ne var ki artık yetişkin biri olarak hiç kimsenin dış görüntüm hakkında yorum yapma hakkına sahip olmadığını biliyorum ve bu olay bugün olsa “Dış görüntüm seni hiç ilgilendirmez; yorumlarını kendine saklarsan memnun olurum” diye yanıt veririm. Ayrıca yetişkinlikte çevremde sevimsiz yorumlarda bulunan kişilerin olmamasını tercih edebiliyorum!


  Aşağıda zayıf duygulanımsal sınırlara örnekler yer alıyor:
  1–) Bir başka insana katılmadığınız halde katılıyormuş gibi görünmek

  2–) İnsanlara para ya da kişisel eşyalarınızı ödünç vermek ve bunların iade edilmesini istediğinizde sesinizi çıkarmamak


  3–) Gerçek duygularınızı saklamak (İçten içe çok üzülürken üzülmediğinizi söylemek)

  4–) Gitmek istemediğiniz halde hiç kimseyi hüsrana uğratmamak için bir partiye/geceye katılmak

  5–) Kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmek

  6–) Patronunuzu hüsrana uğratmak istemediğiniz için uzun saatler çalışmak

  7–) Düzenli olarak sağlıklı beslenmemek

  8–) Kendinizi sınırlarınızın ötesine geçmeye zorlamak

  Bir koç olarak da sınır çizmek zorunda olduğumu öğrendim. Eskiden hastalarımın bana istediklerini söylemelerine izin verirdim; ama artık duygulanımsal ihtiyaçlarımı ikinci plana itmiyorum. Bir müşteri koçluk seansı süresince bana sinirlenip bağıracak olursa buna bir sınır koyuyorum. İnsanlar elbette sinirlenebilirler; ama düşmanlık kabul edilemez. Gerçek şu kisınırlarınız ihlal edildiğinde sessiz kalmanın kimseye faydası yoktur.

  Önemli olan nokta şu; birine size kırıcı biçimde davranma izni verdiğinizde karşınızdaki kişi bunun kabul edilemez bir davranış olduğunu öğrenemez. Kendinizi korumak ve sağlıklı sınırlar çizmek her iki taraf için de gereklidir.

  Diğer insanlara hangi davranışları kabul edilir hangilerini kabul edilmez bulduğunuzu öğretmeyi bir kez öğrendiğinizdebazılarının bu talebe kolayca uyum sağladığını göreceksiniz bazıları ise size kötü davranmaya devam edebilirler. Mesajınızı karşı tarafa iletmek için şu ifadelerin birkaçını kullanmayı deneyin:

  1) Benimle bu şekilde konuştuğunda çok rahatsız oluyorum. Lütfen buna son ver.

  2) Sesini alçaltmanı rica ediyorum.

  3) Söylediklerini kabul etmem mümkün değil. Lütfen buna son ver.

  4) Sinirlendiğinde bana bağırman gerekmiyor.

  Sınır çizmek kendi ortamınızda güvende hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu özsaygıyı göstermenin bir yoludur. Ve unutmayın; siz kendinize saygı duyarsanız insanlar da size saygı duyarlar!

  Kendi kişisel sınırlarınızın ne olduğunu bulmak için kendinize şu soruları sorun:

  • Yaşamımda / ilişkilerimde neyi istemiyorum?

  • Hangi davranışlar beni incitiyor?

  • Kendimi iyi hissetmem için çevremdeki insanların nasıl davranması gerekiyor?

  Yanıtlarınızın listesini oluşturun ve sınırlarınızı kendinizi son derece güvende hissettirecek kadar büyütün. Sınırlarınız zamanla mükemmelleşir. İyi sınırlar sürekli bakım ister; ama yaşam kalitenizi de yükseltir.


  Lisa PHILLIPS


   
Sınır Çizmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çizmek

  Çizmek

  Rüyada ustura ile kulaklarini çizdigini veya çizdirdigini görmek, üç sekilde yorumlanir: Zaaf, mal, ferah. Vücudundan bir yeri ustura ile çizdirip bundan kan çikmadigini gör-mek, istemedigi bir emrin olacagina delalet eder. Bazi yorumculara göre: Ustura ile çizmek, bir kimse ile bir sarta girdigine delalet eder. Eger çizilen yerden kan akmazsa sart yerine gelmez. Bu rüya çocuklar için terbiye...
 2. daire çizmek

  daire çizmek

  İşyerinizde elde etmek istediğinizden daha az bir başarı elde edeceğinizin işaretidir.
 3. Sınırda doğanlar

  Sınırda doğanlar

  Güneş, burç takımyıldızlarının dizildiği ekliptik çizgisindeki yolculuğunu yaklaşık otuzar günlük 12 dilimlide tamamlar. Bir insan, bu otuzar derecelik dilimlerin kesiştiği bölümde, diğer bir deyimle otuzar günlük burç dilimlerinin ilk yada son gününde doğmuşsa, sınırda doğmuş kabul edilir. Zira bu noktalar, güneşin bir burçtan diğer burca girişinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle farklı...
 4. TepkisizLiğin Sınırı...

  TepkisizLiğin Sınırı...

  Ünlü bir virtüöz piyanonun başına oturmuş ve salonu hıncahınç dolduran seyircilerin önünde, konserine başlamıştı. Ancak tuşlara basıp çalıyor görünmesine rağmen, telleri önceden sökülmüş olan piyanodan hiçbir ses çıkmıyordu! Dinleyiciler, birbirine göz ucuyla bakarak ne yapmaları gerektiğini araştırıyorlar, fakat nedense tepki gösteremiyorlardı. İki saat süren sessiz konserden sonra ünlü...
 5. Resim çizmek, renklerle oynamak isteyenlere...

  Resim çizmek, renklerle oynamak isteyenlere...

  doğa resmi çizme rüyada resim çizmek fotoğrafların renkleriyle oynama fotoğrafın renkleriyle oynamak Arkadaslar Artik Sizde Kendi Resimlerinizi Yapa Bilirsin Sizde Resim Sanatina Katilin.. Cocuklugmuzu Bi Kez Daha Yasiyalim.. Renklerle Oynamak Icin Tiklayiniz TIKLA

Sayfayı Paylaş