1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Sinüziti Engellemek İçin Bu Önerilere Kulak Verin

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kış aylarında kapalı alanlarda fazla vakit geçirilmesi, havalandırmaların yetersizliği, gribal enfeksiyon salgınları, toplu taşımalar, okul ve alışveriş merkezlerinde yayılan enfeksiyonlar sinüzit oranlarını katlıyor. Bağışıklık sistemi düşük kronik hasta kişilerle, yaşlılar, çocuklar ve kalabalık ailelerde bu oran daha da artıyor.

  1. Kalabalık ve kapalı ortamlarda yaşıyorsanız odaları havalandırın.
  2. Hasta olan kişilerden uzak durun.
  3. Vücut direncinizi artırmak için beslenme ve sıvı tüketiminize özen gösterin.
  4. Grip aşısı olun.
  5. Vücudunuzu sıcak tutun. Kış aylarında vücudu sıcak tutan ama terletmeyen kıyafetler giyin.
  6. Grip başlangıcı yaşıyorsanız semptomatik tedavi ile burun tıkanıklığınızın oluşmasına engel olun.
  7. Burnunuzun içinde yapısal bozukluk varsa gidermeye çalışın.
  8. Alerjik bünyeniz varsa baskılayıcı önlemler alın.
  9. Gribal enfeksiyonun yaygın olduğu ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durun.
  10. Ellerinizi sık sık yıkayın.
  11. Ortak kullanım eşyalarını minimalize edin.
  12. Direnci artırıcı gıdalar yiyin.
  < Konu Resmi..>

  Protein tüketimini artırın: Özellikle kış aylarında vücudun yapı taşı olan protein kaynakları, yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt yemeye özen gösterin.
  Bol su için: Şekersiz bitki çayı ve en önemlisi de su tüketimimizi artırın. Günde yaklaşık 2,5–3 litre su için.
  sinüzitMevsim meyvelerinden yiyin: Armut, portakal, mandalina ve portakal gibi meyveler masanızda mutlaka olsun.Armut, içerdiği çözünmeyen lif ile bağırsakların düzgün çalışmasını sağlıyor. Ayrıca C vitamini ve bakır içeriği yüksektir. Tıpkı elma gibi armut da antioksidan etkisiyle vücudu serbest radikallere karşı koruyor. Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, içerdikleri zengin C vitaminiyle vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendiriyor. C vitamininin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri de içeriyor
  Gün içinde elma veya siyah çekirdekli üzüm yiyin. Elma, içeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor.
  Soğuk havalarda, kuru incir, fındık veya ceviz tüketin. Bu besinler vücudu zinde tutuyor.
  Haftada 2 kez ızgara balık tüketin. Ayrıca haftada 2 kez kuru fasulye, nohut veya barbunya gibi kuru baklagillerinyenilmesi de gerekli besin ihtiyacını karşılayabiliyor.

  Tedavide amaç sağlıklı nefes almayı sağlamak
  Akut sinüzitlerde uygun antibiyotik kullanılması, semptomları azaltmak ve hava yollarını açık tutmak için gerekli önlemlerin dikkatle uygulanması gerekiyor. Tekrarlayan sinüzitlerde ise burnun anatomik ve fizyolojik yönden düzelmesini sağlamak esastır. Alerji, polip, kıkırdaktaki eğrilikler, konkalar ve konjenital varyasyonların düzeltilmesiyle sinüslerin içine hava sirkülasyonunun sağlanması gerekiyor.

  Erken dönemde tedavi edilen sinüzit kronikleşmiyor
  Erken yaslarda burun içindeki anatomi ve fizyolojisi sağlanmışsa ve tekrarlayan sinüzit, alerji, burun tıkanıklığı zamanında doğru bir şekilde tedavi edilmişse kronikleşmeden hastalığı kontrol altına almak mümkün. Kronik sinüzitte tedavi akut dönemin tedavisinin ardından cerrahi yöntemlerle (FESS, balon sinoplasti) sinüslerin iyileştirilmesi seklindedir. Çocuklarda kronik sinüzit çok nadir görünüyor ve gelişme döneminde sinüs ve burun pasajının açılmasıyla kronik seyir önleniyor.

  Ek bilgi: Sünizit Tedavisi

  SİNÜZİTLERDE MEDİKAL TEDAVİ
  Tedavinin birincil hedefi sinüs kavitesinin sterilitesini ve normal mukosi-lier fonksiyonu tekrar sağlamak ve osteomeatal kompleks obstrüksiyonunu ortadan kaldırmaktır. Eğer medikal tedavi ile bu hedefe ulaşılamazsa, cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Rinosinüzitli hastalarda çeşitli genel tedavi prensiplerinin uygulanması çok önemlidir. Bu prensiplerin çoğu nemlendirme ve ödemin azaltılması ile daha normal bir nazal çevre yaratmaya yöneliktir. Mu-kosilier transport mukus viskositesine bağlı olduğu için, bu viskositeyi azaltıcı girişimler uygulanmalıdır.
  Salin solüsyonlu nazal spreylerin allerjik ve non allerjik rinit ve rinosinü-zit semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Bu spreyler nazal kaviteyi ıslatarak kuruluğu azaltıp kurumuş mukusun kolaylıkla atılmasını sağlarlar. Bu solüsyonlara sirke veya asetik asit eklenmesi nazal pH’nın normale dönmesine ve hidrojen peroksit eklenmesi ise burun ve sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur.
  Rinosinüzit tedavi protokolünde uyulması gereken önemli ve basit bir prensip de nazal mukozanın nemlendirilmesidir. Kuru ortamlarda mukosilier taşıma yavaşlar ve mukus daha yoğun hale gelir. Pek çok hastada nemlendirme semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve bu yöntemin diğer tedavi yöntemlerine ek olarak kullanılması önerilmektedir. Bu genel prensipler dışında antibiyotikler, dekonjestanlar, mukolitikler, topikal ve sistemik steroidler ve antihistaminikler bu önemli rahatsızlığın tedavisinde sıklıkla kullanılan ajanlardır.
  Sinüzit tedavisinin amacı:
  1. Enfeksiyonun kontrol altına alınması
  2. Doku ödeminin azaltılması
  3. Drenajın sağlanması
  4. Sinüs ostiumunun açıklığının sağlanması
  5. Hastalık süresinin azaltılması
  6. Komplikasyonların önlenmesidir.

  ANTİBİYOTERAPİ
  Akut sinüzit patogenezinde obstrüksiyon, drenaj yetersizliği ve enfeksiyon en önemli rolü oynamaktadırlar. Enfeksiyon, viral veya sekonder bakteryel olabilir.
  Soğuk algınlığına yakalanan hastalarda etyolojide viral enfeksiyonlar rol oynamaktadır. Bu hastalarda yapılan bilgisayarlı tomografik çalışmalarda hastaların yaklaşık olarak %50’sinde soğuk algınlığı sırasında maksiller sinüzitin geliştiği görülmüştür. Diğer sinüs enfeksiyonlarının da daha düşük yüzdelerle hastalığın seyrinde ortaya çıktığı aynı çalışmada saptanmıştır.
  Bu tip olgularda hastalık antibiyotik kullanılmamasına rağmen kendiliğinden (sinüzit) düzelmektedir. Ancak olguların önemli bir bölümünde viral enfeksiyon sekonder bir bakteryel enfeksiyona zemin hazırlamaktadır. Kronik sinüzit tablosu olan hastalarda soğuk algınlığı daha yüksek bir oranda akut bakteryel sinüzit atağını oluşturur. Soğuk algınlığında sinüzit semptomları görüldüğünde sekonder bakteryel enfeksiyonun alevlenmemesi için antibiyo-terapiye başlamak gerekir.
  Akut sinüzitlerde kültürde en sık Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae ve Moraxella catarrhalis üremektedirler. Olguların % 80-85’inde bu üç organizma sorumludur. Diğer streptokoklar, Staphylococcus aureus ve anaeroblar nadir görülürler. Fungal sinüzitler çok nadir görülürler ancak immün yetersizliği olan hastalarda şüphelenilmelidir.
  Akut sinüzitlerde sinüs boşluklarından örnek almak invazif bir girişim gerektirdiği için genellikle empirik antibiyotik tedavisi uygulanır
   
 2. *EYLÜLMEHMETUTKU*

  *EYLÜLMEHMETUTKU* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2012
  Mesajlar:
  936
  Beğenilen Mesajlar:
  497
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  doğduğum yerde :D:D
  SAÇLARINIZ ISLAK YADA JOLELİ DIŞARIYA ÇIKMAYIN ....
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Sinüziti Engellemek İçin Bu Önerilere Kulak Verin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hafıza problemleriyle karşılaşmamak için bu önerilere kulak verin...

  Hafıza problemleriyle karşılaşmamak için bu önerilere kulak verin...

  Anahtarınızı mı kaybettiniz, hay Allah! Ayşe'nin telefonunu mu unuttunuz? Örnekleri çoğaltabilirsiniz. Genç yaşlı demeyen ve başta yoğun hayat temposu esir alıyor hafızayı. Hafızanın gereksiz birçok bilgiyle kirletilmesi, önemsiz şeylerin kayda alınması, bir işi öğrenirken birden fazla işle uğraşmak, dikkat eksikliği ve endişe gibi dikkati yoğunlaştırmayı güçleştiren etkenler, yapılan işe...
 2. Rahatlamak için bu önerilere kulak verin

  Rahatlamak için bu önerilere kulak verin

  TELEFONUNUZU KAPATIN Tatilde işle olan irtibat kesilmelidir. Eğer mümkünse; telefonunuz kapalı olsun. YAZ AYLARINI TERCİH EDİN Tatil zamanlarının bahar ve yaz aylarına denk gelmesi, beyni mevsimlerin etkisi ile yükselen hormonlardan dolayı olumlu etkiler. KIŞIN DAĞA GİDİLEBİLİR Eğer kış tatili tercih ediliyorsa; en iyi dinlenme yolu dağ sporlarıdır. Beyaz kar ortamı beyni stresten...
 3. Selülitten Kurtulmak İçin Bu Önerilere Kulak Verin

  Selülitten Kurtulmak İçin Bu Önerilere Kulak Verin

  1 Bol bol su için. 2 Vücudunuzdaki fazla suyu atmak için çilek ve kereviztüketin. 3 Sık sık yüzmeye özen gösterin 4 Hızlı kilo kaybından veya hızlı kilo almaktan kaçının. 5 Aşırı tuzlu besinlerden kaçının 6 Şekerli yiyecekleri az tüketmeye gayret edin 7 Kahve tüketimini en aza indirmeye gayret edin 8 Kızartma yerine buğulama ve ızgara tüketmeyi tercih edin 9 Yeşil çay tüketin 10 Asitli...
 4. Kilonuzu korumak için bu önerilere kulak verin!

  Kilonuzu korumak için bu önerilere kulak verin!

  * Beslenmeniz düzenli olsun. Öğün atlamayın. Günde üç ana ve üç ara olmak üzere, altı öğün yemek yiyin. * Hiçbir zaman doymak için yemek yemeyin. Tamamen doymadan sofradan kalkın. * Lezzeti nedeniyle, yemenin ölçüsünü kaçırmayın. * Gece kalkıp, yemek yemeyin. * Lokmaları uzun uzun çiğneyerek, yavaş yavaş yemek yiyin. * Yemek hazırlarken tadına bakmayın. * Tabaklarda kalan yemekleri...
 5. Kilo Vermek İçin Bu 25 Öneriye Kulak Verin

  Kilo Vermek İçin Bu 25 Öneriye Kulak Verin

  Kilo vermeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey 1 dakika! İşte aldığınız kalorileri azaltmak ve daha çok yağ yakabilmek için tam 25 tane öneri. Üstelik de uygulanmaları çok kolay. Yapmanız gerekense bu önerileri günlük hayata geçirmek. Eğer halihazırda diyet yapıyorsanız bunları uygulayarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. 1. Karıştırın. Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla...

Sayfayı Paylaş